Domů
Rychlé zprávy
Hrozba pro dekarbonizaci: Pomalý rozvoj elektrických sítí ohrožuje cíle EU, tvrdí ACER
Elektrické vedení
Zdroj: Pexels

Hrozba pro dekarbonizaci: Pomalý rozvoj elektrických sítí ohrožuje cíle EU, tvrdí ACER

Evropská agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů upozorňuje na stále vážnější problém nedostatečného rozvoje evropských elektrických sítí, který komplikuje integraci trhů a naplňování cílů EU v oblasti energetiky a klimatu. V roce 2023 dosáhly náklady na opatření k předcházení přetížení sítí 4 miliardy eur, a situace se podle odhadů bude zhoršovat i přes plánované rozšiřování infrastruktury.

Evropská agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) zdůrazňuje, že pro bezpečný, udržitelný a konkurenceschopný energetický systém EU je nezbytný cílený rozvoj distribučních, přenosových a přeshraničních kapacit.

Infrastruktura je klíčem k integraci výroby energie z obnovitelných zdrojů, elektrifikaci, využití flexibility a integrace trhů, včetně optimálního fungování elektrizační soustavy EU. To by vedlo ke snížení nákladů na předcházení přetížení. Tyto přínosy by měly v zásadě převýšit náklady na potřebné investice do infrastruktury, uvádí ACER.

Zpráva také varuje, že rostoucí náklady na provoz a rozvoj přenosových soustav se stávají jedním z hlavních faktorů ovlivňujících cenu elektřiny pro spotřebitele. Tyto náklady zároveň zvyšují riziko ztráty konkurenceschopnosti evropského trhu, zejména v porovnání s regiony, kde jsou energetické trhy méně zatížené regulačními a infrastrukturními problémy.

„S růstem nákladů na sítě jako hlavního faktoru cen elektřiny je klíčové zajistit jejich udržitelnost, aby byla zachována konkurenceschopnost,“ uvádí zpráva.

S přechodem Evropy k dekarbonizovanému energetickému systému poroste propojení mezi elektřinou, plynem a vodíkem. Rozvoj elektrických sítí proto musí být koordinován s ostatními energetickými odvětvími namísto současného plánování infrastruktury izolovaně v jednotlivých sektorech.

Dopad na dekarbonizaci energetiky

Zpráva upozorňuje, že problémy s přetížením se neprojevují rovnoměrně. Největší potíže jsou evidovány v regionech s vysokým podílem obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné a solární elektrárny. Tato situace dále zdůrazňuje potřebu flexibilnějších sítí a lepší koordinace mezi jednotlivými provozovateli přenosových soustav.

Nedostatečná kapacita přenosových a distribučních sítí vážně omezuje možnosti integrace obnovitelných zdrojů energie, což může zbrzdit pokrok v dekarbonizaci energetiky EU. Výstavba nových přenosových vedení a modernizace sítí proto musí být v souladu s plánovaným růstem instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie.

ACER apeluje na urychlení rozvoje soustav

ACER apeluje na urychlení investic do přenosové infrastruktury a zavedení pokročilých technologií, které umožní optimalizovat provoz sítí. Zpráva rovněž vyzývá členské státy, aby posílily spolupráci na odstranění přenosových omezení a umožnily efektivnější obchodování s elektřinou na celoevropské úrovni.

Evropská legislativa ukládá provozovatelům přenosových soustav povinnost zpřístupnit minimálně 70 % přenosové kapacity pro přeshraniční obchod do konce roku 2025. Tento krok je klíčový pro propojení energetických trhů, zajištění bezpečnosti dodávek a podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie.

Pokud nebude situace řešena, může nedostatečný rozvoj sítí představovat významnou překážku na cestě k udržitelnému, propojenému a spolehlivému evropskému trhu s elektřinou. Kompletní zpráva je dostupná na stránkách ACER.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vítězslav Novák
17. prosinec 2024, 19:36

Škoda, že evropská legislativa neukládá provozovatelům přenosových soustav také povinnost umožnit dostatečné vnitrostátní přenosy, aby německé sítě nemusely parazitovat na české přenosové soustavě při přenosu z Baltu do Bavor, když zrovna na Baltu zavětří...

Richard Vacek
18. prosinec 2024, 12:32

Cíle v oblasti klimatu se naplnit nepodaří. Pokoušel se o to už minulý režim s hesly "poručíme větru - dešti" a dokonce i ten selhal. Na příkladu Německa vidíme, že čím více se snažíme cíl naplnit, tím, více se potápíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se