Domů
Německo
Němečtí Zelení požadují přísnější pravidla pro úlevy z regulovaných poplatků pro elektrolyzéry
Větrné elektrárny v americkém státu Texas. Autor: Daxis @flickr
Autor: Daxis @flickr

Němečtí Zelení požadují přísnější pravidla pro úlevy z regulovaných poplatků pro elektrolyzéry

Německo
5 komentářů
21. březen 2021, 14:09
Jan Budín

Němečtí Zelení kritizují rozhodnutí německé vlády udělit všem elektrolyzérům výjimku z povinnosti platit poplatek za obnovitelné zdroje energie, který byl pro letošní rok zastropován na 65 EUR/MWh. Podle návrhu Zelených by úlevy pro elektrolyzéry měly platit pouze v době, kdy je dodáván do soustavy dostatek energie z obnovitelných zdrojů energie. Podle zahraničního serveru Argus to uvedla poslankyně Zelených Ingrid Nestlová.

Nestlová uvedla, že udělení výjimky ve všech hodinách roku by mohlo prodloužit provozování uhelných elektráren a že by se tato výjimka neměla vztahovat na období, kdy je spotřeba elektřiny pokrývána převážně těmito zdroji.

„Omezení této výjimky na hodiny s vysokou dostupností obnovitelných zdrojů by také pomohlo omezit „velmi nízké“ velkoobchodní ceny elektřiny a podpořit tak výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ uvedla Nestlová.

Nestlová dodala, že Zelení nepožadují, aby elektrolyzéry byly provozovány pouze v období velkých přebytků elektřiny z obnovitelných zdrojů a v ostatních hodinách byly omezovány. Varovala však, že nebude dostatečné „zamávat zárukami původu“ a tím „ozelenit“ veškerý produkovaný vodík.

Ulrich Benterbusch z německého ministerstva hospodářství v souvislosti s požadavkem Zelených varoval, že dokud je rozvoj trhu s vodíkem v rané fázi, „neměla by být laťka nastavována příliš vysoko“.

„Požadavek Zelených je srovnatelný s tím, že by mělo být požadováno, aby elektromobily byly dobíjeny pouze v době, kdy VW dodává zelenou elektřinu do sítě,“ dodal Benterbusch.

Nezbytnost „modrého“ vodíku

Benterbusch připomněl pozici vlády, která považuje za nezbytné využívání modrého vodíku, produkovaného z fosilních paliv s použitím technologie na zachytávání a ukládání emisí CO2, zhruba do roku 2030, aby byl nastartován trh s vodíkem.

Nestlová v této souvislosti varovala před představami o „masivní“ dostupnosti tohoto paliva v následujících letech.

„A vzhledem ke skutečnosti, že u modrého vodíku budou muset být zohledňovány uhlíkové emise, například úniky methanu, je velmi pravděpodobné, že cena modrého vodíku bude ještě vyšší než cena zeleného vodíku,“ uvedla Nestlová.

Německá vodíková strategie

Podle německé vodíkové strategie by měly být do roku 2030 v Německu v provozu elektrolyzéry s celkovým příkonem 5 GW. Tyto elektrolyzéry by při očekávané roční době využití kolem 4 000 hodin měly spotřebovat 20 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů a vyrobit zhruba 14 TWh zeleného vodíku.

Pro srovnání, celková čistá výroba elektřiny v Německu v roce 2020 činila 489 TWh. Obnovitelné zdroje energie se na této výrobě podílely 50,5 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vinkler
21. březen 2021, 15:55

Poměrně rozumný nápad jak stabilizovat odběr a nedělat "zelený vodík" z uhlí.

TomášB
21. březen 2021, 16:49

Vinkler: Ať si koupí takové ty krabičky do zásuvky, které se prodávaly v Rakousku na odfiltrování elektronů z Temelína. Výrobce určitě bude prodávat i variantu na filtrování elektronů z uhelných elektráren. :D

Petr
21. březen 2021, 20:31

Je vidět, že ta zeleniska tomu jako skoro vždy nerozumí. Elektrolyzéry jsou teď a ještě desetiletí budou tak drahé, že samozřejmě musí jet skoro neustále. Regulace sítě jejich prostřednictvím by byla možná jen metodou spalování nahromaděného vodíku v době bezvětří. Ale jejikož se vodík špatně i dlouhodobě skladuje, tak je samozřejmě nejjednoduší jen jeho prostřednictvím snižovat celoroční spotřebu zemního plynu.

Miloslav Černý
22. březen 2021, 10:59

K tomu lze jenom pro doplnění dodat, že z rozšiřováním kapacity OZ, z kterou počítají, význam elektrolyzérů bude narůstat a tím se bude zkracovat období ročního nedostatku až nakonec přejdou na plně energetickou soběstačnost i bez toho jádra. Jestli to splní nebo si ty termíny podle okolností posunou už pro ně nemusí tolik moc znamenat. My na rozdíl od nich takovou jednotou k naší škodě neoplýváme.

Miloslav Černý
22. březen 2021, 12:31

Jenom dodatek. Při plánovaném rozšiřování OZ se bude snižovat to období nedostatku až na samotnou hranici smysluplnosti dalšího rozvoje OZ. Němci si stanovily úplnou energetickou soběstačnost. Jestli toho dosáhnou s nějakým časovým odkladem už není tak důležité. My se budeme ještě hodně dlouho jenom dohadovat o stanovení cíle nejasného cíle.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se