Domů
Energetika v zahraničí
Austrálie odmítá doporučení vědců, elektřinu chce vyrábět z uhlí i v dalších desetiletích
Australský hnědouhelný lom Loy Yang. Autor: Marcus Wong Wongm
Australský hnědouhelný lom Loy Yang. Autor: Marcus Wong Wongm

Austrálie odmítá doporučení vědců, elektřinu chce vyrábět z uhlí i v dalších desetiletích

Austrálie odmítla doporučení vědců, že by měla postupně přestat používat uhlí k výrobě elektrické energie do roku 2050. Podle těchto vědců by tento krok světu pomohl k dosažení cílů Pařížské klimatické dohody. Představitelé země ale říkají, že nevyužívání uhlí by bylo „nezodpovědné“. Emise v zemi v posledních 4 letech rostly.

Vědci z Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Austrálii doporučili, aby do roku 2050 přestala vyrábět elektřinu z uhlí. Podle zástupců Austrálie, která je největším exportérem uhlí na světě, by ale bylo vyhovění doporučení „nezodpovědné“. Austrálie v současnosti klade důraz na snižování domácích cen elektřiny a jiných problémů. Emise jsou tedy až na druhém místě. Během posledních 4 let emise v zemi rostly.

„Nevím, jak je možné říci, že do roku 2050 nebudeme mít potřebné technologie, které umožní získávat z uhlí dobrou a čistou energii. To by od nás bylo nezodpovědné.“

Melissa Price, australská ministryně životního prostředí

Vývoj emisí skleníkových plynů Austrálie od března 2012. Zdroj: Financial Times

Odchod od uhlí by australskou ekonomiku poškodil

Austrálie z uhlí vyrábí dvě třetiny elektrické energie. Zároveň exporty této komody státu přináší obrovské peníze, ve finančním roce 2017-2018 to bylo 61 miliard australských dolarů (asi 971 miliard korun). Přestat využívat uhlí by tedy pro Austrálii představovalo zásadní zásah do ekonomiky.

„Je to jednoduché. Pokud z našeho energetického systému odebereme uhlí, tak na východním pobřeží Austrálie přestanou svítit světla.“

Josh Frydenberg, australský ministr zodpovědný za výdaje vlády a zvyšování příjmů

Současná liberálně-nacionální koalice směřuje k populistickému energetickému programu. Například v roce 2014 Austrálie jako první země na světě zrušila zavedenou uhlíkovou daň. Díky tomuto kroku byl pak zvrácen několikaletý trend klesajících emisí.

 „Emise v posledních letech rostly téměř v každém sektoru a zejména pak od roku 2014, kdy bylo ukončeno zpoplatnění uhlíkových emisí. Austrálie nemá žádnou koherentní národní energetickou politiku týkající se emisí, a to i přesto, že mnohé zastaralé uhelné elektrárny tento problém mohou snadno vyřešit. Zároveň jsme vůči srovnatelným zemím hodně pozadu v oblastech, jako je kupříkladu doprava.“

Kate Mackenzie, ředitelka Climate-Kic Australia

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Jan Veselý
17. říjen 2018, 09:04

Osobně nemám rád, když se říká Austrálie, jako by to tam byl "Ein Volk, ein Reich, ein Führer."

V reálu je tohle stanovisko současného "ministerského předsedy na půl roku" a jeho ministra hospodářství. Oba jsou, a neskrývají se tím, nájemné pušky těžební lobby.

Oproti tomu významná část jejich vlastních straníků, prakticky celá opozice a asi 70-80% populace s nimi nesouhlasí.

Petr
17. říjen 2018, 09:58

No jasně, provádějí populistickou politiku se kterou 80% populace nesouhlasí :)

Každý levně dostupný zdroj energie bude nakonec využit tečka.

Jan Veselý
17. říjen 2018, 11:38

Provádějí politiku v zájmu části místní korpokracie za vydatné pomoci lží z médií Ruperta Murdocha.

Problém ovšem je, že většina jejich uhelných elektráren už technicky dosluhuje. A nové nejsou konkurenceschopné ani omylem. Takže budoucnost uhlí jsou současné uhelky, do kterých by se musel nalít obrovský balík peněz na modernizace nebo drahé a nekonkurenceschopné nové uhelné elektrárny. Na tom nic levného není.

Petr
17. říjen 2018, 14:36

Nemá cenu stavět nové jestli je mají v pustinách, kde dým nevadí.

Staré jsou i lepší na přerušované použití, když je jasné, že v Austrálii bude dlouhodobě od 10-17 hod levnější solární elektřina.

Pokud by se staré rozpadly, tak za dobrou cenu nové střední uhelné elektrárny by mohli mít za 5-10 let, až doběhne boom v Indii.

Nebo za 20 let nějaké skutečně dobré moderní (na rozdíl od těch západních nadkritických obřích šrotů) na principu splyňování uhlí.

Ondřej Šumavský
17. říjen 2018, 16:58

Uhlí je "levně dostupné" pouze proto, že současné nastavení ekonomiky nezapočítává jeho skutečnou cenu viz. kroky, které v AUS udělali jako zrušení uhlíkové daně. Reálně nás uhlí stojí zhruba 2-3násobek své tržní ceny a současný stav je opravdu především snaha zachovat jeho využívání a z toho plynoucí $ na úkor zdraví, životního prostředí a další modernizace energetiky.

loudil
17. říjen 2018, 22:45

Čína byla napadána za to, že ze svého levného uhlí vyrábí velké procento elektřiny. Nyní vidíme, že i mimořádně bohatá demokratická Austrálie na všechno z vysoka kašle. 66 % elektřiny z uhlí je poměrně nechutné. Austrálie má fantastické možnosti výroby elektřiny ze soláru , větru i zemního plynu. Má 7 000 000 kilometrů čtverečních. Přesto volí sice lacinou, ale zároveň i špinavou variantu. Těžko pak nutit třeba chudou Indii, aby nám tu -"nehulila jako trafika" !!

Qwertz
18. říjen 2018, 00:25

Ono to je asi nasledovne. Rusko a USA maji v cele statu statniky, patrioty (kterych si i vazim). Australie uz dlouho dobu nema v cele statu (myslim celo australsky nikoliv jen federalne) zadneho patriota . Takze pokud zitra Trump rekne "Zadne uhli, vse bude JE". Z Australie uslysite ozvenu velice brzo a budou se budovat JE. To ale musite pamatovat z minulosti (nebo pritomnost?) kdy platilo "Se SSSR (USA) na vvecne casy a nikdy jinak" oblibeny stat si laskave dosadte sam. S tou mimoradne bohatou a demokratickou Australii. To si delate legraci? Nekde jsem slysel , ze USA rychleji likviduje spojence nez nepratele. Nevim co je na tom pravdy ale pred 30-ti lety jsem zakoupil kilo brambor za $0.40 dnes za $4.00 a to jsem velice rad. Klidne bych mohl pokracovat. Pokud to shrnu tak australsi politici odeziraji z ust tech americkych aby se nahodou "nesekli a nesli z kola ven nebo popripade od korytek" musi byt IN. Vsichni australane jsou na to leta trenovani vzdelavacimi (take jsem jeden absolvoval) programy Made in USA po padu SSSR.

Carlos
18. říjen 2018, 01:01

Loudil je místní troll, toho si nevšímejte, jenom nevíme ještě jestli mu chodí notičky z Pekingu, nebo Moskvy.

Co se týče těch dvou prezidentů, tak jeden je nafoukanec a druhý žije v minulém století.

Co se týče brambor, říká se tomu inflace a ano, zhruba to sedí že věci dnes stojí cca 10x tolik. Jinak to musíte přepočíst inflační kalkulačkou, počítat to přes inflaci ale může být ošemetné protože jak se říká, sice zdražil chleba, ale zlevnily lokomotivy.

Qwertz
18. říjen 2018, 04:37

No, nic ve zlem ale neni mistni troll p.Vanecek? Staci prispevek o JE a p. Vanecek dostava amok. Najizdel jsem jednu klasiku a jednu JE. Ted provozuji leta FVE 8kWp s regulaci pomoci GreenBonO. GreenBonO je naprosto perfektni regulator pro rizeni dodavky prebytku do site a i pro pokryti spotreby z baterii v noci a dorovnavani potrebneho vykonu za nepriznivych povetrnostnich podminek Takze bych mel byt s p.Vaneckem na jedne "vlne". JE jsem nemusel osobne z obav co z toho "papinaku" lita za castice nezname i fyzikum. Takze v soucasne dobe plne souhlasim s Dr. Wagnerem a muj osobni nazor. Je rozhodne (Australie)lepsi mit v zakladnim zatizeni nejakou JE nez klasiku ta byla ma oblibena. Moje nejoblibenejsi by asi byla vodni elektrarna ale v Jizni Australii nepripada v uvahu. Jinak s Trumpem a jeho postojem hlavne vuci Cine jsem zajedno. Vcera jsem tu budil (asi) verejne poboureni, kdyz jsem pouzival (rval) nejsprostsi nadavky na cinske vyrobky. Koupil jsem cinsky 1f proudovy chranic 32A, 4kA od (snad)renomovaneho vyrobce kterymi mam osazeny vsechny el. obvody v dome. Po pracnem odpojeni sbernice (f +N bussbar) u deseti chranicu v rade a vymene chranice 20A za novy 32A a zapnuti privodu se deli veci. Novy chranic jsem nemohl "nahodit" takze misto 20min. Jsem radil 2 hodiny posleze nainstaloval 25A, 6kA a dnes sedim a cekam zda zvladne alespon >20A z me FVE.

Ted si predstavte Trumpa (totez Great B.) ktery nemuze rici "na plnou hubu", ze uz je dost zmetku z Ciny, ktere mu sabotuji jeho nove "neviditelne" lode uvest do servisu. Predpokladam, ze i u vas mate "dobre" zkusenosti s Made in PRC (People Republic of China)(?).

Vláďa
18. říjen 2018, 19:32

Můžete upřesnit kde jste najížděl?

Milan Vaněček
18. říjen 2018, 20:20

Ad QWERTZ: píšete nějak chaoticky, co se Vám stalo?

Carlos
19. říjen 2018, 01:47

No, jestli je pan Vaněček troll, tak troll obecný a nezištný, na rozdíl od někoho teď nejmenovaného, jehož příspěvky vypadají jak z učebnice trollingu. Jinak kdybyste tu znal celou historii, nevím jak dlouho ti jste, tak co je za tím "trollením" pochopíte.

loudil
18. říjen 2018, 22:56

TO :Carlos Zajímavé ! Moskevským trollem může být člověk už jen za poznámku, že se mu nelíbí, aby velmi bohatý stát z uhlí vyráběl 66 % elektřiny a raději by u takového státu viděl třeba jen 10 %. Neoznačíte snad už brzy za moskevského trolla každého člověka, který má dvě nohy a jednu hlavu ?? Jistě vám takový člověk musí připadat "náramně podezřelý!!"

Qwertz
19. říjen 2018, 08:22

To Carlos. Ja Qwertz jsem virtualni snad i osobnost. Mam ve svem erbu solarni panel. Pan Vanecek je skudce Fotovoltaiky. Pokud bych, bez jakychkoliv znalosti po kterych patram narazil na "zastance" Fve. P.Vanecka nechal bych si postavit JE ,tepelku nebo vodni elektrarnu ale rozhodne nikoliv Fve.

Ja Qwertz se pokousim o obranu Fve pred 'aktivisty" typu p. Vanecek pokud nedokaze, ze vi co obhajuje a o cem mluvi. Jeho zachvaty amoku pri spatreni clanku kde je JE nebo Dr Wagner mne znacne irituji. Vfe musi mit zastance a propagatory, kteri uvadeji fakta a nikoliv "fakta" z jejich snu. Patricne dolozena. Je heslem by melo byt "Fotovoltaice z laskou ".

Pavel
18. říjen 2018, 20:37

Za prvé, není divu po katastrofálních zkušenostech z Jižní Austrálie s oze parodiemi na elektrárny. A za druhé by bylo třeba říct, kdo jsou ti "vědci". Energetici, fyzici, ekonomové nebo sociologové nebo dokonce podvodníci za vědce se jen vydávající jako někteří místní oze kašpaři.

Jan Veselý
18. říjen 2018, 22:06

Jaké mají v Jižní Austrálii katastrofální zkušenosti? Já vím jen o těch, kdy jim bouře trhaly dráty přenosové soustavy, kdy se bez varování odpojovala linka do Victorie, kdy plynové elektrárny nestartovaly na příkaz operátora, kdy jim výpadky uhelných elektráren v sousedních státech hrozily shodit síť, ale nevím nic o tom, že by jim nějaké zlé parodie něco vyvedly.

Naopak, Jižní Austrálie pokračuje v kurzu rychlého přechodu na OZE a rozvoji akumulace, kdy OZE už teď mají přes 50% podíl na výrobě a dále mají utěšeně růst. Na tom nic nezměnila ani nová místní vláda, i když je ze stejné partaje jako ta federální.

Pavel
19. říjen 2018, 17:49

Je vidět, že toho moc nevíš. Představa, že oze parodie na elektrárny a dovoz elektřiny ze zdrojů vzdálených tisíc kilometrů nahradí odstavené stabilní zdroje v místě měla katastrofální dopad. Dokud v Jižní Austrálii byly v provozu stabilní zdroje, tak tornáda a pár potrhaných drátů nevadily. Jakmile na počasí závislé oze parodie přestaly vyrábět, tak stačily jedna shozená linka a blackout byl na světě.

Partaj se v Austrálii nezměnila. Změnil se premiér. A o koryto přišel právě díky diletantským rozhodnutím ve prospěch tzv. oze. A stejně to skončí i v Jižní Austrálii, až tamní obyvatelé se budou muset (krom blackoutů) připravit na poplatky za dotace na oze tunel.

Qwertz
19. říjen 2018, 04:26

To Vlada, Chvaletice a Dukovany za MaR (Mereni a Regulace). Bez znalosti technologie vyroby je automatizace hrou na zpusob "Pokus, omyl". Stacilo by to.

Vláďa
19. říjen 2018, 06:42

Asi jsme se potkali na 5, bloku v Dukovanech. Najížděl jsem TG 7,8.

Qwertz
19. říjen 2018, 07:58

Vlado, snad se to stat mohlo ale spise tou dobou jsem jiz byl v Rakousku to ale musis pamatovat Ing.Kubica, ktery za vlady "lidu" musel po 68 zacinat jako mechanik MaR na severu a dalsi.

Vláďa
19. říjen 2018, 09:46

Zdeňka si velice dobře pamatuji. Též Sasíka a Blekotu.

Qwertz
19. říjen 2018, 04:42

To Vanecek. Ja myslel, ze to ocenite. GreenBonO urcite neznate a to jako "Guru Fve" by jste mel , protoze hura s Fve na strechy a vse s JE a potazmo i s Dr Wagnerem vyreseno! Presne jsem cekal na Vasi reakci v tomto stylu. Vite co? Napiste nam jak by jste Vy vyresil Fve rodineho domku s 3f a 3kWp orientovaneho v teto fazi na uplnou spotrebu v dome bez pretoku do rozvodne site. V budoucnosti rozsireni na 9kWp s pretokem, Verim, ze i ostatni by clanek uvitali. Ja rozhodne ano a rad bych i odvolal, ze jste troll!

Ma ucta

Milan Vaněček
19. říjen 2018, 09:16

Pane Qwertz je vidět že neznáte situaci v ČR. Je zde už spousta malých i velkých firem které Vám to udělají (navrhnou to řešení) a i realizují a i zařídí papíry. Stačí jim zavolat nebo kontaktovat přes internet. Vaše zkušenosti z jaderné energetiky jsou Vám pro realizaci FVE nanic.

Mé zkušenosti z výzkumu slunečních článků mi slouží k tomu že na rozdíl od Vás, pana W. a dalších vím jaké jsou technické možnosti (zdůrazňuji možnosti) fotovoltaiky.

Tož tak.

Milan Vaněček
19. říjen 2018, 09:54

Ještě poznámka: vidím že staré jaderné partičky nesnesou že někdo má na možnosti energetiky v ČR i ve světě jiný názor než oni. Proto píši též o "RVHP jaderné tradici" v naší energetice

Qwertz
19. říjen 2018, 12:11

Pane Vanecek.

Tak naschval napiseme oba pohadku. Jak si postavit (blbuvzdorne) Fve na strisce sveho rodineho domku ,ktera ma plochu cca >100m2. Fve bude pro duchodce na rozmezi socialniho prijmu. "Socka" aneb "nic moc."

Zadani ad 1 : privod 3f , el.metr digitalni ( muze byt ACE3000), zatizeni jednotlivych fazi (ted nezname) nutno zjistit pro pripad, ze p. Socka &Co(rodina) bude pro nedostatek prostredku uprednostnovat Fve pro 1f.

Regulace pretoku do rozvodne soustavy podminkou realisace od ted do brezna 2019 povolena castka 15 000Kc

Zadani ad 2: Realisovat v druhe polovine brezna 2019.Vystavba Fve 1.5KWp v sestave 3fx0.5kWp cenna (incl DPH) 25 000Kc p.Sockovi pujci pribuzni. Celkove 40 000Kc

Projekt musi zohledinit a zarucit: ze v pripade pozaru DC napeti nepresahne 50Vdc v prostoru a na konstrukci Fve.

Pripadne skalovatelne rozsireni Fve o 3fx0.5kWp vzdy v cene <25 000Kc.

Pripadna akumulace el. energie v bateriich bez vymeny soucasneho regulacniho clenu.

Solarni clanky Monokristalicke pokud bude cena 10Kc/Watt

Polykristalicke cena nesmi presahnout 10Kc/Watt

Pri pripadnem pretoku realisovat ohrev, pripadny predohrev uzitkove vody.

Pokud chcete neco doplnit. Ale vy tuhle hru hrat nebudete, to jsem skoro jist.

Pokud znate nekoho kdo toto doda za uvedene ceny dejte vedet mam zakaznika.

petr
19. říjen 2018, 12:40
energetik
22. říjen 2018, 07:29

"Projekt musi zohledinit a zarucit: ze v pripade pozaru DC napeti nepresahne 50Vdc v prostoru a na konstrukci Fve."

Jaký má tento požadavek důvod? V nesmyslech a fámách že hasiči nehasí domy se solárními panely?

Hasiči hasí zařízení po napětím až do 1000V a to dokonce i vodou.

Fotovoltaické systémy lze bezpečně hasit vodou při dodržení následujících zásad [DIN VDE 0132]:

Vzdálenost 1 m mezi hasičem a elektrickým zařízením pod napětím

Vzdálenost 1 m při hašení rozptýleným proudem u proudnice C podle DIN 14365

Vzdálenost 5 m při hašení plným proudem u proudnice C podle DIN 14365

U jiných proudnic dodržovat vzdálenost podle údajů výrobce

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republikyvydalo v prosinci 2012 dva metodické listy s taktickými postupy zásahu při požáru fotovoltaických elektráren [ML47, ML48].

Základním pravidlem je, že se hasební zásah vede, jako by se jednalo o zařízení pod napětím, protože ani při odpojení fotovoltaické elektrárny od sítě, nebo panelů od střídače, nelze vyloučit, že vodiče vedoucí od fotovoltaických panelů budou pod napětím.

V zásadě se fotovoltaické elektrárny hasí vodou obdobnými postupy, jaké jsou předepsány pro jiná elektrická zařízení a vedení pod napětím 400 V [ML25]. V Německu existují pro hašení elektrických zařízení pod napětím obdobná pravidla, platí však pro napětí až do 1000 V, což je u většiny typů fotovoltaických panelů maximální systémové napětí (napětí sériově propojených panelů).

Pro hašení elektrických zařízení pod napětím jsou vypracovány standardní postupy. Rozdíl mezi ČR a Německem je pouze v horní hranici napětí. Zatímco v Německu se standardně hasí vodou elektrická zařízení pod napětím do 1000 V, v České republice je to jen do 400 V.

Na základě poznatků z fyziologie je riziko úrazu elektrickým proudem za jinak stejných podmínek nižší u stejnosměrného proudu, než u proudu střídavého.

Z metodického listu HZS ČR je zřejmé, že fotovoltaické elektrárny na střechách budov hasičům v případě požáru komplikují práci, omezují možnosti zásahu. Příkaz nezasahovat však neexistuje a nikdy neexistoval.

Takže jestli tam máte jen do 50Vdc nebo do 1000Vdc nikoho při hašení nezajímá a postupuje se vždy stejně jako by tam bylo 1000Vdc.

Qwertz
19. říjen 2018, 12:37

Pane Vanecek. Nevim jak jste prisel na to, ze neznam situaci v CR. Prosim Vas na zaklade ceho? Mate snad sklenenou kouli na lusteni. Pokud neni draha rad poridim. Ohledne malych a velkych firem, to neni problem ty jsou i v Australii. Spise by se to dalo nazvat. Firma kde sef prosazuje jeste, ze jeho prace je "poslanim" a "zakaznik nas pan". No a potom zlatokopove. Jinak dekuji za poklonu ohledne JE a p.Wagnera. Ne, do tech kruhu ja nepatrim nejsem dostatecne dovzdelan.

Jinak jake parametry ma Vase Fve. Sice nedavno jste se rozplyval, ze solarni panely lze orientovat vychodnim popr. zapadnim smerem. Mam to tak uz pet let. Taky jsem narazil na slovenske odborniky co si nechali patentovat (USA i EU a mozna CR)pripojeni solarnich panelu do topnych clanku v ohrivacich vody. Predpokladam , ze na tom vyzkumu jste se nepodilel. Na zaver velice mne mrzi, ze s p.Wagnerem nezname technicke moznosti Fve a nemuzeme se po Vasem boku ucastnit pochodu do te skvele FV budoucnosti.

Ma hluboka ucta

Qwertz
19. říjen 2018, 16:38

Petre dik za link. Mam jiste vyhrady. Navratnost investice. V te dobe kdy by mela byt elna splacena prijde cas menit baterie a kdo vi zda hybridni invertor tech 10 let vubec prezije. Zadni vyrobci z Ciny byt "ostrovni" neposkytuji servisni dokumentaci. Porizovaci naklady. Daly by se snad spocitat z "uspor" proto jsem podobny system zavrhl. Moje kredo " V jednoduchosti je sila ale i krasa. Pojdme vytvorit model fve pro Cesko s pokud mozno . Solarni panely od vyrobce Tier I . Invertory vyrobcu spolehlivych!!. Testoval jsem ruzne a vim, ktere bych uz nikdy nekoupil. Regulator, ktery je osazen komponenty, ktere ho predurcuji prezit a to vyrobek cesky a velice flexibilni co se tyce pripadnych rezimu Fve s ohledem i na spinani , odepinani v prubehu dne a pripinani spotrebicu. Dlouhodobou podporu SW atd. Z hruba vse.

Dost dulezita by mela byt i bezpecnost v pripade pozaru a predevsim deti. Ja se osobne priklanim k Mikroinvertorum s bezpecnym napetim (50Vdc). Mozna se jiz dostal do Tveho zorneho pole i nejaky pripad, ze tendence pozarniku hasit Fve za slunecniho svitu byla znacne rozporuplna. Invertory typu vstup pro seriove razene solarni panely a jejich DC napeti az 1000Vdc (i Fronius). No, posud sam. Strikat vodu na neco 1000Vdc. Osobne bych se necitil moc OK. Byl by potreba zaradit zkratovac vystupu i minimalne za cenu ztrat Schotkyho diod. Pokud je odpojeno AC mas porad cca 170Vdc s malym nabojem na kabelech, pokud invertor nema transformatorovy vystup na AC. Dalsi vyhoda 50Vdc, Fve si muze postavit sam kazdy i dle vasi platne legislativy. Snad?

Petr
19. říjen 2018, 20:02

Samozřejmě se něco pokazit může. Pán fve provozuje skoro 5 let a zatím mu tropí jen radost. Postavil si ji svépomoci a bez dotací a nemusí se potupně doprošovat vlastníka DS ,jestli si může dát na svůj domek pár skleněných desek. Tady je rozhovor s majitelem firmy,která montuje fve. Zajímavé ale ta cena je šílená. https://www.youtube.com/watch?v=IhZmBJQolDk

Qwertz
22. říjen 2018, 05:05

Petre. Diky za prispevky. Navrh elektrarny pro lidi typu "I have a dreem" z komunity DIY. Pokud budete mit zajem Vase ucast by byla vitana. Pokud projekt a jeho odezva v Cesku bude prizniva tak ho v Cesku nekomu prodam za 1 haler Cesky.

Toz tak

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se