Domů
Obnovitelné zdroje
Německá aukce pro fotovoltaiky opět trhala rekordy, ceny spadly dolů
Fotovoltaická, solární elektrárna
Zdroj: Unsplash

Německá aukce pro fotovoltaiky opět trhala rekordy, ceny spadly dolů

Německé aukce na podporu výstavby fotovoltaických elektráren v loňském roce zažily prudký růst zájmu. Poslední loňské kolo, které proběhlo v prosinci, přilákalo bezmála o pětinu více výkonu než předchozí rekordní aukce z července. Díky dalšímu posílení konkurence se podařilo stlačit vysoutěžené ceny, oproti červencovému kolu v průměru o pětinu. V letošním roce by opět měla proběhnout tři kola aukcí pro pozemní fotovoltaiky, avšak oproti loňsku nabídnou větší objem.

V Německu loni proběhla celkem tři kola aukcí na podporu výstavby pozemních fotovoltaických elektráren, poslední z nich na začátku prosince. Zatímco první loňské kolo zaznamenalo relativně vlažný zájem, následující kola přilákala vůbec rekordní objem nabídek.

Na vyšším zájmu investorů v druhé polovině roku se mohly podepsat zkušenosti ze začátku loňského léta, kdy ceny elektřiny na spotových trzích vlivem silné výroby z fotovoltaických a větrných elektráren zcela zkolabovaly. Účastí v aukci si totiž pro své projekty mohou zajistit garantovanou minimální prodejní cenu.

Již v druhém loňském kole převýšil objem přihlášených projektů celkový objem aukce bezmála trojnásobně. V posledním kole z prosince však objem přihlášených projektů vzrostl o dalších zhruba 800 MW, tedy přibližně o pětinu. Do prosincové aukce, ve které developeři soutěžili o 1611 MW výkonu, byly podle tamního regulátora přihlášeny projekty o souhrnném instalovaném výkonu 5845 MW, čímž aukce přepsala předchozí rekord.

"Rekordní je i poslední kolo aukcí: Nikdy předtím nebyla účast v aukcích pro pozemní systémy tak vysoká. S předloženým objemem nabídek o hodnotě 5,48 GW byl objem aukce s 1,61 GW překročen téměř třiapůlkrát. Konkurence vedla k nižším vysoutěženým cenám," řekl Klaus Müller, prezident německého síťového regulátora Bundesnetzagentur.

V aukci dle regulátora nakonec uspělo 124 projektů s celkovým instalovaným výkonem 1613 MW. Vysoutěžené ceny dosahovaly od 44,4 do 54,7 EUR/MWh, jejich vážený průměr poté činil 51,7 EUR/MWh. Oproti předchozímu kolu z loňského července se tak jedná o téměř 20% pokles.

Z regionálního hlediska byly tradičně nejúspěšnější projekty v Bavorsku (604 MW), dále následovaly Braniborsko (197 MW) a Sasko-Anhaltsko (167 MW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(47)
Honza Nedvěd
1. únor 2024, 08:08

Německo, podobně jako střední a severní Evropa má jedny z nejhorších slunečních podmínek na světě. Přesto je i zde ee z fve nejlevnější zdroj.

Jan Veselý
1. únor 2024, 09:16

O to více budu zvědavý na vysoutěžené ceny z toho gigantického jaderného tendru, který se u nás chystá.

hlpb
1. únor 2024, 09:46

Nabídnutá cena byla za jeden blok pravděpodobně nečekaně vysoká, tak vláda zkouší snížit cenu tím, že zvýší počet reaktorů. Kdyby byla cena za jeden blok v pohodě, tak by nebyl problém, aby s ní vláda vylezla.

Petr Zelený
1. únor 2024, 10:18

A kolik promile dnes od 00:00 do 23:59 udělá FVE z celkových energetických potřeb ČR (včetně dopravy, vytápění apod.) ? Nejdříve se musí vyřešit kde brát energie v zimě a pak se třeba zjistí, že pro léto už zdroj máme a není třeba stavět letní elektrárnu. V dnešní době už nemá pomalu smysl FVE stavět. V době největší výroby už je energie dost a životnost elektrárny je delší, než se spustí nové bloky z tendru a další SMR reaktory se budou spouštět možná ještě dříve.

Petr prochaska
1. únor 2024, 10:29

Zdrovna dneska je zataženo a prší, takže FVE nedá skoro nic, ale docela fouká, takže lze brát EE z Německa. A pokud nebude foukat, tak se spustí plynovky. Do toho stávající jaderky. Celkově takový energetický mix vyjde levněji než výstavba nových JE.

Milan Vaněček
1. únor 2024, 10:35

Kde brát energii v zimě je vyřešeno, poučte se v Dánsku, Německu, ... VtE dávají v našem regionu nejvíce energie v období, kdy sluneční elektrány jí dávají nejméně. Zkrátka, ideální kombinace, zvlášť když k tomu přidáte biomasu a bioplyn a vodní elektrány. A doplníte to špičkovými zdroji a chytrou sítí. Zbytek velmi pružně pokryjí baterie.

Ale toto vše vybudovat chce čas, do té doby potřebujeme všechny staré zdroje výroby elektřiny.

Když ale chcete u nás zabetonovat drahou elektřinu na několik desítek let, tak stavte ty nejdražší možné elektrárny, to jsou ty nové, jaderné.

Bob
1. únor 2024, 11:07

Zrovna dávat nám za vzor Německo a Dánsko s jejich VtE na moři a navíc poddimenzovanými přenosovými sítěmi může jen Vaněček.

Petr Zelený
1. únor 2024, 11:48

Dánsko jsem našel nejnovější čísla z roku 2019, kde slunce a vítr měl podíl 9,3 procenta, ropa 36%, plyn 15,2% a uhlí 6,2% a to je statistika přes celý rok, v zimě bude poměr výroba z VTe+FVE/spotřeba horší. Zatím tedy přes 90% energie musí zajišťovat jinak než větrem a FVE a v zimě nejspíš ještě větší procento ...

Jan Veselý
1. únor 2024, 15:00

ad Petr Zelený: To jste teda moc nehledal, i Wikipedie má data za rok 2022. A ten podíl byl z celkové spotřeby primárních energetických zdrojů. Což je ovšem zavádějící, protože neskutečné plýtvání energií v tepelných elektrárnách a hlavně ve spalovacích motorech dělá uhlí, plyn a hlavně ropu v téhle kategorii mnohem významnější než v reálu pro ekonomiku jsou.

Blahopřeju Dánům k progresu. 2000 -> 2022, ropa z 376 na 256 PJ, plyn z 192 na 65 PJ, uhlí ze 175 na 53 PJ. To už je sakra rozdíl a ukazuje to, jak je tlačí pata s ropou a.k.a. silniční dopravou.

Pravoslav Motyčka
1. únor 2024, 19:30

a také jako Dánsko můžeme mít nejdražší el. energii na světě.....

Jan Veselý
1. únor 2024, 20:30

ad Motyčka: Umíte to nějak prokázat nebo je to jen takový pocit?

Petr Zelený
1. únor 2024, 22:12

A nenahradilo to Dánsko drancováním lesů po světě které pak spaluje doma ? Za to bych jim negratuloval. A nevím kolik energeticky náročného průmyslu nešlo jinam. Nicméně pořád ten vítr a slunce je u nich okolo 10 pct a v zimě méně...

Jan Veselý
1. únor 2024, 22:29

@Zelený: Ne, opravdu z Dánska nevyjíždějí lodě jak za vikingských časů, aby Dánové plundrovali cizí lesy.

A když něco nevíte, tak si to zjistěte. Kdybyste si těch 5 minut práce dal, věděl byste, že dánská ekonomika je mimořádně úspěšná, vydělávají obrovské prachy na zahraničním obchodu a mají dlouhodobě minimální nezaměstnanost.

Emil
1. únor 2024, 22:51

"The amount of imported biomass is 44% of the total consumption (including domestic straw and bio-waste) in Denmark", takže dováží skoro polovinu své spotřeby.

"The utmost amount (46%) of wood pellets comes from the Baltic countries (Latvia and Estonia) and 30% from the USA, Canada and Russia."

noah. dk/Biomass-consumption-in-Denmark

Bob
1. únor 2024, 23:25

Dánsko má 5. nejdražší elektřinu v EU, ČR 9.

Petr Zelený
2. únor 2024, 10:31

@Jan Veselý

To že Dánsko pálí dřevo z celého světa už vysvětlil Emil. Teď k té úspěšnosti - na světě jsou ti, co hodnoty vytvářejí a ti co hodnoty směňují. A ti co je směňují jsou vždy bohatší, než ti co je vytvářejí. Řešíme ale energetiku, ne jak je spravedlivý svět. V Dánsku opravdu pracuje ve službách 82% a obchod a finančnictví dělá velké procento z toho. Z toho ale vyplývá, že toho moc nevyrábí, např. cementu loni jen 1,8 M tun, jestli jsem dobře dohledal - zkuste hledat i hliník, železo a podobné energeticky náročné provozy. Většina emisí Dánska vzniká tedy mimo Dánsko a to si dováží výrobky. To není žádné hrdinství hodné následování. Takže těch to exterémně vysoké procento 10% energetické spotřeby co kryjí ve FVE a VtE je možné jen kvůli tomu, že energeticky náročnou výrobu provozují mimo Dánsko, dovezou si výrobky a do statistiky toto nepromítnou. Ale pořád máme těch 90% spotřeby v Dánsku pokryté jinak než FVE a VTE

hlpb
1. únor 2024, 10:55

Další jedinec, který nechápe energetickou realitu. V budoucnu bude mít většina RD, bytových domů, firem. obecních budov svojí FVE. Aktuálně je v ČR 200.000 střešních FVE. V budoucnu jich budou miliony. Samovýroba se stane v letních měsících dominantním zdrojem pro spotřebu celé ČR. Například u RD od dubna do září pokryje FVE spotřebu domu ze 100% v říjnu a březnu z cca 50%, v listopadu a únoru ze 30%. Představa, že FVE vyrábí jen v létě je fakt naivní.

Bob
1. únor 2024, 15:17

FVE na ploché střeše dimenzovaná tak, aby byly minimální přetoky za rok a bez akumulace:

Včera (zataženo) - pokryla 2% spotřeby

Předevčírem (ideální jasno) - 18% spotřeby

A to je objekt s plynovým topením a ohřevem TV.

30% ani náhodou a to ani průměrně za únor. Pokud by se mělo tou elektřinou i topit, tak by bylo pokrytí samozřejmě ještě horší.

Mohl byste samozřejmě FVE předimenzovat, ale s tím, že případné přetoky by byly nevyužity, nebo velmi levně prodány. Nebo navýšit FVE a přidat akumulátory. To by v obou případech sice více pokrylo spotřebu, ale bylo by to celé podstatně dražší a tedy také by byla dražší elektřina a to až do té míry, že by mohla být dražší, než ze sítě.

Petr prochaska
1. únor 2024, 16:59

to Bob: FVE na ploché střeše se dává většinou pod úhlem 15 stupňů západ východ, takže v zimě taková FVE udělá jen 40% výroby oproti 45 stupňů na jih. Pokud máte atiku na jih, tak na ní dejte kolmo panely a vyrobí 2,5 krát tolik než východ západ 15 stupňů.

Bob
1. únor 2024, 17:52

Proč na V, nebo Z?

S 40% jste plně mimo.

Jsou 15° na J.

Celoroční výroba FVE:

Orientace J, 90° - 100%

Orientace J, 15° - 95%

Orientace V, Z 15° - 85%

Orientace V, Z 90°(svisle) - 45% úplně nejhorší možná orientace

TechnikTom
1. únor 2024, 18:07

Další jedinec co nechápe, že to co tito solárníci ušetří v létě, bohatě předplatí v zimě.

Takže i přes svoji investici do FVE budou platit jako mourovatí stejně jako ostatní.

Nebo si myslíte, že v budouci progresivistické Evropě nechají masy někoho vyzrát na systém?

Dokážu si představit k dani z nemovitostí daň za plochu instalovaných panelů atd...

Vodou jsme taky tak šetřili, až jsme se prošetřili k třetinové spotřebě a třikrát vyšším nákladům než dřív.

Bob
1. únor 2024, 18:12

Jinak, kdybyste to chtěl pro únor a 10 kWp:

J, 35° - 535 kWh - 100%

J, 15° - 513 kWh - 96%

V,Z 15° - 466 kWh - 87%

Petr prochaska
1. únor 2024, 20:51

to Bob:

lokalita Praha:

15 stupňů jih, výkon z 1kWp:

prosinec: 26,13 kWh

leden: 29.46 kWh

únor:47,49 kWh

90 stupňů jih, výkon z 1kWp:

prosinec: 41,09 kWh

leden: 41,23 kWh

únor:56,25 kWh

Nehledě na to, že při 15 stupních budou panely často zapadané sněhem, což u 90 stupňů není problém.

A v létě při 90 stupních vyrobíte méně než při 15 stupních, ale v létě budete mít stejně přebytky a elektřiny není tolik potřeba, protože se nemusí topit.

Souhlasím, že "Orientace V, Z 90°(svisle) - úplně nejhorší možná orientace" pokud Vám jde o maximální výrobu za celý rok bez ohledu na vaši spotřebu.

U silnic mají silničáři panely v úhlu 70 stupňů, tak aby byla výroba nejoptimálnější.

Bob
1. únor 2024, 23:01

Takže znova. Vaše tvrzení:

"FVE na ploché střeše se dává většinou pod úhlem 15 stupňů západ východ, takže v zimě taková FVE udělá jen 40% výroby oproti 45 stupňů na jih."

Ve skutečnosti pro únor a 10kWp:

J, 45° 528 kWh

Z, nebo V, 15° 466 kWh (88%)

J, 15° 513 kWh (97%)

Vaše tvrzení je chybné, výroba v únoru by byla ne 40%, ale 88%.

U nás je však J, 15°, kde je výroba v únoru téměř stejná, jako kdyby FVE byla na šikmé střeše 45°.

A k Vašemu poslednímu příspěvku:

Kdybychom dali ty panely J a svisle, sice by na instalovaný výkon vyšlo stejně, jako J 15° (513 kWh), ale kvůli stínění navzájem by jsme jich na střechu nemohli dát tolik. Nehledě na nižší výrobu v ostatních měsících. Takže to je též nesmysl.

Bob
1. únor 2024, 23:10

P.s. Jak jsem psal, v té budově se elektřinou netopí a spotřeba elektřiny je v ní v létě větší, než v zimě. Proto také jsem v ní navrhl FVE.

Ostatně při zatažené obloze se hodí i to letní maximum (celé se spotřebuje v budově). Pokud bude jasno, bude se v letních měsících za poledne akumulovat do ohřevu TV. Údaje, které jsem za minulé dny poskytl jsou ale bez akumulace. Ta zatím nefunguje. Nicméně nyní stejně nejsou žádné přebytky, vše se vyrobené se ihned spotřebuje.

Petr prochaska
2. únor 2024, 00:22

to Bob:

těch 40 procent platí pro listopad, prosinec a leden. Ne únor.

90 stupňů na jih píši na atice. Tzn. že tyto panely nebudou zabírat na ploché střeše žádné místo.

hlpb
2. únor 2024, 07:47

Tome, ty nechápeš jednoduchou věc. Samovýroba elektřiny je jednoznačně jediný způsob jak se vyhnout z velké části zdražování el. energie. RD který má spotřebu 9 MWh/rok a má svojí FVE + baterii je od dubna do září soběstačný, ve zbytku roku mu vlastní výroba pokryje čast spotřeby a navíc letní přebytky prodá do sítě. Z původního odběru ze sítě 9 MWh/rok to tak sníží na 3 MWh/rok. Samovýroba elektřiny má stejný efekt, jako pěstování zeleniny a ovoce na své zahradě, domácí vajíčka, maso. Běž se zeptat vlastníka studny, jak moc ho proti tobě zasáhlo zdražení vody. Nebo vlastníka lesa, ten ti taky řekne, že je mu cena topného dřeva na trhu ukradená.

Bob
2. únor 2024, 10:57

1) Od počátku se bavíme o únoru

2) Stejná % jako pro únor platí i pro listopad a prosinec.

Opět jste zcela mimo.

p.s. Chlap musí umět i prohrávat

Petr prochaska
2. únor 2024, 12:41

to Bob:

V únoru svítí v podmínkách ČR jinak než v prosinci a lednu. Nejméně svítí 21.12., kdy je zimní slunovrat.

Psal jsem o zimě, ne o únoru. O únoru jste začal psát Vy.

Prohrál jste Vy jen si to nedokážete přiznat.

Pokud si chcete výkon FVE spočítat přesně na Vaši lokalitu a ne jen psát nějaké domněnky, tak si vyhledejte: Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS)

Bob
2. únor 2024, 13:01

Komu není dáno....

Takže po třetí:

Vaše tvrzení:

"FVE na ploché střeše se dává většinou pod úhlem 15 stupňů západ východ, takže v zimě taková FVE udělá jen 40% výroby oproti 45 stupňů na jih."

Není pravdivé, není to 40%, ale 88%. V mém případě orientace na jih 97% (snížení zanedbatelné).

V absolutní hodnotě je výroba v listopadu a prosinci menší, než v únoru, ale % způsobená snížením náklonu z 45 na 15° jsou stejná!!!

Petr prochaska
2. únor 2024, 13:29

Tak ať je to přesně

"FVE na ploché střeše se dává většinou pod úhlem 15 stupňů západ východ, takže v zimě taková FVE udělá jen 40% výroby oproti 45 stupňů na jih."

15 stupnů východ západ:

prosinec 16 kWh za měsíc

leden 19,72 kWh za měsíc

45 stupnů jih

prosinec 37,8kWh za měsíc

leden 40,46 kWh za měsíc

prosinec 16 / 37,8 = 42%

leden 19.72 / 40.46 = 48%

Bob
2. únor 2024, 14:27

15° V prosinec 28,9 kWh/1 kWp 88%

45° J prosinec 32,8 kW/1 kWp

Ze simulačního programu na https:§§calc.efve.cz§

V % to vyjde stejně i v lednu. V únoru podobně.

Logicky nemůže být větší % rozdíl mezi prosincem-lednem a listopadem-únorem. Slunce je cca stejně vysoko.

Petr prochaska
2. únor 2024, 16:25

to Bob:

To máte hodně pochybnou stránku na výpočet ani tam nejde zadat kde bude FVE stát. Jiný výkon bude mít FVE v Itálii, jiný v Praze a jiný ve Finsku.

Doporučuji Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS)

https:§§re.jrc.ec.europa.eu§

Bob
3. únor 2024, 13:35

Ten program je pro ČR, přečtěte si komentář. To znamená to stejné, jako když na tom Vašem kliknete na ČR.

V každém případě i dle toho Vašeho odkazu je to 62% a ne 40%. Připomínám, že celá debata začala mým příspěvkem, kde jsem dal data za včera a předevčírem (tedy přelom leden-únor. Rozhodně ne listopad, nebo prosinec. Proč se ty dva weby liší o cca 20%, netuším. Možná počítají s jinou oblačností, což se nedá moc predikovat. Zvláště, když v obojím případě počítají pro celý stát (ČR) jednotně.

Karásek
1. únor 2024, 13:16

U toho atomového tendru by přišla cena jednoho bloku s Frantíky při běžné inflaci na 1 000 000 000 000 Kč. Děkuji, nechci.

Bob
1. únor 2024, 18:14

A není těch nul málo Antone Pavloviči?

Emil
1. únor 2024, 18:18

Čím víc nul, tím víc Karásek. :-D

Petr Zelený
1. únor 2024, 10:13

Už je to stálo skoro 400 mld EUR a z vývozce elektřiny se staly dovozcem ... To je fakt levné. A tu dotovanou cenu dostanou i za nedodanou MWh, pokud je museli odpojit kvůli převisu nabídky.

Petr prochaska
1. únor 2024, 10:31

Jenže nyní poklesly ceny FVE a další pokles může následovat. Nemůžete se dívat jen do minulosti. Proinvestované peníze mimo jiné přispěli k zlevnění FVE. To máte jako s počítači, také spotřebitelé museli v ceně výrobku zaplatit vývoj, aby následně byly výkonnější a levnější.

Milan Horak
1. únor 2024, 15:16

Vyvoj výpočetní techniky někdo dotoval? Samotna cena FVE je jen část všech nákladů souvesející s OZE. Nesmíte zapomínat na paralelní energetiku a také masivní dotace do přenosu a regulace. To je zcela jiný vovoj než u PC.

Jan Veselý
1. únor 2024, 18:18

Dotoval a celkem dost.

Milan Vaněček
1. únor 2024, 10:41

Čínu, která je světovou jedničkou ve FVE a VtE to stálo ještě mnohem více. Ale neskutečně mnoho na to vydělávají, díky tomu, že jsou schopni například vyrábět stále kvalitnější FV panely stále levněji a pro celý svět. To je biznis.

Sice pořád ještě dováží spoustu energie (ropu, plyn, ...) ale mají plán jak se stát zcela energeticky soběstačnou zemí, s benefitem zisku z exportu těch hi tech solárních panelů....

A uhlí jim vydrží (v dosti zmenšeném rozsahu) i v 2050, i v 2060.

Vladimír Šťastný
1. únor 2024, 10:53

V tom je rozdíl mezi nimi a námi. Nejsou pitomí, a dokud jim nebudou dávat nové zdroje dost a spolehlivě, tak ty staré nepustí.

Josef
1. únor 2024, 12:55

A my jsme nějaké zdroje zlikvidovali? A je nedostatek elektřiny?

Bob
1. únor 2024, 11:04

1) Pokud chcete pokrýt rovnoměrněji celodenní spotřebu pomocí akumulátorů, vynásobte si těch 51€/MWh nejméně 2*, spíše však 3*

2) Tak nízkou cenu si mohou dovolit jedině proto, že nejsou v tržním prostředí.

Mají zaručenou cenu kdykoliv, i když tu jejich elektřinu nikdo nechce. Citát: "kdy ceny elektřiny na spotových trzích vlivem silné výroby z fotovoltaických a větrných elektráren zcela zkolabovaly." A to samozřejmě stejně zaplatí odběratelé. Jen to nebude v ceně silové, ale v regulované části. Příkladně: cena zkolabuje (čti bude 0, nebo mínusová) v době 1/2 výroby FVE (a k tomu bude brzo docházet), bude skutečně vyplacená cena za elektřinu dvojnásobná. Tj. pak bude cena sice ve skutečnosti 102 €/MWh, ale příznivci FVE budou stále mlet o 51 €/MWh.

miro novak
1. únor 2024, 08:25

vysutazena cena v roku 2021 je 45€. V porovnani s dnesnymi 51€ vidite pokles?

Petr prochaska
1. únor 2024, 13:39

To bylo možné z důvodu nízkých úrokových sazeb. Takže jestli sazby znovu klesnou, tak cena ještě poletí dolů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se