Domů
Rychlé zprávy
Čeká Evropu úplný odklon od ruských energetických komodit?
Arrival LNG Ship Brunsbüttel 2023
LNG-Tanker „ISH“ liegt neben der Floating Storage and Regasification Unit (FSRU) „Hoegh Gannet“ im Brunsbütteler Elbehafen
Zdroj: RWE

Čeká Evropu úplný odklon od ruských energetických komodit?

Ve světle úmrtí ruského opozičního politika Alexeje Navalného se skupina přibližně 60 evropských poslanců rozhodla podepsat iniciativu zaměřenou na úplný zákaz dovozu ruských energetických komodit do Evropy.  Rakouská vláda navíc v tomto duchu nedávno schválila podporu ve výši 200 milionů eur na výstavbu plynovodu pro dovoz zemního plynu z Německa. Na Rakousko se spustila vlna kritiky za bezprecedentně vysoký podíl importovaného ruského plynu.

Široká koalice poslanců v rámci Evropského parlamentu písemně vyzvala vedoucí představitele institucí EU, aby byl zaveden zákaz importu jakýchkoli ruských energetických komodit do Evropy, a to pomocí plynovodů i po moři. Dle vyjádření europoslanců již není prostor pro "poloviční opatření“. Poslanci rovněž vyzývají k tvrdším opatřením vůči Kremlu a jeho energetickým exportům.

„Vyzýváme Evropskou komisi, aby iniciovala, a členské státy, aby neprodleně přijaly úplný zákaz ruských energetických komodit na trhu EU,“ uvádí poslanci.

Většina poslanců, která se pod dopis podepsala se hlásí ke středopravicovým, středolevicovým, středovým liberálům, národním konzervativcům a zeleným. Iniciátorem dopisu je finský zákonodárce Ville Niinistö. Dopis je adresován hlavním představitelům Evropské unie, ministrům zahraničí a energetiky.

V dopise se píše, že Evropa „zůstává největším odběratelem ruského potrubního plynu a LNG“, přičemž se odvolávají na výzkum z ledna 2024, který publikovala finská nezisková organizace CREA. Dle výzkumu EU zaplatila více než 13 miliard eur za dovoz plynu z Ruska od zákazu dovozu ropy v roce 2022, který byl uvalen po invazi Moskvy na Ukrajinu.

Je však nutné podotknout, že zisk z dovozu ruských energetických komodit klesl mezi lednem roku 2022 a letošním lednem o téměř  polovinu. Zatím největším odběratelem ruských energetických komodit (zejména ropy) zůstává Čína, která Rusku zaplatila bezmála 8 miliard EUR, čtyřnásobek toho, co EU. Mezi největší dovozce ruských komodit se zařadilo Maďarsko, Francie, Slovensko, Španělsko a Česká republika.

Zákonodárci dodávají, že vzhledem k „neuvěřitelně bezcitné, cynické vraždě nejstatečnějšího ruského bojovníka za svobodu“, opozičního politika Alexeje Navalného, ​​je „neslušné, morálně nesprávné a strategicky krátkozraké“ pokračovat v obchodování s Kremlem. Celé znění dopisu je k dispozici zde.

Evropská legislativa, která má ambici zastavit import ruských energetických komodit, byla neformálně přijata v prosinci 2023. Jedná se především o část věnovanou vodíku a dekarbonizovanému plynu, který dává zemím EU pravomoc rozhodovat o tom, kolik ruského plynu a LNG importují.

Za předpokladu, že legislativa vstoupí v platnost, bude zákaz dovozu ruských energetických komodit na rozhodnutí jednotlivých členských zemí EU. Zatím to však vypadá tak, že země jako Maďarsko, Slovensko a Rakousko nadále nemohou nebo nechtějí omezit toky ruského plynu na svém území. Zákon by mohl vstoupit v platnost již v polovině roku 2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Richard Vacek
5. březen 2024, 16:18

Ekonomický vývoj Evropy tomu odklonu od ruských surovin odpovídá.

Miloslav Černý
5. březen 2024, 18:41

Kdyby Rusko neexistovalo včetně jeho území, tak by se musela Evropa obejít. Jestliže to tak není, ať chce nebo nechce, vždy sem přes třetí země proudit budou. Je v nadlidských silách, aby se to dokázalo změnit.

Petr Hariprasad Hajič
6. březen 2024, 17:01

Pokud bych měl reagovat na titulek, tak bych řekl, že i když to bude asi trochu dražší, všem by se stejně nejsíš ulevilo. Obchodovat s takovým zákazníkem musí nutně vést ke ztrátám a výpadkům dodávek. Ruko je neseriózní partner bez záruk.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se