USA zvažují zpřísnit podmínky pro vývoz plynu, dopad to může mít i na Evropu
Vláda Spojených států amerických údajně zvažuje, že upraví podmínky pro udělování licencí na provozování exportních terminálů pro zkapalněný zemní plyn. Získání licence by mělo být v budoucnu obtížnější. Důvodem má být ochrana klimatu a snaha, aby nevznikala nová energetická infrastruktura, která bude na desítky let posilovat závislost Spojených států amerických na fosilních palivech.
Jeden z hlavních dovozců zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropské unie podle zahraničních médií zvažuje, zda nepřehodnotí svůj postoj k výstavbě nových exportních LNG terminálů. Ty přitom v posledních dvou letech Evropské unii významně pomohly překonat energetickou krizi a praktické přerušení dodávek zemního plynu z Ruska do řady zemí.
Budoucí projekty exportních terminálů jsou ovšem v ohrožení. Proti dalšímu povolování exportních LNG terminálů se postavili někteří politici a také ekologické organizace. Podle nich není v souladu s cíli Spojených států amerických, aby se stavěly nové projekty s očekávanou životností v řádu desítek let, které by výrazně posilovaly závislost země na obchodu s fosilními palivy.
V případě energetické infrastruktury se počítá s tím, že infrastruktura bude využívána po dobu následujících desítek let. V době výstavby je zpravidla kapacita terminálu již zarezervována na vyšší jednotky nebo nižší desítky let dopředu. Pokud by v budoucnu mělo dojít ke zvýšení tlaku na odklon od využívání zemního plynu, zřejmě by řada investic do LNG terminálů zůstala nesplacená, což by mohlo vést až k žalobám ze strany investorů z důvodu zmařených investic.
Na stranu ekologických organizací se v tomto případě staví také místní průmysl, ačkoliv z jiných důvodů. Ten se totiž obává toho, že v důsledku vyššího vývozu zemního plynu vzroste jeho cena, a tedy náklady průmyslových podniků na výrobu.
Změnu postoje americké vlády k exportu zemního plynu naznačuje také doba, která je nutná k získání licence na provoz exportního LNG terminálu. Zatímco dříve postačovalo k jejímu získání pouze několik týdnů, za funkčního období prezidenta Joe Bidena se tato doba zvýšila na více než 11 měsíců.
Obrat v přístupu Spojených států amerických k povolování terminálů na zkapalněný zemní plyn může mít dopady také na Evropskou unii, která je hlavním dovozcem amerického zkapalněného zemního plynu. Pokud by měl export zemního plynu z USA stagnovat nebo dokonce klesat, mohl by jej být opět nedostatek, což by působilo negativně na ceny zemního plynu pro odběratele.
Právě zkapalněný zemní plyn z USA tvoří významnou část dovozu plynu do EU. Ve druhém čtvrtletí loňského roku tvořil dokonce 22 % veškerého plynu, který byl do EU dovezen. Členské státy Evropské unie navíc vynaložily značné investice do výstavby nových terminálů na zkapalněný zemní plyn, které mají sloužit pro dovoz zemního plynu z jiných destinací.
Mohlo by vás zajímat:
Není nad spolehlivého spojence a dodavatele!
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Jen si tak připomínám kecy o americké pomoci a amerických dodávkách, když jsme se rozkmotřovali s Ruskem. Znáte to o ptáčkovi a pěkném zpívání? A o slibech a radujících se bláznech?
Pozoruhodné je že v USA ani nepočkali na výměnu vládní garnitury, než se rozhodli nám udělat "kiš, kiš"...
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Které pravidlo diskuze můj příspěvek porušil?
Jak kdysi prohlásil ministr financí USA Henry Kissinger. "USA nemá trvalé přátele nebo nepřátele ale pouze trvalé zájmy."
To platí do dnes.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Pobavil mě (i v této souvislosti) článek odkazovaný vpravo nahoře "EU chce do roku 2050 zdvojnásobit výrobu elektřiny. Investice budou enormní".
Cesta ke zdvojnásobení výroby elektřiny - a vlastně čehokoli - zakazováním jejích spolehlivých zdrojů a jejich odstavováním je zřejmě postmoderní inovace. A to, že se vyrovnání občasnosti OZE má postavit na plynu, jehož nejpřímějšího, nejlevnějšího a nejspolehlivějšího zdroje jsme se jako EU zřekly ve prospěch zdroje drahého a už ukazujícího svou nespolehlivost je další třešínka na dortu idiocie EU, EK a EP.
Evropa ma plynu dost. Az padne poradne na pusu, tak se konecne probere a zacne frakovat. Ta technoligie za tech 10 let znacne poskocila. Jinak budeme platit tezke prachy USA nebo Kataru v lepsim pripade Norsku. Morava ma plynu dost, ale musi se jit do hloubky okolo 5 kilometru. Nevim proc stat neuvolni par drobnych na nekolik vrtu, kdyz uz tady okolo vsude litaji silene miliardy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se