Domů
Plynárenství
Bidenova vláda brzdí expanzi LNG exportu: Klima versus obchodní zájmy
Arrival LNG Ship Brunsbüttel 2023
LNG-Tanker „ISH“ liegt neben der Floating Storage and Regasification Unit (FSRU) „Hoegh Gannet“ im Brunsbütteler Elbehafen
Zdroj: RWE

Bidenova vláda brzdí expanzi LNG exportu: Klima versus obchodní zájmy

Bidenova administrativa pozastavila schvalování nových projektů LNG terminálů s odvoláním na environmentální obavy a přehodnocení potřeby další kapacity pro vývoz zkapalněného plynu (LNG). Navzdory kritice od republikánských odpůrců a podnikatelských skupin odráží Bidenův krok jeho závazek ke klimatickým závazkům a signalizuje potenciální odklon od expanze fosilních paliv, píše server OilPrice.com.

Po roce zvyšování vývozu zkapalněného plynu (LNG) reagovala Bidenova administrativa na výzvy k zastavení nových obřích projektů na export LNG v souladu s klimatickými závazky. Ekologové opakovaně prohlašovali, že je pokrytecké zavádět ambiciózní klimatické závazky a volat po zelené transformaci a zároveň urychlovat obrovskou expanzi výroby a exportu LNG v USA. Otázkou nyní je, zda toto pozastavení povede k zablokování nových projektů, nebo zda expanze bude pokračovat.

Zemní plyn je považovaný za přechodné palivo, které pomůže zemím na celém světě zbavit se více znečišťující ropy a uhlí a pomůže k postupnému přechodu na udržitelné alternativy. Závislost na dodávkách zemního plynu se ukázala rovněž po napadení Ukrajiny Ruskem. Nedostatek vedl, zejména v Evropě, k hledání alternativních zdrojů plynu, přičemž státy jako Norsko a USA zvýšily svou produkci, aby uspokojily poptávku. Vědci a klimatické skupiny se však obávají, že ropné společnosti to mohou používat jako záminku k rozvoji nových plynových projektů.

Vliv prezidentské kampaně

V lednu Bidenova administrativa pozastavila rozhodnutí, zda schválit projekt největšího exportního terminálu na zemní plyn ve Spojených státech, Calcasieu Pass 2 (CP2), který je plánován v Louisianě. Projekt zahrnuje 18 zkapalňovacích bloků, každý s kapacitou zhruba 1,1 milion tun LNG ročně, čtyři zásobníky LNG, dvě námořní nakládací kotviště. Terminál bude sousedit s již existujícím terminálem Calcasieu Pass. Je to navíc jen jeden ze 17 dalších terminálů, které byly navrženy ropnými a plynárenskými společnostmi.

Pozastavení projektu  může vést k velkému zpoždění, které časově přesáhne až za listopadové prezidentské volby v USA. Jeho schválení závisí na zjištěních amerického ministerstva energetiky, které bylo pověřeno vyhodnotit projekty z hlediska dopadů na změnu klimatu, ekonomiku a národní bezpečnost. Ministerstvo dosud neodmítlo žádný projekt pro export zemního plynu na základě jeho předpokládaného dopadu na životní prostředí.

Po přijetí ambiciózních klimatických závazků a politik, a pod tlakem voličů, kteří si uvědomují dopady klimatických změn, Bidenova administrativa pečlivě zkoumá potenciální dopady nových plynárenských projektů na životní prostředí a také na šance prezidenta Bidena na opětovné zvolení. Jeho odvážné sliby v oblasti klimatu během předvolební kampaně v roce 2020 získaly podporu mnoha mladých voličů, ale v posledních letech čelil kritice od téže skupiny za nedostatek účinných opatření k omezení produkce fosilních paliv a za schválení několika nových projektů v oblasti ropy a zemního plynu, včetně kontroverzního projektu Willow na těžbu ropy na Aljašce.

Jedním z hlavních bodů kritiky týkajících se rozvoje větší kapacity na produkci plynu a exportních terminálů je, kromě obav o životní prostředí, i otázka, zda je zapotřebí více LNG jak ve Spojených státech, tak i ve zbytku světa. V roce 2023 USA vyvezly 86 milionů tun LNG a momentálně mají sedm exportních terminálů, přičemž pět dalších je již ve výstavbě.

Zatímco Biden odůvodňuje své rozhodnutí obavou o životní prostředí, několik republikánských odpůrců a podniků kritizuje tento krok a vidí ho jako poškození energetické bezpečnosti USA. Obchodní skupiny po celém světě vyzvaly Bidena, aby zvrátil rozhodnutí o pozastavení schvalování nových licencí pro zařízení na vývoz LNG, protože se obávají, že by to mohlo vést k dalšímu nedostatku plynu.

 "S četnými prognózami předpovídajícími, že celosvětová poptávka po zemním plynu v příštím desetiletí poroste, budou pro zásobování světových trhů potřeba další dodávky LNG. Víme, že tato poptávka může být uspokojena způsobem, který pokračuje ve snižování emisí," uvedly ve společném dopise Americká obchodní komora, BusinessEurope a japonský Keidanren.

V roce 2023 se Spojené státy staly hlavním světovým vývozcem LNG. Zpomalení expanze výstavby LNG terminálů by ale nemělo by ovlivnit úroveň vývozu z USA do Evropy během příštích dvou až tří let.

Opoziční zákonodárci v USA pohrozili zavedením legislativy, která by odebrala ministerstvu energetiky pravomoc schvalovat export plynu. Bílý dům odpověděl v prohlášení, že je důrazně proti této legislativě, protože by podkopala schopnost USA zajistit, aby vývoz LNG byl v souladu s ekonomickými, energetickými, zahraničními a environmentálními zájmy. I když není jisté, zda pozastavení povede k zamítnutí licencí na projekty LNG, toto rozhodnutí je v souladu s Bidenovými klimatickými závazky a pomůže vyhnout se jakémukoli unáhlenému rozhodnutí založenému na potenciálně nepodložených obavách z nedostatku fosilních paliv.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
21. únor 2024, 11:39

Výborná analýza téhle záležitosti. V podstatě je to moratorium na povolování nových LNG termínálů. Ale je to v situaci, kdy je jich povolených už strašně moc, takže v krátko- a střednědobé perspektivě to nic neovlivňuje.

youtube . com / watch?v=DSJqE5gQzvs

Michal K.
21. únor 2024, 11:52

mozno, ze to zdvihne ceny LNG. co by bolo len dobre

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se