Německo odhalilo plán, jak se chce stát celosvětovou jedničkou na trhu s vodíkem

DomůObnovitelné zdrojeNěmecko odhalilo plán, jak se chce stát celosvětovou jedničkou na trhu s vodíkem

Německá vláda představila minulý týden dlouho očekávanou národní vodíkovou strategii. Na jejím základě chce v příštích třech letech investovat do vodíku více než deset miliard eur. Domácí produkce by se měla zvýšit na 5 GW do roku 2030 a o dalších 5 GW do roku 2040, bez dovozu se ovšem Německo stejně neobejde.

Německá vláda odhalila na tiskové konferenci konající se 10. června svou národní vodíkovou strategii. Dokument se zaměřuje zejména na podporu zeleného vodíku, rozvoj německého domácího trhu a mezinárodní spolupráci. Krom obecných předpokladů obsahuje i 38 konkrétních kroků, jak chce vláda produkci a využívání vodíku podpořit.

Chceme být celosvětovou jedničkou v rámci technologií zeleného vodíku,“ prohlásil německý ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier, a dodal, že důvodem není jenom hospodářská konkurenceschopnost, ale zejména dosažení cílů k ochraně klimatu.

Strategie byla schválena již o týden dříve v rámci dohody o ekonomickém stimulačním balíčku ve výši 130 miliard eur. V jeho rámci pak chce vláda uvolnit až 7 miliard eur přímo na výzkum, inovace a rozvoj trhu s vodíkem. Další 2 miliardy eur plánuje investovat do mezinárodní spolupráce ohledně vodíku. Z dalších vládních programů na ochranu klimatu pak předpokládá vedlejší investice v řádech jednotek miliard eur.

38 kroků k cíli

Plán je časově rozdělen do dvou částí. Do roku 2023 se zaměřuje na rozvoj a hledání nových možností a inovací a vytvoření fungujícího domácí trhu. Od roku 2023 pak půjde zejména o jeho konsolidaci, ale hlavní pozornost bude věnována evropské a mezinárodní dimenzi obchodu s vodíkem.

Rovněž jsou identifikována základní odvětví, v nichž by se mělo využití vodíku nejvíce podporovat. Obecně jde o taková, kde je již dnes jeho využití blízko ekonomické výhodnosti, a taková kde nelze zajistit dekarbonizaci jiným způsobem. Konkrétně tedy zejména letectví, těžkou přepravu, chemický průmysl a strojírenství.

Bude proto zaveden program smluv pro změnu, které mají právě v těchto odvětvích přechod na vodík finančně podpořit. V rámci letectví pak vláda zvažuje kvóty ve výši minimálně 2 % na využití paliv z obnovitelných zdrojů.

Zásadní pro implementaci bude také vytvoření 25-členné národní vodíkové komise ze zástupců obchodu, vědy a občanské společnosti. Ta bude fungovat jako poradní orgán vládní komise pro implementaci strategie.

Evropská komise. Autor: Álvaro Millán

Bez zahraničích partnerů to nepůjde

Německá poptávka po vodíku by se měla podle předpovědí zvýšit do roku 2030 na 90 až 110 TWh. Zároveň strategie identifikuje, že Německo má omezené kapacity produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů a s ní souvisejícího zeleného vodíku. Domácí produkce se pak má přesto navýšit na 5 GW do roku 2030 a až na 10 GW do roku 2040. Toto by ovšem stále odpovídalo pouze 28 TWh. Německo tedy zůstane ve střednědobém i dlouhodobém horizontu významným energetickým dovozcem.

Na evropské úrovni tak počítá se zvýšenou spoluprací a předpokládá v příštích deseti letech vytvoření celoevropského trhu s vodíkem. K jeho rozvoji chce, tak jako představitelé EU, využít mimo jiné i dosavadní evropskou plynovou infrastrukturu. Vodík bude také jedno z klíčových témat německého předsednictví Evropské rady ve druhé polovině roku 2020. V rámci spolupráce se třetími státy plánuje využít a rozvinout dosavadní energetická partnerství.

Úvodní fotografie: Německý úřad spolkového kancléře, autor: Ansgar Koreng, Wikimedia Commons