Domů
Rychlé zprávy
Rozdíl mezi emisemi uváděními automobilkami a skutečnými emisemi vozidel se zvyšuje
tankovani nafty
Zdroj: PxHere

Rozdíl mezi emisemi uváděními automobilkami a skutečnými emisemi vozidel se zvyšuje

Rozdíl mezi naměřenými a skutečnými emisemi oxidu uhličitého automobilů vzrostl za posledních pět let o 80 %, a to navzdory pokročilým testovacím postupům, které by měly stanovit reálné emise vozidel. Studii, která na problém upozornila, provedla Mezinárodní rada pro čistou dopravu. Uvádí to server Euractiv.

Mezinárodní rada pro čistou dopravu (ICCT) sleduje rozdíly mezi oficiálně udávanými emisemi CO2 a skutečně vypuštěným CO2 u vozidel v běžném provozu od počátku roku 2010.

Nevládní organizace, která pomohla odhalit skandál "dieselgate" nyní zjistila, že při porovnání oficiálních a skutečných hodnot emisí CO2 u osobních automobilů v Evropě se tyto údaje neshodují, rozdíl má navíc rostoucí tendenci. U vozidel registrovaných v Německu byl v roce 2018 zaznamenán 8% rozdíl, přičemž v roce 2022 tento rozdíl vzrostl na 14%.

„Bez protiopatření budou oficiální hodnoty emisí CO2 stále méně reprezentativní vůči reálným hodnotám," uvedl Jan Dornoff, vedoucí výzkumu ICCT a spoluautor zprávy.

Ve studii byly analyzovány údaje o emisích CO2 uváděné Evropskou agenturou pro životní prostředí spolu s informacemi o reálné spotřebě paliva více než 160 000 automobilů se spalovacím motorem a hybridních automobilů, jak je uvedli spotřebitelé na internetových stránkách spritmonitor.de.

Dornoff také upozornil, že pokud bude disproporce mezi proklamovanými a skutečnými hodnotami takto velká, bude to „podkopávat úsilí EU o snižování emisí CO2 souvisejících s dopravou a povede k tomu, že spotřebitelé budou za pohonné hmoty platit více, než se předpokládalo."

Aktualizace metodiky po aféře Dieselgate

Po aféře "Dieselgate" z roku 2015, kdy bylo zjištěno, že velké automobilky, jako je Volkswagen, používaly speciální zařízení k podvodnému snižování hodnot emisí při laboratorních testech, byla v Evropě revidována platná metodika.

V září 2017 byl pak zaveden celosvětově harmonizovaný zkušební postup pro lehká vozidla (WLTP), který byl dohodnut na úrovni OSN. Tento test je navržen tak, aby lépe reprezentoval emise při reálné jízdě než jeho předchůdce.

Podle studie se však navzdory přísnější metodice rozdíl mezi emisemi z testování a reálnými emisemi opět zvětšuje. Bylo zjištěno, že v rámci WLTP se hodnoty emisí CO2 automobilů mezi lety 2018 a 2022 snížily o 7,3 %. Studie však zjistila, že emise v reálném provozu se během stejného pětiletého období snížily pouze o 2,3 %.

Korekční mechanismus

Podle právních předpisů EU musí výrobci dosahovat cílů snižování emisí v průměru celé flotily vyrobených vozidel. Podle Dr. Petera Mocka, výkonného ředitele ICCT Europe, by výrobci měli čelit korekčnímu mechanismu, aby bylo zajištěno, že snížení emisí CO2 bude reálně splněno. Ten by spočíval v tom, že by EU uložila výrobcům revidované požadavky na zlepšení průměrných emisí CO2 jejich vozového parku v souladu s odhaleným rozdílem vůči skutečným emisím.

„Korekční mechanismus může zajistit, že cíle snižování emisí CO2, které musí výrobci v příštích letech splnit, budou úměrně aktualizovány v souladu se zamýšlenou původní přísností zapsanou v zákoně," řekl Mock.

Podle právních předpisů EU z roku 2021 musí nová vozidla používat zařízení pro palubní monitorování spotřeby paliva (OBFCM), která sledují emisní výkon vozidel v reálných podmínkách. Očekává se, že od roku 2030, jakmile bude shromážděno dostatečné množství údajů pro identifikaci trendů, budou tyto údaje sloužit jako podklad pro monitorování emisí CO2.

ACEA: Studie není zcela reprezentativní

Obchodní sdružení ACEA, které zastupuje výrobce automobilů, se proti studii ohradilo a upozornilo, že údaje, které ICCT získala pro reálné emise CO2, "nejsou plně reprezentativní" pro skutečně vypouštěné emise.

„Jediným oficiálním zdrojem těchto údajů v EU je monitorování spotřeby paliva na palubě. Vzhledem k tomu, že údaje z OBFCM se sbírají teprve od roku 2021, nejsou k dispozici dostatečná množství údajů, aby bylo možné přesně popsat časové trendy naznačené ICCT," uvedl mluvčí ACEA pro Euractiv.

Test WLTP určuje hodnoty CO2 prostřednictvím měření v kontrolovaném laboratorním prostředí, které má v co největší míře kopírovat reálné jízdní modely. Mluvčí ACEA uvedl, že hlavním účelem těchto laboratorních testů je umožnit zákazníkům porovnávat spotřebu paliva a emise CO2 u vozidel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Michal K.
5. únor 2024, 14:10

a to je nic oproti situacii, keby merali skutocne emisie BEV. To by este videli ten rozdiel oproti tej nule, co rata EU.

CarlosEV
5. únor 2024, 17:43

Budou se tedy počítat i emise z ropovodů, tankerů a čerpacích stanic ?

Michal K.
5. únor 2024, 17:51

pokial by to stalo na mne tak ano. pekne zapocitat emisie pri tazbe, doprave, skladovani povedzme LNG, a uz jedno ci uz sa to spali v spalovacom motore, alebo sa z toho vyrobi elektrina a nabije sa BEV. Oboje produkuje emisie.

Ivan Novák
5. únor 2024, 14:42

Zelení mužíci opět zavádějí. U dopravy je CO2 menší (falešný, zanedbatelný, zbytečně prožvýkávaný) problém, než otěr brzd a pneumatik.

Dpetr
5. únor 2024, 14:44

Věřte, že u BEV skutečně žádné emise CO2 nenaměříte. :-)

Richard Vacek
5. únor 2024, 15:15

Rozdíl 14%? No tak to je perfektní shoda. Vhledem k tomu, že se jedná o neškodlé CO2, tak to navíc vůbec nevadí a pálit to bude akorát řidiče, který musí častěji tankovat.

Slavomil Vinkler
5. únor 2024, 17:38

No to jde za uměním a způsobem jízdy řidičů. Jak víme v ekonomy rail je to zase 50% dolů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se