Domů
Energetika v zahraničí
Britská ministryně: Bez plynových zdrojů nám reálně hrozí výpadky v dodávkách elektřiny
Plynová elektrárna Ahrensfelde společnosti LEAG. Zdroj: LEAG
Zdroj: LEAG

Britská ministryně: Bez plynových zdrojů nám reálně hrozí výpadky v dodávkách elektřiny

Britská vláda na začátku tohoto týdne oznámila záměr na výstavbu nových plynových elektráren, které mají pomoci zajistit energetickou bezpečnost země. Nové plynové elektrárny mají nahradit současné stárnoucí zdroje, jelikož bez zálohy v podobě plynu se rozvoj obnovitelných zdrojů neobejde. Nové plynové zdroje by nicméně měly být schopné spalovat vodík, či využívat technologie na zachytávání uhlíkových emisí (CCS).

Výstavba plynových zdrojů, které by sloužily jako záloha pro intermitentní obnovitelné zdroje, je v posledních letech rezonuje napříč Evropou. Jednání o výstavbě nových zdrojů probíhají již několik let například ve sousedním Německu, ale také v dalších zemích. Podobným směrem se zřejmě vydá i Spojené království, které stále vyrábí značnou část elektřiny v plynových elektrárnách.

"Bez plynu, který by zálohoval obnovitelné zdroje energie, nám hrozí reálná možnost výpadku dodávek elektřiny... Do takové situace se nenecháme dostat," řekla podle agentury Reuters ministryně pro energetickou bezpečnost a nulové emise Claire Coutinhová tento týden na konferenci v Londýně.

Stárnoucí flotila plynových zdrojů si podle ministryně vyžádá náhradu o celkovém výkonu 5 GW v podobě nových nebo renovovaných elektráren. Tyto zdroje by rovněž měly být připraveny na provoz v režimu čistých nulových emisí, tedy musí být schopné spalovat vodík nebo využívat technologii CCS.

Kromě toho by zdroje měly sloužit jako záloha, tedy běžet pouze po omezený počet hodin ročně. Díky tomu je podle ministryně výstavba nových zdrojů v souladu s cílem země dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2050. I tak však tyto plány naráží na kritiku environmentálních organizací.

"Vládní plán na zvýšení energetické bezpečnosti a splnění klimatických cílů spočívá ve zvýšení závislosti Británie právě na fosilních palivech, kvůli nimž nám raketově rostou účty a teplota planety," řekl Doug Parr, ředitel Greenpeace UK pro politiku.

Jednotný britský trh by se mohl rozdělit

Spolu s diskuzemi o výstavbě nových zdrojů rovněž probíhají jednání o možné změně uspořádání velkoobchodního trhu. V současné době stejně jako ve většině evropských zemích je cena na trhu s elektřinou stanovována pro Velkou Británii jednotně. Britské ministerstvo však navrhuje rozdělení trhu na více zón, podobně jako tomu je v severských zemích nebo v Itálii.

V tomto případě by odběratelé platili za silovou elektřinu různé ceny podle toho, kde se jejich odběrné místo nachází. Tento systém by mohl pomoci částečně optimalizovat provoz tamní soustavy a umožnit integraci více obnovitelných zdrojů.

"Značná část našich energetických zdrojů se nachází mimo oblasti s vysokou poptávkou... Rozdílné velkoobchodní ceny by mohly lépe odpovídat nabídce a poptávce a snížit náklady pro obyvatele v celé zemi," uvedlo britské ministerstvo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Miloslav Černý
14. březen 2024, 12:59

Tento problém je bude motivovat ještě více k budování OZ v celém svém spektru, aby nakonec přechodně nemuseli těch plynovek či SMR pro překlenutí nepřízně stavět tolik. Ten stejný problém se týká celé Evropy nás nevyjímaje. Za nějakou dobu si občani zvyknout i na ty vrtule na vhodných místech zvláště, když jim to přinese užitek a větší nezávislost, tak jako si zvykli i na budování ostatní infrastruktůry, bez které by si současný život nedovedli představit, takový je vývoj. Dá se to přirovnat ke známému přísloví. Největší kus ......

richie
14. březen 2024, 15:39

ad Miloslav Černý 14. březen 2024, 12:59

..Tento problém je bude motivovat ještě více k budování OZ v celém svém spektru, aby nakonec přechodně nemuseli těch plynovek či SMR pro překlenutí nepřízně stavět tolik...

krasny priklad, kde vidno ako "rozumiete" problematike ..

tak si to skusme rozdelit na drobne:

budování OZ v celém svém spektru

- britania ma dobre podmienky pre VTE (asi najlepsie v ramci europy - a aj tak je ich priemerny kapacity faktor pod 50%) - ale ked tieto postihne nejaky vypadky, tak to vacsinou plati pre vsetky - tam uz ina diverzifikacia nie je

- co sa tyka solarnych systemov - tam to pre nich nie je ziadna slava - vlastne este horsie ako severne casti nemecka a aj tam vidime, ze to velmi nefunguje (a primerny kapacity faktor je pod 10%)

- vodnych zdrojov uz vela nenarobia

- biomasu si uz spalili takmer vsetku (uz len dovazaju drevo zo zahranicia)

takze navrhujete kopirovat stav nemecka, kde uz teraz maju v podstate 100% potreby EE instalove vo veternikoch?

britania je este len zhruba na polovicke, teda maju ich instalaciu nasobit kolkymi? 6x?

a co to pomoze, ked zhruba tretinu casu sa nedostanu ani cez 20% vyroby - tak navysit ich pocet 10x?

a este stale mat k tomu nejaky plynove elektrarne v zalohe ?

uz to vidim, ako sa obyvatelia tesia z "lacnej" elektriny

vam asi stale nedoslo, ze je to nahodny zdroj elektriny (aj ked s vyrazne najvacsim kapacitnym faktorm - ak si odmyslime vodne elektrarne, ktore ale nemaju kde postavit v takom mnozstve), kde tu nahodnost objemom tazko vyrovnate - ved ked raz nevyrabaju, tak ich moze byt 100x tolko aj tak nic nevyrobia - iba ze by si zavolali Obelixa aby im do nich zafukal

Miloslav Černý
14. březen 2024, 18:29

Oni si poradí nebojte se a Evropa včetně nás taky. S větrem na moří mají velké rezervy. SMR jim může pomoci a přechodně ty plynovky taky. U nás s těmi OZ hlavně z větru jsme vlastmě ani nezačali. Nepodceňujte lidský genom.

richie
15. březen 2024, 09:10

citam vasu reakciu, ale nenachadzam tam ziadnu relevantu reakciu ktora by akymkolvek sposobom vysvetlovala, alebo rozporovala moj prispevok ..

spoliehat sa na sa to alebo samo sa mi nezda v tomto pripade rozumne ..

richie
15. březen 2024, 11:48

a este k tomu ..U nás s těmi OZ hlavně z větru jsme vlastmě ani nezačali...

OZ aka VTE v nasich podmienkach nema zmysel (teda mimo par jednotlivcov co sa prizivia na dotacnom biznise)

ak chcete v nasich podmienkach EE z veternych zdrojov, tak najrozumnejsou (a vlastne aj najlacnejsou) cestou je posilnit vedenia do nemecka - ked fuka tak maju tak prebytky, ze budu radi za akukolvek moznost dostat to od nich inam .. a ak nefuka nemcom, tak na 95% nefuka dostatocne ani v nasom regione ..

Vítězslav Novák
15. březen 2024, 09:18

Ještě jim zbyl les Sherwood...

Vladimír Šťastný
15. březen 2024, 10:23

Ještě že tam straší a bojí se tam vlézt s pilou:-)

RosMar
15. březen 2024, 11:19

Vaše chyba je, že nekalkulujete s přeshraničním propojením, rozvojem akumulace.

Pak samozřejmě evropská soběstačnost něco stojí a stát bude. Odměnou bude mj. nižší vydíratelnost.

richie
15. březen 2024, 11:57

tak to skuste prosim trochu obsirnesie popisat - pretoze ja to zatial vidim nasledovne

ad cezhranicne prepojenie - ano, vdaka nemu Nemecko uz roky parazituje na susedoch - ked ma prebytky tak ich tlaci kam sa da (lebo prednostny a zapladeny odber) a pretazuje prenosovky susedom .. a ked prebytky nema (typicky takmer pravidelne ranna a vecerna spicka) tak znova taha odkial sa da a zas sposobuje nestabilitu aj susedom - vdaka tomu mame coraz vacsiu fluktuaciu cien EE (horsie predikovatelna vyroba, potreba vacsieho mnozstva zaloznych a spickovych systemov, vacsie naroky na prenos,...)

a teraz si predstavte, ze aj susedia by mali rovnaky modus operandi ako nemecko - vzhladom na vysoku korelaciu poveternostnych podmienok v nasom regione by nebolo komu tlacit prebytky (mali by ich vsetci naokolo) a na druhej strane v pripade nedostatku nebolo by (v dostupnej vzdialenosti) od koho tahat chybajuci vykon - teda ak ho nechcete tahat cez kontinenty - co je aktualne nerealne)

a akumulacia - ano ta by skutocne pomohla, ak by bola skutocne dostupna v masivnom rozsahu, rozumnom realizacnom case a rozumnej cene .. ale zatial vyzera slubnejsie fuzia ..

Petr prochaska
14. březen 2024, 18:35

Musí být připraveni na dobu kdy nesvítí a nefouká, takže množství plynovek nemá na množství OZE vliv. Množství OZE má pouze vliv na to jak budou plynovky využívané neboli na to, kolik se spálí plynu.

Vítězslav Novák
15. březen 2024, 09:17

Víte, kolik je 0 krát cokoli?

Michal K.
14. březen 2024, 13:01

ale ved anglani maju skvele podmienky na stavbu VTE.

Kde sa len stala chyba ?

Mex
15. březen 2024, 02:29

Nestala se chyba. Jen jich mají (zatím) málo.

Vítězslav Novák
15. březen 2024, 09:22

Zejména jich mají málo když zrovna nefouká nebo fouká moc...

richie
15. březen 2024, 09:24

Ako suhlasim, ze maju asi najlepsie podmienky v europe, ale stale je to jeden geograficky region, kde je korelacia podmienok ~90% .. tak ako im pomoze k stabilite, ze ten pocet veternikov znasobia ? (ani nemcom to zatial nepomaha a su aktualne na cca dvojnasobku toho co britania) ... nehovoriac o cene, kde offshore veterniky aktualne veselo atakuju cenu 200EUR/MWh ..

pokial nebude realne dostupna rozumna masivna akumulacia, tak tudy cesta nevede .. resp. poriadne sa to predrazi ..

Mex
16. březen 2024, 09:29

A je to s tou korelací větru opravdu tak zásadní?

Bylo období, kdy jsem často jezdíval trasu, kde byly 2 větrníky na začátku cesty a pak několik na konci.

I když mi ta cesta zas tak moc dlouho netrvala, aby se nějak zásadně změnily podmínky, tak často větrníky v jedné lokalitě stály nebo se jenom lenivě převalovaly, a ve druhé mlely jako o život.

Před nějakou dobou jsem si udělal výlet přímo k jednomu větrníku na Drahanské vrchovině (mimochodem postavený komunitně). Byl jsem přímo u něho, mohl jsem si sáhnout na konstrukci věže. A až mě překvapilo, že dole na zemi bylo prakticky bezvětří, skoro se ani lísteček nepohnul. A přesto větrník mlel na plný kotel. Až jsem si říkal, jestli tam místo generátoru neosadili omylem motor (nakonec je to skoro totéž, že). A to okolí je celkem holé, žádné husté lesy, které by dole větry brzdily. Takže i ten drobný výškový rozdíl udělal tak výraznou změnu větrných podmínek.

K ceně se nevyjadřuju, i když s uvedeným číslem nesouhlasím.

Emil
16. březen 2024, 10:38

1) Jak jste poznal že "větrník mlel na plný kotel"? Že se větrník točí ještě neznamená, že vyrábí elektřinu ani že "mele na plný kotel".

2) S tou korelací v jednom geografickém regionu to opravdu zásadní je, zde je např. vidět korelace mezi využitím větrných elektráren v ČR a Německu: twitter.com/EmilNovk2/status/1742547325556256955

Mex
16. březen 2024, 14:47

Je samozřejmě možné, že se ten větrník točil jen tak pro radost. Ale pravděpodobné to myslím to moc není.

Byla to VtE Rozstání, Vestas 1.8MW.

Má proměnné otáčky 9-17 RPM, takže to není typ, který by za každou cenu držel synchronní otáčky a podle toho snižoval zátěž. A točil opravdu kolem 15 RPM.

Ten odkazovaný graf by byl zajímavý. Ale v té změti překrývajících-se čar toho moc poznat není. Chtělo by to asi zvolit jiný typ grafu nebo časovou osu víc roztáhnout.

Bob
16. březen 2024, 15:08

Kdyby se ten graf více roztáhl, tak by nevešel na stránku a kdyby nebyl za celý rok, tak byste si taky stěžoval.

Já tam zřetelně vidím, že většina peaků obou barev je ve stejné době (kryje se). Naopak je tam spousta "bílé plochy", kdy nevyrábí VtE ani v Německu, ani u nás.

To znamená, že ani "přes hranici" se VtE nedoplňují. Podobně, jako je to s FVE (slunce vychází a zapadá u sousedů cca ve stejné době). Často i oblačnost je stejná, nebo podobná.

A navíc i odběrové špičky jsou v cca stejné době.

Emil
16. březen 2024, 15:35

Jestli bylo "dole na zemi bylo prakticky bezvětří, skoro se ani lísteček nepohnul", tak naopak pravděpodobné "moc není", že "větrník mlel na plný kotel", každopádně vzhledem k tomu že je to založené jen na vašich pocitech, nemáme ani jedno ani druhé jak ověřit.

Mex
16. březen 2024, 19:54

Bob:

Vy máte pocit, že si stěžuju?

Mex
16. březen 2024, 19:58

Emil:

No mně to taky přišlo až docela zvláštní. To však nic nemění na tom, že se vrtule točila skoro maximální možnou rychlostí. A že by to tam vevnitř roztáčeli nějací galejníci, to si nemyslím. Spíš bych sázel na vítr.

No ale asi máte pravdu. Zřejmě bych měl víc věřit vám než vlastním očím, že.

Emil
16. březen 2024, 21:22

Já jsem ale nepsal, že byste měl věřit mně, psal jsem že "vzhledem k tomu že je to založené jen na vašich pocitech, nemáme ani jedno ani druhé jak ověřit."

Zdeves Pavel
17. březen 2024, 20:59

Aby se v klidu nepronesl hřídel, obvykle se musí systém protáčet. Hmotnost vrtule je obrovská.Je to stejné jako u parní turbíny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se