Domů
Obnovitelné zdroje
Německá aukce pro pozemní fotovoltaiky zažila rekordní účast, ceny se však stále drží relativně vysoko
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

Německá aukce pro pozemní fotovoltaiky zažila rekordní účast, ceny se však stále drží relativně vysoko

Druhé letošní kolo aukcí na podporu výstavby pozemních fotovoltaických elektráren v Německu přineslo rekordní účast, kdy objem přihlášených projektů dosáhl téměř trojnásobku soutěženého výkonu. Ve srovnání s minulým kolem tak vysoká účast pomohla snížit vysoutěžené ceny, oproti aukcím z předchozích let však byly stále citelně vyšší.

Na začátku července se v Německu uskutečnilo druhé z letošních tří kol samostatných aukcí na podporu výstavby pozemních fotovoltaických elektráren. V červencovém kole se soutěžilo o celkem 1611 MW výkonu, kdy regulátor v souladu s pravidly stanovenými německou legislativou snížil objem aukce z původně plánovaných 1950 MW.

Do aukce bylo přihlášeno celkem 516 projektů o instalovaném výkonu 4653 MW, což byl téměř trojnásobek soutěženého výkonu a vůbec nejvyšší objem projektů přihlášených do jednoho kola v historii německých aukcí pro solární elektrárny. 22 z nich nicméně regulátor musel vyřadit. Pro srovnání, v předchozím kole o objemu 1950 MW soutěžily projekty o celkovém výkonu 2868 MW, před zvýšením cenových stropů pro letošní rok se přitom loni ani jedna z aukcí zcela nezaplnila.

"Objem obdržených nabídek opět výrazně převýšil nabízený objem v aukci. Nikdy dříve jsme neviděli tolik nabídek jako v tomto kole. Aktivní účast podporuje konkurenci. Nyní musí být projekty co nejdříve implementovány, abychom dosáhli cílů pro výstavbu zdrojů," uvedl k výsledkům poslední aukce pro fotovoltaické elektrárny prezident německého síťového regulátora Klaus Müller.

V aukci si provozní podporu v podobě minimální zaručené prodejní ceny zajistilo 124 projektů o souhrnném výkonu 1673 MW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly v rozpětí od 53,9 do 66,5 EUR/MWh, jejich vážený průměr činil 64,7 EUR/MWh. Oproti průměrným 70,3 EUR/MWh z předchozího kola, což byla hodnota velmi blízká cenovému stropu pro letošní rok, se jedná o značný pokles. I přesto průměrná cena stále převyšuje výsledky aukcí z předchozích let, jelikož pro letošní rok byl cenový strop pro aukce navýšen o 25 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Milan Vaněček
20. srpen 2023, 15:16

Je zajímavé porovnat přístupy Německa, USA a Číny k fotovoltaice,

každý z ekonomických obrů klade důraz na různé věci. Ale všichni vědí že fotovoltaika je budoucnost.

pv-magazine.com/2023/08/18/german-cabinet-approves-measure-to-expedite-solar-deployment/

The German government approved the draft “Solar Package 1” bill this week to ensure annual installations of 22 GW by 2026 and “to remove obstacles,” according to German Economics Minister Robert Habeck.

“It will be easier for companies, farmers, citizens and municipalities to invest in photovoltaics,” said Sven Giegold, state secretary for the economy ministry.

The proposed legislative changes primarily simplify plug-in solar devices, while encompassing all areas including rooftop and ground-mounted systems, as well as tenant electricity and community energy supply.

Rooftop installations will be streamlined, as the existing simplified grid-connection procedures will be extended to PV systems up to 30 kW in size. Direct marketing access for smaller PV systems will also be simplified, and technical equipment requirements for systems up to 25 kW will be eased.

pv-magazine.com/2023/08/17/one-year-on-ira-kicks-off-us-energy-renaissance/

"On the first anniversary of the passage of the IRA, the historic bill has already begun to stimulate the economy and move the United States toward a carbon-neutral future.

The massive energy, climate and tax bill includes $600 billion in spending, $370 billion of which is focused on supporting renewable energy buildout and climate resilience.

the United States will have more than 17 times its current manufacturing capacity across the supply chain, or enough to supply a majority of solar projects expected to be built in the United States.

The announcements include:

85 GW of module capacity

43 GW of cells

20 GW of silicon ingots and wafers

7 GW of inverter capacity

pv-magazine.com/2023/08/18/china-plans-recycling-system-for-wind-turbines-solar-panels/

"China will set up a recycling system for ageing wind turbines and solar panels, drawing up new industrial standards and rules to decommission, dismantle, and recycle wind and solar facilities, the National Development and Reform Commission (NDRC) and five other state agencies said on Thursday. The state planning agency said that China would have a “basically mature” full-process recycling system for wind turbines and solar panels by the end of the decade."

Shrnutí 3 klíčových věcí z Německa, USA a Číny: zjednodušení byrokracie okolo fotovoltaiky, masivní podpora domácí výroby fotovoltaických panelů a střídačů a kompletní recyklace fotovoltaiky (i větrných turbin).

Je vymalováno, tohle už nic ve světě nezastaví.

Pravoslav Motyčka
20. srpen 2023, 21:03

Pane Vaněčku na příště by stačily odkazy , místo toho tapetování. Ale co se týče Německa pak je vidět že FVE bez dotací prostě nefungují , protože cena elektřiny na burze je pořád nižší než cena elektřiny z FVE. Ta je totiž 4kč /kWh to je dobré pro soukromníka , protože on něco spotřebuje a z toho co prodá neplatí daň jenže komerční FVE někde střechách takového zemědělce, který má celkem malou spotřebu proti výrobě té FVE tam je situace taková ,že on prodává a ze zisku platí daně odpisy jsou 20 let a ten ty 4kč nedostane dostane po zaplacení daní 3 a to je rád. Proto potřebuje dotaci 25-30 % z té investice a nebo provozní. Jinak má návratnost 10 let bez ceny peněz.

Milan Vaněček
20. srpen 2023, 21:27

Pane Motyčko, kam chodíte na ty Vaše cifry, ceny mezi 50-60 EUR/MWh co byly dřív či současné mezi 60 a 70 EUR/MWh (po tom co každý zdražoval, mnohem více) představují v korunách zaručenou cenu okolo jedné koruny a padesáti haléřů za kWh.

Jak jste došel k těm Vaším 4 Kč/kWh, mohl by jste nám to prozradit? Článek je o velkých FVE, o GW výkonu.

Emil
20. srpen 2023, 21:47

Rád bych upozornil, že těch současných "mezi 60 a 70 EUR/MWh" není cena kterou těmto zdrojům spotřebitel skutečně platí, je to pouze minimální zaručená výkupní cena, Pokud na trhu zrovna cena klesne pod tuto hodnotu, na tuto hodnotu je dotována z německého státního rozpočtu, pokud je vyšší, tyto zdroje dostávají normálně tržní cenu.

Pravoslav Motyčka
20. srpen 2023, 23:30

Pane Vaněčku , mýlíte se , těch 70 EUR není zaručená cena , to je dotace na každou vyrobenou kWh , to znamená že výrobce dostane 1,5kč + výkupní cenu takže on se dostane v Německu k 5kč / přes zdaněním / Máte naprosto falešné představy o nákladech na výstavbu FVE , za 1,5 kč to opravdu nevyrábí. Cena za 1kW instalovaného výkonu je běžně při stavbě na klíč 27-30 tisíc. roční výroba z něho je 900-1000kWh to je při ceně 1,5kč prostá návratnost 18 let. Vy nemáte ani zevrubný přehled o nákladech na FVE a docházíte na základě vašich neznalostí k naprosto zcestným názorům. Zkuste občas zabrouzdat na internetu a zjistíte kolik stojí výstavba velkých FVE na střechách firem na zemi to bude stát ještě více , protože tam bude třeba dotáhnout VN vedení a postavit trafostanici , základy pro konstrukci hromosvodová soustava atd.... Jen pro zajímavost takové 1MW trafo stojí s výstrojí tak 1,5 milionu. vedení pro takovou 1MW FVE se pod milion nedostane , konstrukce + základy 3-4 mil. oplocení milion. střídače 2 miliony , panely 7 mil to už jsme na 15 milionech a nemáme řídídí systém nemáme projekt , stavební povolení pozemek , nemáme cenu práce , kabeláže od panelů ke sřídačům, cenu pozemku do těch 27 mil se ani nedostanete a to nemáte zisk firmy co to staví...., náklady na záruky cenu peněz. FVE není o tom že si někdo dá na střechu 2 panely zapojí mu to místní elektrikář s malou baterkou jako ostrov a on si pak večer pustí na 2 hodiny TV.

Milan Vaněček
21. srpen 2023, 07:31

Pane Motyčko, doufám, že už nyní budete mít jasno okolo cen elektřiny z fotovoltaiky. Jak Vám i Emil napsal, a je to též v tom článku, cituji:....podporu v podobě minimální zaručené prodejní ceny...

Když chcete vědět cenu elektřiny z velké fotovoltaiky, kterou článek i já diskutujeme,

tak máte nejlepší přehled z dlouhodobě realizovaných kontraktů PPA (power purchase agreement), ta je ještě pod tou 1,5 Kč/kWh, v USA s lepšími podmínkami a ostřejší konkurencí je i na polovině, tj cca 75 haléřů.

To je velká energetika.

Na střeše Vás domácí fotovoltaika ovšem stojí více, v tom s Vámi souhlasím, typicky v konkurenčním prostředí by to měl být asi dvojnásobek. Ale zase zde musíte porovnávat cenu ušetřenou, kterou máte na složence, tj i s ditribucí, poplatky, DPH

Takže zase je to za současných vysokých cen, které platíme, velmi výhodné.

minduton
21. srpen 2023, 07:31

64,7 EUR/MWh je pod váženou cenou plné FVE výroby na OTE za poslední 2 měsíce, na rozdíl tedy od dubna, který byl někde kolem 60 EUR/MWh. I přesto se ale až na výjimky nic nestaví, pokud tam tedy nejsou nějaké dodatečné synergické efekty.

Emil
21. srpen 2023, 07:49

S váženou cenou plné FVE výroby to ale nelze porovnávat, protože to není výkupní cena ale jen zaručené minimum, pod které výkupní cena neklesá.

Milan Vaněček
21. srpen 2023, 08:26

Samozřejmě, to je specifikum především Německa. Ale celosvětově, monitorovaná cena PPA ve všech významných světových lokacích - to je benchmark skutečné tržní ceny elektřiny z velké fotovoltaiky.

A elektřina z PPA z obnovitelných zdrojů je celosvětově žádána a představuje nejnižší cenu z nových čistých zdrojů elektřiny

Emil
21. srpen 2023, 08:37

1) Není to specifikum především Německa, podobné podpůrné mechanismy jsou i jinde než v Německu.

2) "Monitorovaná cena PPA" je v Německu a Polsku momentálně 70,5 €/MWh.

Pravoslav Motyčka
21. srpen 2023, 22:15

Ano to dostane pokud je výkupní cena na burze nulová , alespoň takto je to napsáno v pravidlech aukcí. Nevěřte na duchy....

Milan Vaněček
21. srpen 2023, 09:24

Byla a po současném cenovém zdražení zase bude v Německu lehce nad 50EUR/MWh, ve Španělsku je pod 50 EUR/MWh, v USA je někde i 30 EUR/MWh.

Emil
21. srpen 2023, 10:14

Ne že byla, je. Ceny ve Španělsku nebo dokonce v USA jsou pro nás úplně irelevantní, stejně jako vaše věštby budoucnosti. Když někde stejná elektrárna vyrobí dvojnásobek elektřiny, logicky je jednotková cena elektřiny nižší.

Milan Vaněček
21. srpen 2023, 12:42
Emil
21. srpen 2023, 12:53

Fakta jsou zde, jen jste "zapomněl" dodat že "in the first quarter of 2021", tedy dávno neaktuální a ještě k tomu za paywallem.

Milan Vaněček
21. srpen 2023, 13:11

Tento údaj o cenách neí placený, já nic neplatil, proto jsem dal tento odkaz,

jinak většina webů, co o tom informují, jsou placené nebo se musíte registrovat.

Současně vidíte, že Vaše jednoduché úvahy neplatí, trh je komplikovanější, než si myslíte.

Samozřejmě ty ceny byly kontraktované 2021, ty GW výkonu jsou a budou odebírané po dalších 10 či 15 let, to je trvající smlouva, to není žádná minulost.

Jaká je ve smlouvě klausule na inflaci, to nevím, ale určitě je. Je to podobné jako smlouva CfD u Hinkley point 3, taky inflace tu cenu nasmlouvanou k určitému datu, žene stále nahoru. A u Hinkley Point je ta cena už pěkně vysoko a než bude postaven, tak bude jak vysoká ? (hádanka pro Vás).

Milan Vaněček
21. srpen 2023, 13:14

Ještě kdyby Vám to klinutí na odkaz nefungovalo, tak Vám opisuji:

Německo 48EUR/MWh, Polsko 49EUR/MWh, Dánsko 34EUR/MWh, je tam skoro celá Evropa uvedena

Emil
21. srpen 2023, 13:40

1) Informují o tom i weby které placené nejsou, např. PV magazín, ze kterých si ovšem vyzobáváte jen informace které se vám zrovna hodí. Když vám aktuálně uváděné ceny připadají příliš vysoké, raději vytáhnete nějaké staré za paywallem, které jsou údajně nižší. Aktuální ceny např. zde: pv-magazine. com/2023/06/13/ppa-prices-falling-across-europe-says-pexapark/

2) Vaše ničím nepodložené výmysly co prý údajně neplatí a co si údajně myslím mě vůbec nezajímají.

3) Dobré vědět že (stejnou logikou) nejsou minulost ani ceny kontraktované v době solárního boomu, tyhle GW výkonu s platbou kolem 17 Kč/kWh taky totiž budou odebírané ještě hezkých pár let. Ukládám si tento výrok na příště, až budete opět tvrdit pravý opak, podle toho co se vám zrovna hodí.

4) "CfD u Hinkley point 3" sem opět taháte proč přesně? Proč sem netaháte daleko vyšší CfD u větrných elektráren v Británii ze stejné doby, které inflace žene podstatně výš?

miro novak
21. srpen 2023, 11:38

ako tak citam, Vanecek je pomyleny aj z geografie. Takyto clovek tu mal byt davno zablokovany, aby nekazil dobru povest portalu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se