Domů
Uhlí
Německo zvažuje prodloužení provozu svých uhelných elektráren, aby snížilo spotřebu plynu
Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Německo zvažuje prodloužení provozu svých uhelných elektráren, aby snížilo spotřebu plynu

Uhlí
22 komentářů
30. říjen 2023, 16:37
David Vobořil

Německá vláda zvažuje prodloužení provozu hnědouhelných a černouhelných elektráren, které byly uvedeny na trh v průběhu energetické krize. Tyto elektrárny, které by jinak byly uvedeny mimo provoz, by tak mohly zůstat v provozu i po aktuálně plánovaném jaru 2024, aby v případě nutnosti pomohly ušetřit plyn a zajistit bezpečnost dodávek.

Ministerstvo hospodářství (BMWK) v současné době jedná o prodloužení příslušného nařízení, sdělil listu Handelsblatt jeho mluvčí. Analytik Mirko Schlossarczyk z poradenské společnosti Enervis uvedl, že situace v Německu je letos mnohem lepší než v roce 2022, a zpochybnil, zda je prodloužení rezervy starých uhelných elektráren nutné.

Zástupci provozovatelů uhelných elektráren, jako například šéf energetické společnosti Steag Andreas Reichel, vyzývají k urychlenému rozhodnutí, aby bylo možné provést přípravy, jako například obstarat uhlí a případně provést bezpečnostní kontroly elektráren.

Elektrárny byly uvedeny zpět na trh v loňském roce

V loňském roce, v průběhu energetické krize, německá vláda narychlo schválila zákon umožňující starým uhelným elektrárnám pomoci snížit podíl zemního plynu na výrobě elektřiny. Německo muselo vzhledem ke snížení dodávek zemního plynu z Ruska snížit jeho spotřebu. Od října je proto na trhu aktivních celkem jedenáct uhelných elektráren o výkonu přes šest gigawattů.

Hnědouhelná elektrárna Neurath společnosti RWE. Zdroj: RWE

"Výroba elektřiny z uhlí je v současnosti levnější než výroba elektřiny z plynu. Proto se podle principu merit order na trhu s elektřinou využívají nejprve uhelné elektrárny před plynovými. Další uhelné elektrárny tak mohou vytlačit plynové elektrárny z trhu. Na oplátku jsou však akceptovány vyšší emise CO2," vysvětluje Schlossarczyk.

Jak pro hnědouhelné, tak i černouhelné elektrárny platí aktuálně provoz na trhu maximálně do konce března 2024. Pro hnědouhelné elektrárny měl být návrat na trh původně omezen do 30. června 2023. Zde se však německá vláda již dříve rozhodla ponechat elektrárny v rezervě i tuto zimu.

„V zimě 2022/2023 bychom bez dalších uhelných elektráren na trhu rozhodně měli problém s dodávkami. Tyto elektrárny potřebujeme, aby nahradily nedostatek plynu z Ruska při výrobě elektřiny," říká Reichel.

Současná situace je lepší, rizika však stále hrozí

Podle německého regulátora (BNetzA) je počáteční situace, pokud jde o naplněnost zásobníků plynu a dodávky plynu z jiných zemí prostřednictvím plovoucích terminálů LNG a dalších sousedních zemí, výrazně lepší než v loňském roce.

Plovoucí LNG terminál Neptune Plovoucí LNG terminál Neptune. Zdroj: ​​Höegh LNG

Na úplný závěr je podle BNetzA však ještě brzy. Situaci v dodávkách by mohlo ovlivnit velmi chladné počasí. Nebezpečí výpadku dodávek ruského plynu do států jihovýchodní Evropy, které by pak musely být zásobovány přes Německo, je stále myslitelné. Totéž platí pro částečný nebo úplný výpadek plynovodů.

Aby bylo Německo připraveno i na nepředvídatelné události, potřebuje  rezervu. Podle analýz německé vlády však tato rezerva nebude do roku 2027 dostatečně vysoká, aby mohla případně nahradit ztrátu významných objemů dovozu ze stávajících zdrojů.

Celkově je však situace na trhu s elektřinou v letošním roce navzdory ukončení provozu jaderných elektráren mnohem uvolněnější, zdůrazňuje Schlossarczyk. Spotřeba elektřiny a plynu se výrazně snížila. Podle Schlossarczyka je to především důsledek výrazně nižší spotřeby v průmyslu. Vzhledem k situaci s nedostatkem v loňském roce přešlo nespočet podniků na jinou výrobu. A kvůli špatné ekonomické situaci v letošním roce nyní také vyrábějí méně než obvykle.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Petr Turek
30. říjen 2023, 17:10

Tomu se v SRN říká ekologie, zrušíme funkční a bezemisní jaderné elektrárny a oživíme uhlí.

Smutný příběh paní doktorky přírodních věd v oboru fyzikální chemie Merklové...

A nedají si říci jak malá děcka

Josef
30. říjen 2023, 18:50

Měli se Vás před lety zeptat a Vy byste sim plynovou krizi jistě předpověděl, a fakt, že mají emise na hlavu nižší než ČR?

Baton David
30. říjen 2023, 19:46

emise se snad počítají na kWh a ne na hlavy, víte proč v centrálně plánovaném hospodářství byl nedostatek toaletního papíru? taky byl plánovanej na hlavu..

Jan Veselý
30. říjen 2023, 19:59

Ty na emise kWh mají taky nižší než ČR. V Německu to loni bylo 395 gCO2/kWh, v ČR 497 gCO2/kWh.

Emil
30. říjen 2023, 20:16

Tyto údaje jste vzal kde? Ember uvádí něco úplně jiného: ČR 415 gCO2/kWh, Německo 385 gCO2/kWh.

ember-climate. org/data/data-tools/data-explorer/

Josef
30. říjen 2023, 20:58

Pokud máme na obyvatele větší výrobu ele. z uhlí, máme i větší emise než SRN

Petr Skacek
31. říjen 2023, 05:44

Mícháte tady všichni hrušky s jabkama! Pokud mane tězký prumysl tedy kupuje id nás cely svet zelezo ocel a jeho vyrobky no tak samozrej ze mame nejvetší emise.Ale kričet , že máme největši emise a kupovat od nás tyto výrobky je stejné jsko bezemisní elektromobil , který jezdí prakticky na uhlí.Jenom že to nejde vidět , protože se to spaluje za kopečkem.A když to nejde videt , tak podle zelených je to eko.

Jan Veselý
31. říjen 2023, 15:14

@Emil: Ember: https: / / ember - climate.org / app / uploads / 2023 / 01 / EER2023-Yearly-Data.xlsx rok 2022

@Petr Skacek: Výroba oceli výrobu elektřiny moc neovlivňuje a Němci to mají taky.

Emil
31. říjen 2023, 16:12

Doporučoval bych používat aktuální data místo nějakých předběžných z ledna, výsledky se dost liší. K dispozici např. zde: ember-climate. org/data-catalogue/yearly-electricity-data/

Petr prochaska
30. říjen 2023, 20:02

Za komoušů byl nedostatek toaletního papíru, protože vyhořela papírna na Slovensku a byly pevné ceny, takže lidi zbylý toaletní papír vykoupili. To už by se nyní nestalo, nyní by v takovém případě vyletěla cena toaletního papíru nahoru, lidi by ho přestali kupovat a bylo by ho dost.

Nyní němci celkem rozumně drží rezervu v uhlí, kterou možná ani v zimě nezapnou. Lepší mít připravenou uhelnou elektrárnu, která se asi možná ani nezapne než blackout. Do budoucna němci plánují výstavbu nových plynových elektráren, které budou mít stejný účel - možná se za celý rok nezapnou a přitom uzavřou uhelky - to považuji za mrhání penězi.

Milan Vaněček
30. říjen 2023, 20:02

Emise se počítají na hlavu ale správně by se měly počítat na vytvořený HDP dělený počtem občanů. To by pro nás dopadlo ještě mnohem hůře....

Pravoslav Motyčka
30. říjen 2023, 22:02

To je blbost pane Vaněček. Co je komu do HDP.

hlpb
30. říjen 2023, 19:05

Jen pro informaci: Německo výrazně snížilo výrobu ze svých uhelných elektráren, za prvních deset měsíců tohoto roku je to meziroční pokles o 40 TWh.

Ještě doplnění ostatních zdrojů: OZE meziročně vyrobily o 7 TWh více, plynové elektrárny pak vyrobily meziročně o 2 TWh více.

richie
2. listopad 2023, 10:51

len este doplnenie pre komplexnejsi obraz - za rovnake obdobie Nemecko umelo znizilo celkovu vyrobu o 50TWh a stali sa cistym dovozcom EE - bez tohto kroku by ich vyroba z fosilnych zdrojov miesto poklesu naopak narastla

Ivan Novák
30. říjen 2023, 20:34

Dovolím si připomenout, že plyn by měl oproti uhlí významně menší vliv na skleníkový efekt zeměkoule jen tehdy, pokud se ignorují emise při jeho těžbě, úpravě a dopravě.

Josef
30. říjen 2023, 20:53

A ten Německo omezuje protože je plynová krize, jinak by jim sloužil jako záloha ve větším rozsahu.

Petr prochaska
30. říjen 2023, 20:57

Emise mimo EU jsou pro EU irelevantní.

Petr Turek
30. říjen 2023, 21:32

Dle informací bývalých kolegů, při těžbě a dopravě zemního plynu v Ruské federaci dochází ke ztrátám ve výši 40 %. Pak tedy tento zemní plyn (který mimochodem do EU již téměř neteče) má vyšší emisní dopad než naše staré dobré uhlí (myšleno z pohledu CO2).

Dovolím si jen předpokládat, že neprodej plynu znamená likvidace pálením, či úniky do atmosféry, tedy situace je daleko horší než předpokládáme.

Pravoslav Motyčka
30. říjen 2023, 22:10

Německo má nižší emise CO2 / obyv. než ČR to je pravda na druhou stranu je také importér energie , kdežto my exportujeme ale je to také díky tomu že Pithart , zastavil výstavbu 2 bloků JETE , kdyby se to nezastavilo , pak se všechny 4 bloky dostavěli už v 90 tých letech a mohli jsme mít dnes bez problémů vystaráno. Jinak Pithart dostal ocenění od prezidenta Pavla opravdu nevím za co. Pokud tedy neocenil jeho 20 leté žvanění a nic nedělání v senátu.

Milan Horak
31. říjen 2023, 12:24

Na to jste přišl kde? Nebyl to náhodou Bursík a jeho zelení záškodníci?

Jana Beerová
31. říjen 2023, 13:22

Dobrý den, zajímavá je i informace v závěru článku. Německo snížilo spotřebu elektřiny a plynu - výrazně..., a to hlavně v oblasti průmyslu. Kam jde průmysl v Německu?

Xoor
31. říjen 2023, 14:51

Ano přesně, krásný point. Ďábel je v detajlu. Ale mají nižší emise. Sice dovezeme z pravidla vše z činy, ale naše emise jsou růžové.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se