Litvínov rafinérie

Unipetrol si dodatkem smlouvy s PKN Orlen zajistil ruskou ropu do roku 2019

Společnost Unipetrol RPA si dodatkem smlouvy se svým polským vlastníkem PKN Orlen zajistila dostatek ropy pro rafinerii v Litvínově do roku 2019. V Litvínově se zpracovává ruská ropa, kterou Unipetrol nakupuje přes PKN od ruských firem Rosněfť a Tatněfť. Dodatkem smlouvy, který byl podepsán dnes, se dosud jednoletý kontrakt na ropu od Tatněfti prodloužil do konce roku 2019. ČTK to řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Unipetrol RPA dosud měl smlouvu na ropu od Tatněfti uzavřenou do konce června 2017. Dodáno mělo být 600.000 tun ropy. Na základě podepsaného dodatku Tatněfť dodá Unipetrolu 1,62 až 3,96 milionu tun ropy od počátku ledna příštího roku do konce roku 2019, v závislosti na možnostech odběru Unipetrolu.

Větší kontrakt s PKN na ropu od Rosněfti podepsala společnost Unipetrol RPA letos v červnu. Smlouva nastavuje rozmezí pro dodávky ruské ropy na 2,9 milionu až pět milionů tun ročně v období od počátku letošního července do poloviny roku 2019.

Nasmlouvané objemy měly pokrýt nejméně 65 procent celkové potřeby Unipetrolu. Ropa od obou ruských firem do Česka plyne ropovodem Družba.

Těžba ropy

Ilustrační foto

Duda naznačil, že přebíráním ropy přes PKN se Unipetrol dostane k výhodnějším cenám.

„Společnost Unipetrol využívá výhod společného nákup ropy v rámci skupiny Orlen. Společnost PKN Orlen nakupuje zhruba 30 milionů tun ropy za rok, což reprezentuje značnou kupní sílu,“ uvedl.

Ruskou ropu REBCO zpracovává rafinerie v Litvínově, jejíž roční kapacita je 5,4 milionu tun ropy. Jiné druhy ropy zpracovává druhá rafinerie Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou, která má roční kapacitu 3,2 milionu tun ropy.

Unipetrol RPA je součástí společnosti Unipetrol, která se vedle zpracování ropy zaměřuje na petrochemickou výrobu a distribuci pohonných hmot.

Zaměstnává zhruba 4500 lidí, loni vykázala rekordní čistý zisku přes sedm miliard korun po předloňské ztrátě 556 milionů Kč. Součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě, je Unipetrol od roku 2005.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *