Německá vláda přišla s balíčkem na oživení ekonomiky. Sníží cenu elektřiny a navýší prémie na nákup elektromobilů

DomůNěmeckoNěmecká vláda přišla s balíčkem na oživení ekonomiky. Sníží cenu elektřiny a navýší prémie na nákup elektromobilů

Německá vláda se včera po 21hodinovém jednání dohodla na stimulačním balíčku, v rámci něhož podpoří ekonomiku v následujících 2 letech 130 miliardami eur. Mimo jiné sníží cenu elektřiny skrze poplatek na podporu OZE , sníží daň z přidané hodnoty a zavede vodíkovou strategii.

 „Německo se musí pokud možno rychle a v plné síle dostat z krize. To zajistíme pomocí nejkomplexnějšího ekonomického stimulačního balíčku pro občany a hospodářství v historii Německa,“ uvedl německý ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier.

Poněkud překvapivě přichází ve svém stimulačním balíčku německá vláda se snížením sazby DPH ze současných 19 % na 16 %, v případě snížené sazby ze 7 % na 5 %. Toto snížení bude v platnosti po dobu druhé poloviny letošního roku a má spotřebitelům ušetřit asi 20 miliard eur.

Snížení cen elektřiny

Dalším z opatření je snížení koncových cen elektřiny skrze snížení poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (tzv. OZE přirážka – EEG Umlage), který je jednou z položek koncové ceny elektřiny v Německu. V příštím roce bude omezen na 6,5 ​​centu za kWh a v roce 2022 potom na 6,0 centu/kWh. Opatření přijdou německou vládu na 11 miliard eur.

Vývoj výše poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (tzv. OZE přirážka – EEG Umlage) v Německu v eurocentech na kWh. Zdroj: BNetzA

Německá vláda tím reaguje na očekávané zvýšení tohoto poplatku v příštím roce, které nastane vlivem poklesu tržní ceny elektřiny způsobené koronavirovou krizí. Poplatkem na podporu OZE je pokrýván rozdíl mezi tržní cenou a referenční cenou podpory jednotlivých OZE, s klesající tržní cenou elektřiny tak poplatek na OZE vzroste.

Dle výpočtů Ústavu energetické ekonomiky Kolínské univerzity, vypracované na žádost společnosti E.ON, poplatek na podporu OZE v roce 2021 vzroste z letošních 6,76 centu za kWh na 8,44 centu/kWh, v roce 2022 by potom měl poklesnout na 6,99 centu/kWh.

Navýšení prémie na koupi elektromobilů a hybridů

Dlouho diskutovaná prémie na koupi vozidel se spalovacími motory zavedena nebude. Bavorský premiér Markus Söder uvedl, že toto odvětví by mělo podpořit snížení DPH. Naopak pobídky ke koupi automobilů s alternativními pohony vzrostou. Skrze tzv. inovační bonus vláda navýší svůj stávající příspěvek na nákup elektrických nebo hybridních automobilů po omezenou dobu do konce roku 2021.

Nově tak pro elektromobily s pořizovací cenou do 40 tis. eur bude stávající příspěvek státu navýšen ze 3 000 eur na 6 000 eur. Dotace 3 000 eur od výrobce zůstává nezměněna, celkový příspěvek tak bude činit 9 000 eur. Pro automobily s cenou mezi 40 a 65 tis. eur bude celkový příspěvek navýšen z 5 000 na 7 500 eur.

Nakup plug-in hybridů bude podpořen částkou 6 750 eur, namísto 4 000 eur, při pořizovací ceně do 40 tis. eur a 5 625 eur namísto 3 750 eur v případě pořizovací ceny mezi 40 a 65 tis. eur.

Podle vlády bude toto opatření stát 2,3 miliardy eur a dalších 2,5 miliardy eur má být vynaloženo na podporu výstavby nabíjecí infrastruktury a rozvoje výroby baterií. Dále by měla být podpořena obnova vozových parků společností.

 Podpora perspektivních technologií v čele s vodíkem

„Nejenže jsme přišli s klasickým balíčkem, ale zaměřili jsme se také na budoucí otázky,“ uvedla po jednáních kancléřka Angela Merkelová.

Podle ministryně pro výzkum, Anjy Karliczekové, téměř polovina ze 130 miliard eur půjde do perspektivních oblastí budoucnosti, jako je rozvoj vodíkových technologií, kvantových technologií nebo umělé inteligence. Karliczekková uvedla, že ještě nikdy nebyl představen podobně silný balíček zaměřený na budoucí technologie.

Německá koalice se v rámci balíčku dohodla na národní vodíkové strategii, o níž se diskutovalo několik měsíců. Zůstává původně plánovaný cíl vybudovat 5 GW výrobních kapacit pro vodík do roku 2030. Do roku 2035 a 2040 by mělo přibýt dalších 5 GW, uvádí se v rozhodnutí.

Skrze investiční dotace nebo rozdílové smlouvy by mělo být podporováno používání vodíku v průmyslových procesech. Snahou vlády je také osvobození elektřiny potřebné pro výrobu zeleného vodíku od poplatku na podporu OZE. Náklady na vodíkovou strategii odhaduje vláda na 7 miliard eru.

Úvodní fotografie: Německý úřad spolkového kancléře, autor: Ansgar Koreng, Wikimedia Commons