Domů
Ropa
Další omezení těžby ropy výrazně zhorší situaci na trhu, varuje agentura
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Další omezení těžby ropy výrazně zhorší situaci na trhu, varuje agentura

Ropa
5 komentářů
13. září 2023, 14:08
ČTK

Další omezení těžby ropy ve státech mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zhorší situaci na trhu. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). S omezením těžby až do konce roku počítá zejména Saúdská Arábie a Rusko. Posledně jmenovaná země není členem OPEC, ale patří mezi spojence této organizace.

IEA zároveň trvá na své dosavadní předpovědi, podle které se bude poptávka po ropě zvyšovat v letošním i příštím roce. Skupina OPEC+, která zahrnuje OPEC a jeho spojence včetně Ruska, omezuje těžbu ropy ve snaze dosáhnout vyšších tržních cen.

Skupina OPEC+ začala dodávky ropy na globální trh omezovat loni. Severomořská ropa Brent, která je klíčovým ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, se dnes dopoledne pohybovala nad 92 dolary za barel. Nad 90 USD se letos poprvé dostala právě po nedávném oznámení Rijádu a Moskvy, že dobrovolné omezení produkce ropy prodlouží až do konce letošního roku. Celkem jde o 1,3 milionu barelů denně.

Členové OPEC+ od začátku letošního roku omezují těžbu celkem o více než 2,5 milionu barelů denně. Toto omezení ale vyvažují vyšší dodávky od producentů mimo alianci OPEC+, například ze Spojených států, Brazílie a také z Íránu, přestože ten pořád ještě čelí sankcím.

„Od září a dál nicméně slabší produkce v OPEC+ povede ve čtvrtém čtvrtletí k výraznému výpadku dodávek,“ uvedla IEA.

Ta působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jejím členem je i Česká republika.

Absence omezování produkce ropy na začátku příštího roku podle zprávy IEA naopak povede k převisu nabídky nad poptávkou. V křehkých ekonomických podmínkách se tím zvýší riziko dalšího cenového kolísání.

Agentura očekává, že poptávka po ropě se za celý letošní rok zvýší o 2,2 milionu barelů denně a dosáhne 101,8 milionu barelů denně. Příčinou bude hlavně poptávka v Číně po dalším zotavení její ekonomiky. V příštím roce bude růst slabší, dosáhne 990.000 barelů denně na celkových 102,8 milionu barelů denně. Zaslouží se o to hlavně vyšší spotřeba technického benzinu a zkapalněného ropného plynu (LPG) v Číně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pravoslav Motyčka
14. září 2023, 00:30

Rozvoj elektrifikace dopravy který je v Číně velmi rychlý zatím nedokáže pokrýt růst poptávky po ropě. Je to tím že Čína roste o 6,4% ročně. Když to vezmeme v paritě kupní síly pak ten růst je asi o 30 000 kč na 1 Číňana ročně včetně dětí a důchodců. Přitom mají potenciál si tento růst udržet dalších 10 let. Růst Číny a její hospodářská politika ovlivnila nejdříve okolní země a pak celý rozvojový svět. Díky Číně se několik miliard lidí dostalo z chudoby.

Takže opravdu chudí lidé bez el. energie dnes už žijí převážně jen v Africe, tam se celý proces přerodu na moderní společnost povede až 2 polovině století. Kdežto Asie bude bohatá v dnešním srovnání asi za 25 let. V tomto období bude světová spotřeba energie dále růst fosilní paliva budou i za 25 let stále dominantními zdroji v mnoha státech světa.

jiri sekerac
14. září 2023, 01:26

v rade zemi, kontinentu nejsou schopni vyrabet ani ponozky v konkurencni cenove urovni. Tyka se to poloviny lidstva, kde stale dominuje v ekonomice zemedelstvi. Jaka cena ropy, benzinu bude od OPECu adekvatni pro Afriku, pro jejich zemedelce, nebudou li nynejsi solventni zakaznici?

Kurz
14. září 2023, 08:18

Předpokládám, že v Africké státy si mohou ropu či ropné produkty koupit za stejnou cenu jako v Čína a to bude patrně i levněji než v Evropě. Prostor pro rovou soutěž zde tedy je, když v Afrických státech jsou navíc velmi nízké mzdy. Jen v ponožkách se už nekonkuruje Číně, ale státům jako Bangladéšť.

Každopádně i v Africe jsou producenti ropy, jen to těžbu ovládají západní společnosti a sabotují místní (Nigérie).

jiri sekerac
14. září 2023, 17:34

v rozvojovem svete nejsou schopni pochopit slovo investice, nebo zitrek. A investori se historicky obavaji naladove nestabilni situace mistnich k cizim majetkum, po case je berou za vlastni. V Africe to dopadne stejne jako s mineraly, mechanizovanem zemedelstvi a vybudovanou energetikou v JAR. Asi dopadneme stejne diky krizi v kvalite politiku a znacnemu jednosmernemu turistickemu ruchu z Afriky

Jan Stehlik
14. září 2023, 18:11

Nebudte k africe tak skeptický. Nejdostupnějším zdrojem co je dnes je vzdělání. To si uvědomili už před desítkami let rozvojové země a investují do něj . Dnes už je tedy spousty vzdělaných lidí v rozvojovém světě . Dokazují to i čínané , kteří přes sankce už vyrábějí pokročilé čipy . Jedna perlička na závěr . Nedávno jsem četl , že největšími dovozci aut do francie už nejsou němci , ale dováží se z maroka . To je bizár .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se