Domů
Energetika v zahraničí
Smlouva o energetické chartě ztrácí podporu. Vystoupení zvažuje i Spojené království
Německo se chystá vydat cestou spalování biomasy, jako se provozuje v elektrárně Drax (zdroj Drax).
Zdroj: Drax

Smlouva o energetické chartě ztrácí podporu. Vystoupení zvažuje i Spojené království

Ministr pro energetiku Spojeného království Graham Stuart prohlásil, že by země mohla odstoupit od mezinárodní smlouvy o energetické chartě, pokud se nepovede její reforma. Mezinárodní smlouva, která vznikla za účelem ochrany investic v energetice, je dnes vnímaná jako brzda rychlejší dekarbonizace. Píše o tom The Guardian a Euractiv.

Smlouva o energetické chartě (ECT) je mezinárodní dohoda, která vytváří právní rámec pro přeshraniční spolupráci v energetice, především v oblasti fosilních paliv. Smlouva se vztahuje na všechny aspekty komerčních energetických aktivit včetně obchodu, tranzitu, investic a energetické účinnosti. Smlouva obsahuje postupy pro řešení sporů jak mezi státy, které jsou smluvními stranami smlouvy (vůči ostatním státům), tak mezi státy a investory jiných států, kteří investovali na území prvního z nich.

Kritika přichází z mnoha stran

Ke kritikům ECT patří Evropská unie, která tvrdí, že setrvání ve smlouvě by "jasně podkopalo" klimatické cíle. Francie, Německo, Španělsko a dalších osm zemí již oznámilo, že od smlouvy odstoupí, a EU se také chystá hromadně vystoupit. Spojené království a Japonsko jsou jedinými velkými ekonomikami, které se k vystoupení z ECT zatím nezavázaly.

Poradci Spojeného království z Výboru pro změnu klimatu v červenci uvedli, že Spojené království by mělo z ECT vystoupit, protože "pokračující členství představuje riziko jak pro včasnou klimatickou transformaci, tak pro daňové poplatníky".

Chris Skidmore, bývalý britský ministr energetiky, který v roce 2022 vedl pro vládu revizi politik k dosažení čistých nulových emisí, uvedl, že ECT je "zbraní fosilních palivových společností s cílem žalovat vlády za zavádění klimatických politik" a je "hrozbou pro ambice Spojeného království v oblasti čistých nulových emisí".

Skidmore navrhl pozměňovací návrh k návrhu zákona o energetice, který bude příští týden projednávat parlament a který požaduje, aby Spojené království od ECT odstoupilo.

Zastánce reformy

Spojené království je tradičně "silným zastáncem" reformy této smlouvy. Ministr Graham Stuart prohlásil, že pokud reformy nebudou schváleny do listopadu, bude Spojené království zvažovat odstoupení od smlouvy.

"Místo toho, aby Spojené království na neurčito uvízlo se zastaralou smlouvou, chce co nejrychleji dosáhnout dohody o modernizované smlouvě. V současné podobě smlouva nepodpoří ty země, které chtějí přejít na čistší a levnější zdroje energie, a mohla by dokonce naši zemi penalizovat za to, že stojí v čele těchto snah," řekl Stuart.

Smlouva o energetické chartě umožňuje společnostem žalovat vlády kvůli politikám, které by snížily jejich budoucí zisky. Dříve energetické firmy podaly žaloby kvůli postupnému ukončení provozu uhelných elektráren, ukončení těžby ropy na moři a zákazu frakování, přičemž některé z nich obdržely vysoké částky financované daňovými poplatníky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Richard Vacek
7. září 2023, 16:25

Zánikem smlouvy se stanou rizikovými hlavně investice do dlouhodobých energetických zdrojů. Tyto zdroje se stanou dražšími, popřípadě vůbec nebudou vznikat.

Energetika bude více závislá na libovůli politiků a její devastace bude pokračovat rychleji.

Pravoslav Motyčka
8. září 2023, 23:12

To máte pravdu ale když se ta smlouva nevypoví , pak budou státy EU platit ohromné částky investorům do fosilních zdrojů. Přitom už každý nejméně 20 let ví , že konečným cílem EU je opuštění spalování fosilních paliv.

Jan Stehlik
8. září 2023, 09:07

Zajímalo by mě jak jsou na tom USA s touto smlouvou . V článku se o tom nic nepíše a přitom jsou zde zminovány největší ekonomiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se