Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

LNG terminály se zmenšují a stávají se flexibilnějšími

Ačkoliv trh se zkapalněným zemním plynem každým rokem roste, LNG terminály se naopak zmenšují. Důvodem je fakt, že kupující chtějí menší objemy plynu v rámci kratších a flexibilnějších kontraktů. V severní Americe se momentálně budují první malé a středně velké terminály, které bude možné v reakci na rostoucí poptávku relativně jednoduše zvětšit.

Očekávaný růst LNG

Poptávka po zkapalněném zemním plynu v posledních letech rychle roste. V roce 2016 byla celková denní globální spotřeba LNG 33,1 miliard kubických stop (asi 937 milionů kubických metrů). To je zhruba 10 % celkové spotřeby zemního plynu. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) očekává, že spotřeba LNG do roku 2027 vzroste o dalších 75 %.

V roce 2005 importovalo LNG celkem 15 zemí, dnes je to již 39 zemí. U dalších 8 Mezinárodní energetická agentura předpovídá vstup na trh do roku 2022.

LNG terminály reagující na vývoj trhů

Tradičně byly LNG terminály masivní projekty za desítky miliard dolarů budované na zakázku. To přirozeně vedlo k uzavírání dlouhodobých kontraktů na dodávky zemního plynu z terminálů, aby byla zaručena návratnost investic do rozsáhlých projektů.

Některé z projektů, které se nyní staví, mají zcela odlišnou podobu. Jedná se o malá, nebo středně velká zařízení, která mohou být snadno rozšířená v reakci na případnou rostoucí poptávku. Rozšíření je umožněno designem zařízení. Princip lze přirovnat ke stavebnici, kdy do sebe jednotlivé části zařízení snadno zapadají. Takové projekty jsou momentálně budovány v USA a v Kanadě.

Tato zařízení jsou podle Johna Baguleyho, ředitele provozu australské společnosti LNG Ltd, „více konzistentní s podmínkami na trhu“. V roce 2008 byla průměrná délka kontraktu 18 let. Smlouvy se přitom týkaly průměrně 2 milionů tun plynu ročně (Mtpa). V roce 2016 se délka kontraktů zkrátila v průměru na méně než 8 let a objem kontrahovaného plynu se snížil v průměru na 1 Mtpa.

Neotestované technologie

Tyto modulární terminály mají zabránit zpožděním projektů a překračování nákladů. Nicméně právě tyto aspekty jsou některými experty zpochybňovány. Potřebné technologie totiž doposud nejsou běžně používané a nejsou tedy prověřené. První zařízení tohoto typu, projekt Elba Island, které má být letos uvedené do provozu v Georgii v USA proto bude testem celého konceptu.4 odpovědí na LNG terminály se zmenšují a stávají se flexibilnějšími

  1. Martin_C napsal:

    Clanek me vyznel tak, ze projekt Elba Island je importujici terminal, ale jedna se o exportni terminal, viz text v odkazu z clanku

    https://www.kindermorgan.com/business/gas_pipelines/projects/elbaLNG

    coz mluvi spise o obave investoru stavet velke terminaly, ze se jejich produkce na trhu neuplatni nez o svetle budoucnosti rustu podilu LNG.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *