Solární průmysl v USA zaměstnává více lidí než ropa a plyn

Dle zprávy Solar Foundation má v současné době americký solární průmysl více zaměstnanců než ropný a plynový průmysl. Nejvíce pracovních míst je spojeno s instalací solárních panelů. Ke konci roku 2015 bylo v sektoru téměř 209 000 zaměstnanců, čímž překonal tradiční ropný průmysl a těžbu plynu.

Za poslední rok vzrostl americký solární průmysl o 20 % a byl to již třetí rok v řadě, kdy sektor zaznamenal růst. Růst se nicméně netýká plošně celého oboru. Například výroba, projektová činnost a prodej zůstávají za posledních 5 let na téměř stejných hodnotách. Nejvíce přibývala místa v instalaci, jejichž počet vzrostl ze 43 934 míst v roce 2010 na 119 931 v roce 2015. Počet nově zaměstnaných lidí v instalaci solárních zařízení činí za poslední rok 22 900.

clanek_oenerg

Vývoj počtu pracovních míst v jednotlivých odvětvích solárního průmyslu v USA. Zdroj: National Solar Job Census 2015

“Americký solární sektor zaměstnává o 77 % více zaměstnanců než domácí uhelný průmysl. Od roku 2014 vytvořil sektor solárních instalací více pracovních míst než výstavba ropných a plynových dopravních systémů a těžba ropy a zemního plynu dohromady.“

Zpráva Solar Foundation.

Propouštění v těžebním průmyslu, nábor v solárním

Podle údajů amerického úřadu práce bylo v prosinci 2015 zaměstnáno v těžebním průmyslu ropy a zemního plynu jen 184 500 Američanů. Téměř o 17 000 méně než v předchozím roce. Zatímco ve srovnání s rokem předcházejícím tato čísla poklesla, před pěti lety bylo v těchto oborech zaměstnáno pouze 160 000 lidí. Zaměstnanost v těchto odvětvích vyvrcholila před rokem, kdy se ke konci roku 2014 zastavila na počtu 201 200 zaměstnanců.

Americký úřad práce se nicméně zaměřuje na pozitivní dopad levné ropy.

„Průměrná americká domácnost ušetřila díky cenám benzínu pod 2 USD/galon za minulý rok 500 až 800 dolarů. Toto je velmi přínosné, protože lidé ty peníze utratí a to způsobí nárůst poptávky – podniky budou muset nabírat.“

Tom Perez, úřad práce USA

„Takže zatímco jsme na jednu stranu viděli těžařský sektor trpět a propouštět lidi, na druhou stranu došlo ke snížení ceny paliv, což je pro americké spotřebitele pozitivní,“ dodal Tom Perez.

Zdroj úvodní fotografie: Dept of Energy Solar Decathlon

Autor:3 odpovědí na Solární průmysl v USA zaměstnává více lidí než ropa a plyn

 1. nikdo napsal:

  Bohuzel tohle jen ukazuje jak jsou solarni aplikace neefektivni dle tohoto clanku http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/75-nove-instalovane-kapacity-v-usa-jsou-oze/ ma solarni energie 1% zastoupeni zaokrouhleme to rekneme na 2% , takze na 2% potrebujete vice lidi nez na elektrinu z plynu ktery je v USA dle tohoto http://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/165414-v-usa-se-poprve-v-historii-vyrobilo-ze-zemniho-plynu-vice-elektriny-nez-z-uhli zastoupen 31% podilem tudiz 15x vice,
  uz se mi nechce hledat data za ropu a plyn pouzivany pro dopravu a teplarenstvi…

  • energetik napsal:

   Efektivita nebo li účinnost je poměr mezi výkonem a příkonem nebo co získám / co vložím. Solár sice zaměstná více lidí (což může být výhodné pro zaměstnanost) ale nepotřebujeme palivo. U plynu sice potřebujeme méně lidí (což je nevýhodné pro nezaměstnanost), ale v porovnání jste u plynu zapomněl na to nejdůležitější a to je palivo.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Jestli to nebude tím, že masivní výstavba elektráren na zemní plyn probíhá v USA už asi 30 let a je jich spousta ještě starších. Holt v elektroenergetice se elektrárny obnovují v horizontu 30-60 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *