Domů
Ropa
IEA: Cena ropy po zasedání OPEC+ pravděpodobně vzroste
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

IEA: Cena ropy po zasedání OPEC+ pravděpodobně vzroste

Ropa
Bez komentáře
9. červen 2023, 06:47
Daniel Grecman

Skupina OPEC+ na sklonku uplynulého týdne informovala o tom, že jednak ponechá současné ropné škrty na stávající úrovni a prodlouží dobu jejich platnosti, pak ale také o tom, že Saúdská Arábie svou produkci dále dobrovolně podstatně sníží. Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA), situaci komentoval tak, že pravděpodobnost růstu cen dále vzrostla. IEA přitom již pro druhou polovinu letošního roku predikovala možný deficit nabídky a související volatilitu cen.

Počátkem května jsme informovali o tom, že ropní analytici po delší sérii poklesů ceny ropy vidí na ropném trhu fundamenty naznačují obrat trendu. Cenovou podporu viděli u hladiny 75 USD/bbl zejména v chování skupiny OPEC+, která překvapivě oznámila v první polovině dubna letošního roku dodatečné ropné škrty v objemu 1,66 mil. barelů ropy za den (bpd) s platností do konce roku 2023. Celkem tak produkční škrty skupiny činí 3,66 mil. bpd, resp. přibližně 3,7 % globální poptávky. Dále také existovaly náznaky, že by tyto škrty nemusely být konečné a k dalším by se mohlo přistoupit na červnovém zasedání. Což se taky stalo.

V neděli 1. června oznámili zástupci OPEC+ rozhodnutí, že se stávající škrty ponechají v platnosti až do konce roku 2024. Saúdská Arábie se pak přihlásila k dobrovolnému snížení produkce o další 1 mil. bpd v červenci letošního roku.

IEA už ve svém dubnovém reportu o ropném trhu avizovala, že trh se může po prvně zmíněném překvapivém rozhodnutí OPEC+ ocitnout v deficitu v druhé polovině letošního roku. Nepřekvapivě jsou tak nyní někteří analytici utvrzeni ve své predikci, že se cena do konce roku opětovně ocitne u hladiny 100 USD/bbl a dále u této hladiny přinejmenším zůstane.

Goldman Sachcs vidí cenu ropy v prosinci u 95 USD/bbl s tím, že očekávají vyšší produkci ropy u Ruska, Iránu nebo Venezuely. Naopak v ohledu spotřeby jsou v domnění, že se čínská poptávka na trhu nadhodnocuje, což ovšem souvisí s makroekonomickým výhledem.

„Makroekonomický výhled zůstává být v současnosti důležitějším faktorem pro ceny ropy, než jsou fundamenty,“ uvedl Warren Patterson, šéf strategie v ING.

Mezi fundamenty na trhu naznačující růst cen ropy patří například neočekávané snížení zásob ropy v USA z minulého týdne, které poklesly o 451 tis. barelů, přičemž se očekával nárůst zásob o 1 mil. barelů. Zásoby pohonných hmot nicméně vzrostly. To může naznačovat, že se rafinérie připravují na nadcházející letní sezónu v USA, kdy je po pohonných hmotách vyšší poptávka.

Červencové dobrovolné snížení produkce ropy ze strany Saúdů má však potenciál dále snížit zásoby ropy, což se může projevit na jeií ceně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se