Domů
Energetika v zahraničí
Zpomalení investic do zelené energie ohrožuje klimatické cíle Joe Bidena
Offshore větrný park Saint-Nazaire
Zdroj: EDF Renewables

Zpomalení investic do zelené energie ohrožuje klimatické cíle Joe Bidena

Řada amerických investic do čisté energie se odkládá nebo ruší jen rok poté, co Washington schválil přelomový zákon o snižování inflace, tzv. Inflation Reduction Act (IRA). Tento zákon poskytuje významnou finanční podporu pro boj s klimatickými změnami. Financial Times tak varuje před rizikem zpoždění v dosahování emisních cílů Bidenovy administrativy.

V srpnu 2022 podepsal prezident Joe Biden zákon o snižování inflace (IRA), který alokoval 370 miliard dolarů na urychlenou dekarbonizaci největší světové ekonomiky. Tato částka cílí na investice do inovací, výzkumu, lepších výrobních procesů, robustnější energetické sítě i do dekarbonizace výroby elektřiny. IRA zahrnuje také miliardy dolarů v nových nebo rozšířených daňových úlevách pro výrobu nízkoemisních technologií, čímž se snaží vrátit některé výrobní procesy z Asie zpět do Spojených států a zkrátit dodavatelské řetězce, i v reakci na covidovou krizi.

V posledních týdnech však několik společností, které byly za významnými investicemi podporovanými dotacemi, své plány zrušilo nebo pozastavilo. Největší světový developer větrné energie na moři Ørsted tento týden zrušil dva projekty o instalovaném výkonu 2,2 GW v New Jersey. Minulý týden automobilka General Motors upustila od plánů na výrobu 400 000 elektrických vozidel do poloviny příštího roku se zdůvodněním o zpomalení krátkodobého růstu.

V říjnu byl zrušen projekt zachycování a ukládání uhlíku za 3 miliard dolarů společnosti Navigator CO₂, podporovanou společností BlackRock, kvůli tomu, co společnost popsala jako nepředvídatelnou povahu regulačních a vládních procesů.

Důvody zpomalení

Důvody odkladů nebo rovnou rušení některých projektů zahrnují vysoké úrokové sazby, omezení dodavatelského řetězce a překážky při povolování nové infrastruktury. Některé projekty byly pozastaveny také kvůli nejasnosti daňových pravidel a přísným ustanovením nového zákona o podílu domácí výroby, uvedly společnosti.

Tato oznámení nutí některé analytiky k přehodnocení předpokladů o rychlosti, jakou budou Spojené státy schopny snižovat emise skleníkových plynů.

V srpnu 2022 ve své předběžné zprávě společnost Rhodium předpověděla, že emise skleníkových plynů v USA k roku 2030 poklesnou o 32 %. V červenci pak revidovala svou prognózu na snížení nejméně o 29 %, s odkazem na rychlejší ekonomický růst, levnější ceny zemního plynu, mírně vyšší náklady na elektřinu a náročnost vytváření nových zelených odvětví.

Ben King, zástupce ředitele pro energetiku a klima v think-tanku Rhodium Group, zdůraznil, že IRA a předchozí zákon o infrastruktuře ve výši 1,2 bilionu dolarů nebyly nikdy dostatečné k dosažení amerických klimatických cílů a revize krátkodobých předpovědí může být nezbytná.

Prezident USA Joe Biden Prezident USA Joe Biden. Autor: Gage Skidmore

Bidenova administrativa se snaží do roku 2030 dosáhnout nasazení 30 GW větrných elektráren na moři. Nicméně v posledních týdnech se kromě Ørsted vzdaly několika projektů i energetické společnosti Avangrid a Shell. Podle poradenské společnosti BloombergNEF byla letos ukončena více než polovina všech smluv o větrné energii na moři v USA, nebo jim hrozí ukončení.

"Bidenovy cíle v oblasti větrné energie na moři se v tuto chvíli zdají nemožné," řekl Atin Jain, senior analytik pro větrnou energii ze společnosti BNEF, která minulý měsíc snížila svou předpověď větrné energie na moři o téměř 30 %. "Je také nepravděpodobné, že USA do roku 2030 splní svůj cíl 80% čisté energie. USA nerealizuje dostatek větrného a solárního výkonu, aby tento cíl splnila."

I další rozsáhlé větrné a solární projekty na pevnině byly zasaženy finančními náklady spojenými s úrokovými sazbami a složitým procesem připojení vzdálené výroby k elektrické síti.

"Navzdory obrovským příležitostem stále čelíme závažným problémům na trhu, které musíme vyřešit, abychom plně využili potenciálu IRA a dosáhli cílů dekarbonizace energetického sektoru do roku 2035, jak stanovila Bidenova administrativa," konstatoval Gregory Wetstone, prezident Americké rady pro obnovitelné zdroje energie.

Ke konci roku 2022 čekalo více než 10 000 projektů zelené energie na připojení k elektrické síti. Podle zprávy Lawrence Berkeley National Laboratory to představovalo asi 1 350 GW instalovaného výkonu výrobních zdrojů a 680 GW úložišť energie.

Typickému projektu postavenému v roce 2022 trvá pět let od požadavku na připojení do komerčního provozu, ve srovnání se třemi lety v roce 2015. Zpráva uvádí, že počet nevyřízených záležitostí se zvyšuje, i díky pobídkám v IRA, které lákají stále více projektů.

„Největším problémem v USA momentálně je dostupnost přenosu a připojení,“ řekl Martin Pochtaruk, výkonný ředitel solárního výrobce Heliene.

Pozitivní zprávy z trhu

I když některé významné investice zpomalují, jiné pokračují ve svém vývoji. Energetická společnost Dominion Energy tento týden získala souhlas k výstavbě pobřežní větrné farmy o výkonu 2,6 GW ve Virginii. Největší světový výrobce automobilů, Toyota, oznámil, že do svého závodu na výrobu baterií v Severní Karolíně investuje dalších 8 miliard dolarů.

Bílý dům zdůraznil, že IRA uvolnila historické investice soukromého sektoru do zelené energie, zahrnující více než 11 miliard dolarů do solární výroby a 7,7 miliard dolarů do větrné energie na moři. "Bidenova opatření snižují bariéry pro soukromý sektor, oživují americkou výrobu, snižují náklady a posilují energetickou bezpečnost, přičemž vytvářejí dobře placená pracovní místa, zejména v nízkopříjmových a energetických komunitách," uvedla mluvčí Bílého domu.

Michelle Solomonová, hlavní analytička v Energy Innovation, předpokládá, že ekonomické obtíže budou dočasným výkyvem, a zdůrazňuje, že existují regulační nástroje, které mohou pomoci dosáhnout emisních cílů.

"Čistá energie zůstává stále atraktivní investicí, i když vyžaduje nyní o něco větší investice," uvedla Solomonová. Očekává, že v roce 2023 se zvýší počet instalací čisté energie, které jsou zaměřeny na dosažení emisních cílů pro rok 2030, pokud zdvojnásobíme faktory, které mohou urychlit budování obnovitelné energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
19. prosinec 2023, 22:47

USA nemá špatný vývoj co se týče rozvoje OZE , problém je v tom, že oni jsou zvyklí s energií plýtvat , takže mají ohromnou spotřebu. Přibližně 2 násobnou co průměr EU. USA potřebují snížit spotřebu energie to povede ke snížení emisí CO2 a je to lepší cesta než rozvoj OZE za každou cenu. USA mají ještě jeden problém a tou je jaderná energetika , oni jsou z velkým náskokem jedničkou ve výrobě el. energie z jádra stáří reaktorů v USA je cca 40 let. Takže za 20 let čeká USA velké odstavování jaderných kapacit , přitom se v USA nic nestaví. v době odstavování JE na tom budou Američané jako Němci . emise u nich klesat rozhodně nebudou. Navíc oni to ani neplánují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se