Domů
Plynárenství
Podíl Ruska na dodávkách plynu do Rakouska se v prosinci vyšplhal ke 100 %
zemní plyn, plynový hořák
Zdroj: Pixabay

Podíl Ruska na dodávkách plynu do Rakouska se v prosinci vyšplhal ke 100 %

Podle vyjádření portálu Euractiv vzrostla závislost Rakouska na ruském plynu během uplynulých dvou let z 80 % na 98 %. Pro porovnání , Německo se během stejného období muselo vypořádat s propadem původních z 55 % na nulu. Další země EU se také přibližují k stavu úplné nezávislosti na ruském plynu.

Kritici reagují, že Rakousko tímto de facto podporuje ruskou agresi a pomáhá spolufinancovat válku. Vzhledem k blížícímu se termínu parlamentních voleb, které se budou konat na podzim, vyzvala rakouská ministryně energetiky Leonore Gewesslerová k rychlé akci, která by momentální stav zvrátila.

V porovnání se 17% podílem, kterého země dosáhla v říjnu 2022, je hodnota 98 % obrovský nárůst. Je však nutné poznamenat, že původní pokles byl z velké části dosažen omezením dodávek plynu do Evropy ze strany Ruska. Trend se ale brzy obrátil a podíl ruského plynu na dodávkách do Rakouska byl již v srpnu loňského roku zpět na 43 %.

Vysoký podíl ruského plynu je částečně způsoben rychle klesající spotřebou plynu v Rakousku – podle údajů ministerstva energetiky ze 100 TWh až na 75 TWh v roce 2023. Dalším důvodem je zasmluvnění až do roku 2040. Rakouská energetická společnost OMV se zavázala k dohodě „take-or-pay“ s Gazpromem až na 60 TWh ročně, což pokryje téměř celou spotřebu zemního plynu v zemi. V roce 2018 dokonce přijel do Vídně sám Vladimir Putin, aby se zúčastnil uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávky plynu.

Ruské dodávky jsou navíc s největší pravděpodobností aktuálně levnější oproti těm ze sousedního Německa, které v posledních měsících navýšilo poplatky za přepravu plynu. Tento krok tak zdražuje dovoz plynu z Německo pro Rakousko, Česko ale i další země. Rakousko tedy na jedné straně nemá jinou možnost než přijmout ruský plyn a na straně druhé - jedná se o ekonomicky výhodný nákup.

V roce 2022 Rakousko dovezlo plyn v hodnotě přibližně 7 miliard eur. V roce 2023 se vzhledem k poklesu cen očekává, že toto číslo dosáhlo přibližně 3 miliard EUR.

EU tlačí na Rakousko, aby co nejdříve vytvořilo plán

Ministryně Gewesslerová  navrhla plán, který se skládá ze 3 kroků a má pomoci zemi zbavit se ruského plynu. EU doufá, že do roku 2028 země zcela odstraní ruský plyn. Přezkoumání z Bruselu z roku 2023 zjistilo, že to Vídeň ještě ani nezačala plánovat.

Jako první by měly místní energetické společnosti prokázat, že si poradí i bez ruského plynu a začít zvyšovat svůj podíl neruského plynu. Nejlépe prostřednictvím společné nákupní platformy EU AggregateEU.

V druhém kroku navrhuje porušení dlouhodobé smlouvy s Gazpromem, která zavazuje Rakousko k odběru plynu, ať se děje cokoliv. Tento krok se však pravděpodobně  setká se silným odporem rakouských konzervativců, kteří budou argumentovat ekonomickou výhodností stávající situace.

Poslední krok zahrnuje začlenění zemního plynu – a nezávislosti na Rusku – do revize národní bezpečnostní strategie země.

Vzhledem k politické neutralitě Rakouska by tento plán vyžadoval dvoutřetinovou většinu v parlamentu. To by znamenalo, že vládnoucí středopravicová a Zelená koalice by závisela na podpoře středo-levice.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Honza1616
15. únor 2024, 08:49

Co se týče Česka, razantně bych zvedl poplatky za ropu a plyn které potečou z Česka do Rakouska.

A k energetické nezávislosti Rakouska,.... Nabídl bych jim jako alternativu stavbu jaderné elektrárny

XD xD

Baton David
15. únor 2024, 10:18

spustit Zwentendorf, tenkrát to referendum nedopadlo o několik hlasů když dával s elektrárnou hlavu na špalek ještě Kreisky, ten ale navzdory výsledkům v politice zůstal, kdyby takto neovlivnil referendum tak by pravděpodobně končilo několika procenty ve prospěch spuštění elektrárny

Roman Kosařík
15. únor 2024, 14:23

Ropa od nás do Rakouska neteče a vypadá to, že plyn teče spíš opačným směrem. Rakušáci ho mají až moc, tak to posílají dál. S tou jaderkou byste si u nich naběhl na vidle. A ještě uvidíte ty veletoče hned jak se začnou rozšiřovat ty naše.

Pravoslav Motyčka
15. únor 2024, 21:20

100% to je slušný podíl asi se budou divit až jim Ukrajinci příští rok zavřou plynovod i když otázkou zůstává jestli příští rok bude Ukrajina ještě existovat a nebo se stane součástí Ruské federace a bude z ní něco podobného jako Texas , který si Američani připojili válkou s Mexikem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se