Domů
Ropa
Bude pokles cen ropy pokračovat? Analytici sází spíše na růst
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Bude pokles cen ropy pokračovat? Analytici sází spíše na růst

Ropa
Bez komentáře
13. květen 2023, 12:15
Daniel Grecman

I přes výrazný propad ceny ropy během prvních měsíců letošního roku se analytici a investiční bankéři domnívají, že by její cena mohla opětovně výrazně vzrůst, jak informuje zahraniční portál Oilprice. Predikce Goldman Sachs hovoří o cenách ropy ke konci roku na úrovni 95 USD/bbl a v roce 2024 v průměru nad 100 USD/bbl. Důvodem má být makroekonomický vývoj a aktuální negativní nálada zastiňují fundamenty na trhu, které vidí jako prorůstové.

Cena ropy Brent se pohybuje aktuálně na svém 15měsíčním minimu a obchoduje se okolo 76,3 USD/bbl. Jak lze vidět na grafu níže, v červnu loňského roku se cena příštího měsíce pohybovala i nad 120 USD/bbl.

Od té doby však obavy o pokles ropné poptávky kvůli hrozící silné ekonomické recesi v USA nebo EU ceny ropy podstatně stlačily směrem dolů. Obavy ze silné recese byly podpořeny rovněž nedávným krachem několika bank v USA nebo problémy švýcarské Credit Suisse. Tyto problémy vyvolaly pochybnosti o stavu celého bankovního sektoru, ať už v USA, nebo i v EU.

Nedávné zvýšení úrokových sazeb, jak ze strany amerického FEDu, tak evropské ECB, obavy o stav ekonomik umocňují, přičemž výhled na další možné zvyšování úrokových sazeb a související dopady převážily dle analytiků nad fundamenty trhu.

Analytici poukazují především na nedávný krok kartelu OPEC a jeho spojenců, kdy OPEC+ překvapil v první polovině dubna účastníky trhu a oznámil zavedení dodatečných produkčních škrtů platných od května do prosince letošního roku. Obavy z velkého převisu nabídky nad poptávkou jsou proto dle nich přehnané. Další kroky ze strany OPEC+ přitom nejsou vylučitelné. Další zasedání představitelů kartelu a jeho spojenců se má konat 4. června.

„Naše předpověď je, že cena ropy Brent vzroste do prosince na 95 USD/bbl a do dubna 2024 na 100 USD/bbl. Důvodem je naše očekávání v podobě velkých deficitů v průběhu druhé poloviny letošního roku,“ uvádí analytici Goldman Sachs s odkazem na nynější negativní sentiment na trhu, kdy se očekávají dopady restriktivní politiky centrálních bank na ekonomickou aktivitu, resp. i ropnou poptávku.

Goldmani, jakožto i další investiční bankéři, jsou proto v domnění, že pokud nedojde k podstatnému zhoršení makroekonomického výhledu a trh nezmění své očekávání v podobě možného snížení úrokových sazeb na přelomu roku 2023/2024, tak by ceny ropy na nynějších úrovních měly najít svou podporu a postupně opětovně začít narůstat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se