Ropovod Družba

Ropovod Družba oslavil půl století, do ČR dopravil již 293 mil. tun ropy

Česká část ropovodu Družba oslavila 50 let provozu. Za dobu své existence přivedla Družba do českých rafinérií již 293 milionů tun ropy. Podle vlastníka a provozovatele MERO ČR může ropovod díky komplexní modernizaci sloužit ještě několik desetiletí. 

Výstavba nejdelší ropovodní sítě na světě začala v prosinci 1960 na ruské Sibiři ve městě Samara. Celková délka Družby, která propojuje osm zemí (Rusko, Bělorusko, Ukrajinu, Polsko, Německo, Slovensko, Maďarsko a Českou republiku), činí 5 100 km. Ropovod na své cestě křižuje téměř 500 řek a stejný počet železničních tratí a dálnic.

Od října 1965 dopravuje Družba ropu také do českého Litvínova. Délka českého úseku Družby dosahuje 357 km (včetně odboček a zdvojení 504 km). Za 50 let své existence přepravil ropovod do českých rafinérií již 293 milionů tun ropy.

Výstavba ropovodu Družba duben 1963

Výstavba ropovodu Družba duben 1963. Zdroj: www.mero.cz

Díky komplexní modernizaci může ropovod sloužit ještě desítky let

Český úsek Družby od roku 1994 vlastní a provozuje státní společnost MERO ČR, a.s. Díky rozsáhlé modernizaci, která proběhla v letech 1998-2003, může Družba sloužit ještě desítky let. Náklady na modernizaci dosáhly cca 1,82 mld. Kč. MERO ČR navíc nadále do údržby a modernizace ropovodu investuje v průměru 110 mil. Kč ročně.

V současné době proteče českým úsekem Družby kolem 4 milionů tun ropy ročně. Využívána je tak necelá polovina celkové přepravní kapacity tohoto ropovodu.

Více informací o zásobách a přepravě ropy v České republice se dočtete v tomto článku.

Zdroj úvodní fotografie: www.mero.cz

Autor:

Štítky: , , ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *