Evropská komise chce koordinovaně odstoupit od Smlouvy o energetické chartě

Zuzana Vrbová
Zuzana Vrbová
13. červenec 2023, 06:43
2 komentáře
evropska-komise-chce-koordinovane-odstoupit-od-smlouvy-o-energeticke-charte

Evropská komise bude usilovat o to, aby EU, její členské státy a sdružení Euratom koordinovaně odstoupily od Smlouvy o energetické chartě. Dle představitelů Komise není smlouva již slučitelná s ambiciózními klimatickými cíli EU.

Jak informovala Evropská komise na svých stránkách, Smlouva o energetické chartě se od svého sjednání v 90. letech 20. století z velké části nezměnila, a nedopovídá tak současné realitě. Konkrétně smlouva sdružující unijní i mimo-unijní země v oblasti energetiky není v současnosti slučitelná se zvýšenými ambicemi EU v oblasti klimatu v rámci Evropské zelené dohody a Pařížské dohody.

Komise proto navrhuje, aby EU, její členské státy a Euratom koordinovaně a spořádaně od smlouvy z roku 1998 odstoupily, a zajistily tak rovné zacházení s investory v celé EU i mimo ni. Smlouva byla dlouhodobě kritizována za blokování úsilí v boji proti změně klimatu - její ustanovení o ochraně investic v energetice se totiž vztahují i na fosilní paliva. Dohoda tak umožňuje energetickým společnostem žalovat vlády kvůli politikám, které poškozují jejich investice. V posledních letech byla tato ustanovení reálně využívána k napadání opatření, která vyžadují uzavření fosilních elektráren. Komise rovněž stáhne svůj předchozí návrh na ratifikaci modernizované smlouvy, který mezi členskými státy nezískal potřebnou většinu.

Prémiový obsah

Zbytek článku je dostupný pouze pro předplatitele prémiového obsahu. Získejte přístup ke všem prémiovým článkům na oEnergetice.cz.

Měsíčně
99/měsíc
NejvýhodnějšíRočně
89/měsíc
Loading...

Komentáře (2)

miro novak13. červenec 2023, 10:51

posielame svetu signal o nasom charaktere. Mraz uz neprichadza z Kremlu.

Milan Horak13. červenec 2023, 12:41

Zeleným věrozvěstům se zdá, že se řítíme do propasti příliš pomalu. Proto se snaží to urychlit na všech frontách.

Loading