Objem zpětně zplyněného LNG v kontinentální Evropě byl v květnu nejvyšší za 6 let
Objem zpětně zplyněného zkapalněného zemního plynu (LNG) v kontinentální Evropě dosáhl v květnu nejvyšší měsíční hodnoty za posledních 6 let. Rekordní objem zpětně zplyněného LNG byl zaznamenán v polském terminálu ve Svinoústí, který má dle slov svého ředitele nejvyšší využití mezi evropskými terminály pro dovoz LNG.
Objem zpětně zplyněného LNG v kontinentální Evropě (součet hodnot za Belgii, Francii, Itálii, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko a Španělsko) dosáhl v květnu hodnoty 4,135 miliard metrů krychlových ekvivalentu zemního plynu, což znamená nárůst o 23 % ve srovnání s dubnem 2018 a meziroční nárůst o 12 %. Zároveň se jedná o nejvyšší měsíční hodnotu od ledna 2012.
Ve Francii bylo v květnu zpětně zplyněno 1,316 mld. m3 LNG, což je nejvíce od května 2011. V Belgii dosáhl objem zpětně zplyněného LNG hodnoty 344 mil. m3 a ve Španělsku zhruba 1 mld. m3.
Rekordní měsíc zaznamenal jeden z nejnovějších terminálů pro dovoz LNG do Evropy v polském Svinoústí, ve kterém bylo v květnu zpětně zplyněno 269 mil. m3 LNG.
Pro srovnání, roční spotřeba zemního plynu v České republice se pohybuje dlouhodobě kolem 8 miliard m3.
Polsko má zájem o podíly v amerických exportních terminálech
Poradce polské vlády v oblasti energetické infrastruktury Piotr Naimski začátkem června řekl, že polský dominantní producent a distributor zemního plynu PGNiG jedná s americkými společnostmi o kapitálové účasti v exportních terminálech pro LNG. Cílem PGNiG je získání přístupu k americkému LNG.
„PGNiG prověřuje podobné příležitosti. Víme, že vedení společnosti vede jednání s americkými společnostmi. Je to záležitost nalezení správného partnera. PGNiG zvažuje tyto možnosti, což je v souladu s firemní strategií získat nové zdroje plynu,“ vysvětluje Piotr Naimski.
Naimski dodal, že PGNiG uvažuje o vytvoření partnerství se středně velkým nebo i menším producentem břidlicového plynu.
„Každý z nich má svůj plyn a snaží se jej prodat. Tyto společnosti také přemýšlejí o podílech v exportních terminálech nebo dokonce o výstavbě vlastních menších terminálů. Tyto podniky jsou svojí velikostí vhodné pro naše potenciální investory,“ dodal Naimski.
PGNiG se snaží diverzifikovat své zdroje LNG ve snaze o snížení závislosti na ruském plynu. Podle zahraničního serveru Platts vyprší dlouhodobý kontrakt mezi PGNiG a Gazpromem v roce 2022 a PGNiG neplánuje jeho prodloužení.
V současné době má PGNiG dlouhodobý kontrakt na dodávky LNG s katarskou státní společností Qatargas a pětiletý kontrakt se společností Centrica na dovoz LNG z USA.
Mohlo by vás zajímat:
Tak je pravda, že musímě Polsko podporovat, kvůli jeho obětavému boji s Bruselskými neomarxisty, kteří chtějí konzumní záměrné přelužení Západu řešit jako u nás v letech 1948-53, a ještě s revolučním nasazením fanatické mládeže včetně nekontrolovatelných migrantů.
Ale jinak jsou Poláci fakt slizcí hadi hrající skoro na všechny strany, v podstatě tak jak taky pánbíčkářští slizcí Lidovci u nás.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se