Domů
Energetika v zahraničí
Maďarsko plánuje kromě jádra i rozvoj fotovoltaiky, chce omezit svou dovozní závislost

Maďarsko plánuje kromě jádra i rozvoj fotovoltaiky, chce omezit svou dovozní závislost

Maďarská vláda v tomto týdnu oznámila záměr zmírnit pravidla pro výstavbu malých fotovoltaických elektráren a zároveň do budoucna poskytovat úvery na jejich financování. Maďarsko v současné době pokrývá třetinu své spotřeby elektřiny dovozem a další rozvoj tamní zdrojové základny má tuto závislost pomoci omezit.

Přibližně polovinu výroby, a zhruba 40 % spotřeby, elektřiny v Maďarsku v současné době pokrývají čtyři bloky tamní jediné jaderné elektrárny Pakš, jejíž rozšiřování má být zahájeno na začátku následujícího roku. Maďarsko je v oblasti výroby elektřiny stále deficitní, kdy přibližně 30 % spotřeby pokrývá dovozem ze zahraničí. Kromě jádra země plánuje tuto závislost omezit i výstavbou fotovoltaických elektráren.

„Vláda podporuje výstavbu co největšího množství solárních elektráren v Maďarsku,“ cituje agentura Reuters šéfa maďarského úřadu vlády János Lázár.

Podle Lázára by nová pravidla měla zmírnit regulace týkající se využívání zemědělské půdy. Vláda by v budoucnu měla také poskytovat dotované půjčky zemědělcům nebo společnostem na financování výstavby solárních elektráren o instalovaném výkonu až 0,5 MW prostřednictvím tamní státní rozvojové banky MFB. Veškerou elektřinu vyrobenou v nových solárních elektrárnách by vykupoval stát.

Dlouhodobým cílem tohoto programu je podle Lázára především omezení nutnosti dovážet elektrickou energii. Podpora výstavby solárních elektráren má rovněž přispět k dosažení cíle Maďarska v oblasti využívání obnovitelných zdrojů, které podle letošního reportu Evropské komise v roce 2013 pokrývaly méně než desetinu energetických potřeb země. Do konce tohoto desetiletí by přitom podíl OZE měl vzrůst na 13 %.

Výměna elektřiny s okolními zeměmi bude i nadále velmi důležitá

Ačkoliv Maďarsko plánuje postupně snižovat svůj dovoz elektrické energie, rozšiřování přeshraničních spojení bude pro zemi i nadále důležité. Nová přenosová vedení mají zejména eliminovat výskyt rizikových stavů s soustavě. Na začátku letošního roku se tak Maďarsko dohodlo se Slovenskem na výstavbě nových přeshraničních propojení. S uvedením nových přeshraničních elektrických vedení o napětí 400 kV se počítá do konce roku 2020.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
17. prosinec 2017, 11:13

Soláry dotovat přednostně zemědělcům na polích, to je opravdu extrazelené myšlení.

Tak alespoň to Maďarsko dělá jako nejlevnější krizové řešení pro velmi rychlé zvýšení výroby elektřiny i když převážně letní.

Česko to dělalo tím superpředčasným nasazením naopak jako extranejdražší možnost, jak výrobu elektřiny přez většinu našeho roku prakticky vůbec nezvednout.

Vojta
17. prosinec 2017, 13:17

Solární farmy na polích škodí půdě výrazně méně než řepka. Za 30 let je můžete rozmontovat a půda bude stále kvalitní.

Petr
17. prosinec 2017, 15:37

Při dnešním způsobu dotování zemědělství, když nám EU vnucovala maximální dotace na plochu, tak v kopcovitém Česku kde kukuřice způsobuje erozi půdy, by jste dnes bez řepky neměl v podstatě čím na velmi mnoha místech střídat obilí.

Taky když u nás náme tak moc oslabenou živočišnou výrobu, že spásání nebo jetel se nevyplatí, a k tomu ještě do budoucna sluníčkářské další plány na dobroserství zahrnují i trestné zdanění masa a ideologické tlačení veganství, takže i v tomto směru je do střídání a odpočinku půdy velmi nejisté začít investovat.

Petr
17. prosinec 2017, 15:46

Kolem roku 2030 až se robotizací uvolní v Česku statisíce obyvatel, tak by se asi dalo uvažovat o národním programu na velké části kopců vysázet sady a na zbytku střídat obilí s poloručními bramborami a jinou vhodnou zeleninou.

Petr
17. prosinec 2017, 15:55

Ovšem sluníčkářům se můžou sebrat dotace na protičeské žvanění a doporučit jim masově pracovat na polích samozřejmě okamžitě.

Josef
19. prosinec 2017, 23:33

Čím větší automatizace výroby tím více pracovních sil potřebujete, protože se pak vyplatí vyrábět i to , co je dnes levnější vyrábět v zemích s levnou pracovní silou. Za posledních 10 let stoupla dramaticky automatizace v továrnách , polovina lidí by podle Vaší teorie měla být bez práce , stal se ale pravý opak vyrábí se více zboží a nejsou lidi. Pokud se trh nasytí, pak samozřejmě výroba už nestoupne,ale klesnou ceny, pak Vám zbyde více peněz v peněžence a koupíte si třeba službu tedy opět nehrozí ,že by byly volné pracovní síly pro návrat středověkého zemědělství .... Nezaměstnanost existuje jen kvůli neflexibilnímu pracovnímu trhu a sociálním dávkám jinak z principu nabídky a poptávky nemusí být nikdo nezaměstnaný.

Vláďa
17. prosinec 2017, 18:29

Nějak si Maďaři nerozumí. Před lety zastavili výstavbu el. na Dunaji. Elektrárnu postavenou poblíž rafinerie MOL rozebírají. Přitom se zde spaloval mazut jako zbytek po rafinaci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se