Statoil

Mezi těžaři ropy a plynu si nepohoršil ani Statoil, jeho zisk překonal očekávání

Největší norská energetická skupina Statoil zvýšila v letošním prvním čtvrtletí zisk nad očekávanou úroveň zejména díky vyšším cenám ropy. Jak uvedla dnešní zpráva firmy, očištěný provozní zisk činil 3,3 miliardy USD (81 miliard Kč) oproti 857 milionům dolarů před rokem.

Norský producent ropy a zemního plynu očekával zisk 2,67 miliardy dolarů. Více než dvojnásobný nárůst zaznamenal Statoil u cash flow z provozních aktivit, a to na 5,97 miliardy USD z 2,2 miliardy před rokem.

Těžba ropy v prvním čtvrtletí stagnovala. Nicméně nejvyšší nárůst za pět let vykázala produkce z nalezišť v kontinentálním šelfu. Společnost nyní provádí devět zkušebních vrtů a chystá se zahájit program průzkumu těžby ropy v Barentsově moři.

Představenstvo firmy se rozhodlo ponechat dividendu za první čtvrtletí na dosavadních 0,2201 USD na akcii. Výhled na letošní rok ponechalo beze změny.

Výsledky Statoilu jsou v souladu s trendem odvětví, vyšší než očekávané zisky hlásí také BP, ExxonMobil, Chevron i Total, uvedla agentura Reuters.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *