Katar navýší těžbu plynu, země si chce udržet pozici největšího vývozce LNG
Katar plánuje v následujících letech značné navýšení těžby zemního plynu, který má být následně exportován ve své zkapalněné formě (LNG). Současná exportní kapacita země by tak měla vzrůst až o třetinu. Katar je v současné době největším světovým exportérem LNG, jeho pozici by však mohly v budoucnu ohrozit Spojené státy či Austrálie.
Cestu k navýšení domácí těžby plynu umožnilo zrušení moratoria na novou těžbu z naleziště zemního plynu v Perském zálivu, které země oznámila na začátku letošního dubna. Těžba ze Severního pole se na celkové katarské produkci zemního plynu podílí téměř 100 procenty, na příjmech země z exportu má poté 60% podíl.
Po více než třech měsících však Katar přehodnotil plánovaný objem těžby z nových projektů, který byl navýšen z dřívějšího odhadu 2 miliard stop krychlových denně (56,6 milionů metrů krychlových) na dvojnásobek. Veškerý nárůst produkce má poté směřovat na vývoz.
„Po důkladnějším posouzení jsme se rozhodli, že nejlepší způsob pro development tohoto obřího projektu je zaměření se na produkci a vývoz LNG, čímž vzroste výrobní kapacita státu Katar ze 77 milionů tun na 100 milionů tun ročně, což znamená asi 30% nárůst v produkci. Tento projekt posílí naši pozici největšího producenta a vývozce zkapalněného zemního plynu na světě,“ uvedl Saad al-Kaabi, výkonný ředitel katarského státního těžaře Qatar Petroleum.
Na konci května Qatar Petroleum uzavřela dohodu s japonskou společností Chiyoda, která dostala za úkol vypracovat detailní studii za účelem nalezení nutných modifikací pro odstranění omezení v produkční kapacitě linky pro výrobu LNG v Ras Laffan, která bude zpracovávat plyn z nových projektů. K navýšení těžby by mělo dojít v horizontu pěti až sedmi let.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se