Domů
Plynárenství
Realizuje Německo svůj první LNG terminál? Rozhodnout se má příští rok
Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Realizuje Německo svůj první LNG terminál? Rozhodnout se má příští rok

V přístavním německém městě Hamburg by mohl vyrůst další z evropských LNG terminálů. Jeho celkové náklady by měly přesáhnout 600 mil. EUR a měl by především pomoci uspokojit očkávanou poptávku po zemním plynu v německé energetice a zároveň diverzifikovat možnosti dodávek do EU. Význam LNG v Evropě nicméně stále zůstavá nejistý.

Počet LNG terminálů v Evropě se možná navýší o jeden další v německém Hamburgu. Investici do LNG terminálu se chystají uskutečnit tři společnosti v rámci joint venture a tím chtějí realizovat vůbec první terminál pro zkaplaněný zmení plyn v Německu.

Díky tomu bude pro našeho západního souseda otevřena cesta pro nový druh dodávek zemního plynu, který může snížit závislost na plynu dováženém z Ruska a Norska. Přesto se bude jednat pouze o mírné snížení závislosti vzhledem ke kapacitě terminálu, která má být 5 mld. m³ ročně (cca desetina importu plynu z Ruska).

Celkem jsou potřeby Německa pokryty především zemním plynem z Norska a Ruska, přičemž Rusko dodává cca 63 % zemního plynu.

Zdroje německého importu plynu
Zdroje dodávek plynu do Německa

Z pohledu Německa se zdá zajištění si dostatečných zásob plynu, včetně diverzifikace jeho dodávek, jako nutnost pro další roky. Již nyní se dá očekávat, že pokud Němci dodrží svůj slib o odstavení jádra a budou zamýšlet uzavření některých uhelných elektráren, nebude možné se výrobě elektřiny ze zemního plynu vyhnout.

Navíc místní těžba je mizivá a současně těžba v sousedním Nizozemsku klesá. Zbývá tak hledat nové zdroje plynu, kterými může být například plánovaný LNG terminál. Ten by díky strategickému umístění na Labi mohl umožnit i dodávky do vnitrozemí na menších přepravních lodích.

Nicméně i přesto, že si řada zemí od dodávek LNG do Evropy slibuje mnohé, dodávky nedosahují takového objemu, jak bylo předpovídáno. Většímu rozvoji brání především cena, u které je nutné podotknout, že stále není konkurenceschopná dodávkám z Ruska a Norska. Dalším z faktorů je vyšší poptávka na asijském trhu.

Podle analytické společnosti Baker Botts LLP, kteoru citovala agentura Bloomberg, bude pro realizaci nového LNG Terminálu na severu Německa klíčový dlouhodobý závazek Německa využívat zemní plyn.

Definitivní rozhodnutí má podle věřejně dostupných informací padnout v roce 2018.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
28. listopad 2017, 14:38

LNG nebude v EU masově přednostně využívaný do té doby, dokud Rusko masivně nepřesměruje své dodávky plynu do Číny.

Zároveň už ale zhruba za deset let začne Čína ve velké míře kde to jen půjde před plynem upřednostňovat jádro.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se