Domů
Uhlí
Spotřeba uhlí v amerických elektrárnách klesla za poslední dekádu na polovinu
Vlak vezoucí uhlí
Zdroj: Wusel007 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Spotřeba uhlí v amerických elektrárnách klesla za poslední dekádu na polovinu

Uhlí
1 komentář
27. říjen 2022, 07:34
Eduard Majling

Dodávky uhlí do uhelných elektráren v USA v posledním desetiletí zaznamenaly značný pokles, kdy docházelo k zavírání uhelných zdrojů či omezování jejich výroby vzhledem ke konkurenčnímu tlaku ze strany plynových a obnovitelných zdrojů. Přesto v loňském roce dodávky uhlí spolu s výrobou uhelných elektráren mírně vzrostly se zotavováním ekonomiky po koronavirových lockdownech a rovněž s ohledem na rostoucí ceny zemního plynu.

Dlouhodobý trend klesající výroby elektřiny z uhlí v USA je patrný i na dodávkách tohoto paliva do tamních elektráren. Podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration bylo v loňském roce dodáno do amerických uhelných elektráren na 449 milionů krátkých tun uhlí, teda zhruba 407 milionů tun metrických. Ve srovnání s rokem 2010, kdy dodávky dosahovaly 957 milionů krátkých tun, se jedná o více než poloviční pokles.

Pokles dodávek uhlí nastal u všech kategorií druhu jeho dopravy do elektráren. Na rozdíl jiných regionů na světě je v USA nejrozšířenějším způsobem dopravy uhlí do elektráren přeprava po železnici. Ta zastávala jak v loňském roce, tak v roce 2010, zhruba 70% podíl. Ačkoliv může být železniční přeprava na kratší vzdálenosti dražší než jiné varianty, pro přepravu na velmi dlouhé vzdálenosti se dle agentury jedná v USA o jednoznačně nejekonomičtější způsob dodávek uhlí do elektráren. Naopak nejefektivnějším způsobem jsou běžně dodávky po přepravníkovém pásu, které jsou však možné pouze u elektráren ležících v bezprostřední vzdálenosti od dolů.

Dodávky uhlí do elektráren v USA mezi lety 2010 a 2021 dle způsobu přepravy Dodávky uhlí do elektráren v USA mezi lety 2010 a 2021 dle způsobu přepravy. Zdroj: EIA

Přepravu uhlí po železnici nicméně mohou ohrozit stávky pracovníku železničních společností. Riziko narušení dodávek uhlí do elektráren hrozilo v USA během letošního září kvůli sporům mezi vedením přepravních společností a jejich odbory ohledně výše mezd zaměstnanců, které téměř vyústily v celonárodní stávku. Ta byla však dle agentury odvrácena s dosažením dohody pouhých několik hodin před vypršením stanoveného termínu.

Podobně stávky na železnici nedávno ohrozily dodávky uhlí do největšího jihoafrického exportního terminálu Richards Bay, který se po zákazu dovozu uhlí z Ruska stal velmi významným zdrojem uhlí pro evropské dovozce.

Nejlevnější variantu dopravy uhlí do elektráren, které se nenachází přímo u dolů, tradičně představují řeky, avšak možnosti dopravy uhlí po vodě jsou v USA dle agentury značně omezené vzhledem k nízkému počtu elektráren nacházejících se u splavných řek. Podobně jako v roce 2010 i loni činil podíl říční dopravy zhruba 10 %.

Naopak běžně nejdražší variantou dodávek uhlí je doprava silniční, která je cenově efektivní pouze na krátké vzdálenosti a pro relativně malé objemy paliva. Tato možnost se běžně využívá pouze v případech, kdy se elektrárny nachází relativně blízko uhelných dolů a nemají přístup k železnici či možnost uhlí přepravovat po vodě. Podobně jako v případě lodní přepravy zastává silniční přeprava uhlí v USA zhruba desetinový podíl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
27. říjen 2022, 21:13

Ano je to pravda pokles poptávky uhlí v USA devastuje uhelný průmysl, stalo se to proto , že se na trhu objevil levný zemní plyn. Byl tak levný že mu uhlí nemohlo konkurovat a proto se jeho podíl začal snižovat. USA ho nemohli na světovém trhu dobře prodat , protože v jeho hlavním odbytišti EU byla díky Ruskému vývozu cena plynu příliš nízká, takže nemohli vyvážet plyn do EU a tím jejich uhelný sektor trpěl. Tomu je teď konec. Rusové jsou tady jako dodavatelé plynu vyřízení USA převzali největší trh s plynem na světě. Jejich uhelný průmysl se zotaví a USA na to prodeji plynu do EU budou velmi bohatnout. Naše vláda právě schválila 1000MW plynovou elektrárnu, vytápět plynem se navíc bude celá Praha , takže o poptávku se USA nemusí strachovat nemusí. Čím hůře se budou mít díky drahým energiím lidé tady tím lépe se budou mít v USA. Naše vláda musí být v USA velmi oblíbená.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se