Domů
Ropa
Global Witness: Těžařské společnosti dosahují rekordních zisků
Zdroj: Pixabay. Těžba břidlicového plynu
Zdroj: Pixabay

Global Witness: Těžařské společnosti dosahují rekordních zisků

Podle nevládní organizace Global Witness dosáhly evropské a americké ropné společnosti od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 rekordních zisků. Organizace uvádí, že v celkové výši se jedná o více než 260 miliard eur.

Po propadu kvůli pandemii COVID-19 se velkoobchodní ceny energií s konfliktem na Ukrajině výrazně zvýšily. Hospodářské sankce uvalené na Rusko za invazi na Ukrajinu a rozhodnutí Moskvy zastavit v odvetě dodávky plynu do některých zemí zvýšily cenu plynu v Evropě a vyvolaly celosvětovou energetickou krizi. Na situaci reagoval i trh s ropou, který zneklidňuje i situace na Blízkém východě. V důsledku toho americkým a evropským těžařským společnostem vzrostly zisky, píše Euractiv.

Pět největších západních ropných a plynárenských společností - Shell, BP, Chevron, ExxonMobil a TotalEnergies - nashromáždilo od ruské invaze na Ukrajinu zisky ve výši více než 281 miliard dolarů, uvádí zpráva, kterou zveřejnila organizace Global Witness.

Změna přístupu

Společnost Shell navíc v polovině roku 2023 oznámila, že se přehodnotila plány na každoroční snižování těžby ropy po zbytek desetiletí.

V letech 2023 až 2035 bude Shell investovat 40 miliard dolarů do těžby ropy a zemního plynu, zatímco do "nízkouhlíkových" produktů 10 až 15 miliard dolarů. Krom toho se rozhodla propustit 200 lidí ze své divize ekologických pracovních míst, uvedl The Guardian.

Všechny zmíněné společnosti dohromady vypustí ročně více uhlíku než Brazílie, Austrálie a Španělsko dohromady, upozornil Global Witness.

Pět obřích producentů fosilních paliv vyplatilo v roce 2023 svým akcionářům bezprecedentních 111 miliard dolarů. Tato částka odpovídá přibližně 158násobku částky, která byla na konferenci COP28 přislíbena zemím ohroženým změnou klimatu.

Výplaty akcionářům

Podle organizace Global Witness společnosti Shell a BP vydělaly 75 miliard liber, což je částka, která by pokryla všechny účty britských domácností za elektřinu na 17 měsíců.

Například společnost Shell však podle listu The Guardian pod vedením svého nového generálního ředitele nezměnila pouze svůj přístup k fosilním palivům, zaměřila se také na to, aby zvýšila výplaty akcionářům.

Francouzský ropný gigant TotalEnergies zase vyplatil akcionářům 15 miliard eur, což je částka, která by více než pokryla 10 miliard eur vyplacených francouzskou vládou na pokrytí škod způsobených bouřemi a suchem v roce 2022.

Patrick Galey, vedoucí vyšetřovatel pro fosilní paliva ve společnosti Global Witness, uvedl, že "bez ohledu na to, co se děje na frontové linii, jsou hlavními vítězi války na Ukrajině velké fosilní společnosti".

"Ropné společnosti nyní utrácejí své zisky za výpalné pro investory a stále větší těžbu ropy a plynu, kterou Evropa nepotřebuje a klima ji nesnese," řekl Galey.

Zdanění fosilních paliv

Sebastian Mang z londýnské nadace New Economics Foundation uvedl, že závratné zisky, které velké ropné společnosti hromadí, jsou zářným příkladem chybného ekonomického systému.

"Je nejvyšší čas výrazně zvýšit daně ze zisků společností jako Shell, Total a BP, zakázat nové projekty v oblasti ropy a plynu po celém světě a urychlit veřejné ekologické investice," řekl Mang v rozhovoru pro Euractiv.

Evropská komise navrhla revizi směrnice o zdanění energie z roku 2003 s cílem zajistit, aby nízkouhlíkové energie byly zdaněny nižší sazbou než fosilní paliva. Protože však zdanění spadá do výlučné pravomoci členských států EU, každý z nich má právo veta, a návrh tak zůstal u ledu.

Zdanění uhlíku

Thierry Bros, profesor na pařížské univerzitě Sciences Po, řekl serveru Euractiv, že dodatečné zisky energetických firem se většinou vracejí akcionářům, kteří mají možnost je investovat do ekologičtějších společností, pokud si to přejí.

Podle Brose je účinnějším způsobem, jak změnit chování ropných firem, přísnější uplatňování politiky stanovování cen uhlíku.

"Všechny tyto společnosti, které dosáhly obrovských zisků, by měly zaplatit všechny své emise v Scope 1, tedy přímé emise, které společnost vlastní nebo kontroluje, v EU a ve Spojeném království," řekl Bros s tím, že ropným rafineriím by neměly být přidělovány žádné povolenky na emise CO2.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se