Domů
Ropa
Vývoz ropy z Ruska loni klesl o tři procenta, země produkci záměrně omezuje
Těžba ropy, pokles cen ropy

Vývoz ropy z Ruska loni klesl o tři procenta, země produkci záměrně omezuje

Ropa
9 komentářů
6. únor 2024, 16:57
ČTK

Vývoz ropy z Ruska loni klesl o 3,3 procenta na 234,3 milionu tun, což je ekvivalent 4,69 milionu barelů denně. Na prezentaci v horní parlamentní komoře to dnes řekl místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Rusko záměrně snižuje vývoz v koordinaci s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC), smyslem je podle nich stabilizovat situaci na trhu.

Rusko není členem OPEC, patří ale do širší skupiny označované OPEC+. Tam jsou i země, které sice stojí mimo kartel OPEC, ale spolupracují s ním v některých záležitostech. Koordinace těžby a vývozu ropy je jednou z nich.

Rusko na letošní první čtvrtletí slíbilo snížit vývoz ropy a ropných produktů o 500.000 barelů denně. Vychází přitom z průměrné úrovně loňského května a dubna.

Produkce ropného a plynového kondenzátu loni klesla méně než o jedno procento na 530 milionů tun. To odpovídá ekvivalentu 10,6 milionu barelů denně.

Objem primárního zpracování ropy se v loňském roce v Rusku podle Novakovy prezentace zvýšil o 1,2 procenta na 275 milionů tun. Produkce benzinu vzrostla o 3,1 procenta na 43,9 milionu tun, produkce nafty se pak zvýšila o 3,5 procenta na 88,1 milionu tun.

Čínský celní úřad v lednu oznámil, že Rusko loni sesadilo Saúdskou Arábii z pozice hlavního dodavatele ropy do Číny. Na ruskou ropu se vztahuje západní embargo zavedené po ruské invazi na Ukrajinu. Ruskou ropu je možné na Západě kupovat, ale s několika omezeními, včetně cenového. Smyslem je ztížit Moskvě financování jejího válečného tažení.

Štítky:ropa
Rusko
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vítězslav Novák
6. únor 2024, 17:40

Rusko pod sankcemi dobrovolně omezuje těžbu? Kdepak udělali soudruzi z USAEU chybu???

Lukáš
7. únor 2024, 13:41

Co tak zistit si fakty predtym ako napisat blbost?

Rusko a kartel opec, resp opec+ dobrovolne znizuju produkciu aby vyhnali cenu za barel vyssie, teda aby predali menej za viac penazi.

Moc sa im to ale nedari pretoze ine krajiny zas tazbu navysili na cele s USA a na svete je mierny prebytok aj preto ze ozivenie ekonomiky v Cine sa ,,odklada,,

Momentalne sa Opec uz rok nevie dohodnut co dalej a ich samity koncia vzdy iba tym, ze predlzia obmedzenie tazby, ktore je bez vysledku co sa tyka ich cielov.

Angola sa na poslednom stretnuti Arabov a muzikov z kremla vyjadrila, ze uz ma tejto taktiky dost a zvazuje ze Opec opusti.

Pravoslav Motyčka
6. únor 2024, 18:44

Rusko je velmoc , kterou podporuje většina světa. Proto také jediné čeho dosáhl západ svými sankcemi proti Rusku je to , že potrestal především sám sebe zejména EU se jednoznačně střelila do vlastní nohy o ČR nemluvě. Mnoho lidí bude volit euroskeptické nebo opoziční strany, protože to je jediná šance a změnu.

Jan Veselý
7. únor 2024, 11:01

Kdo je ta většina světa?

Lukáš
7. únor 2024, 13:30

Vacsina sveta je asi Iran, Cina, Severna korea...to su mi teda spojenci ;)

Jaroslav Loudil
7. únor 2024, 23:27

Sankce na Rusko pane Veselý uvalilo 39 zemí ze 193 členů OSN. To je ta většina ,těch zbylých 154 zemí ,které s Ruskem dál vesele obchodují. Do izolace se místo Ruska dostal sám Západ, když se k jeho požadavku na sankce nikdo jiný nepřipojil, naopak za Ruskem do BRICS se vydaly nově : Irán, Egypt, S,Arábie, Etiopie, SAE. Malá ukázka z posledních dnů, jak se Západ sankcemi střelil do vlastní nohy. Před týdem Hyundayi prodal svoz fabriku v Rusku v ceně 5 miliard Kč ruskému podnikateli za 1.740 Kč !! ,ano čtete dobře " fabriku na auta za cenu čtyř obědů a má ztrátu 5 miliard ! Smál jsem se, až jsem se za břicho popadal, té směšné hlouposti Západu ! Západ loni v Rusku rychle nahradila Čína, která tam vyvezla skoro 1 milion svých nových aut ! Západ ve 150 milionovém Rusku uvolnil trhy Číně, která to rychle využila a ještě stihla i poděkovat.

Jimi
8. únor 2024, 10:44

ten váš vybájený izolovaný Západ vyrábí 60% světového HDP a vesele obchoduje jak s Čínou, tak Indií a i zbytkem světa :)

Jaroslav Loudil
8. únor 2024, 18:14

Rusko loni vyvezlo 234 milonů tun ropy ,z toho do Číny 107 milionů tun = skoro polovina vývozu. Zbytek si rozebraly Indie , Turecko, Egypt. Třetí svět se západním sankcím na Rusko jen zasmál a vesele s ním obchodoval dál. Naopak třeba Afrika byla na Západ parádně naštvaná, když bylo Rusko vyřazeno ze systému SWIFT a africké země nemohly Rusku platit za dodávky obilí a v Africe hrozil hladomor. Nepřejte si vůbec slyšet, jak celá Afrika za tohle Západu nadávala ! Co je Africe do nějaké války v Evropě ! Vůbec nic ! Je to vůbec nezajímá ! Oni chtějí jen své objednané obilí ! Ano, Západ už prohrál tuto bitvu s Ruskem jak morálně, tak ekonomicky, tak vojensky i geopoliticky.

Jimi
7. únor 2024, 10:39

Chybí mi porovnání s lety 2021 (před válkou) a 2019 (před covidem)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se