Orsted zastavil projekty offshore větrných parků. Ztráty jdou do miliard, akcie padají
Odvětví offshore větrné energetiky zažívá v posledních měsících krušné časy, kdy se developeři větrných parků na moři musí potýkat s růstem nákladů. Tato skutečnost se projevuje i na jejich ochotě, respektive neochotě realizovat původně plánované projekty, které se přestaly vyplácet. V tomto týdnu tak došlo k zastavení dalších dvou velkých projektů, tentokrát dánskou společností Orsted.
Výstavba větrných elektráren na moři se jeví jako perspektivní alternativa k tradičním turbínám na souši, a to především kvůli nižšímu odporu veřejnosti. Na intenzivnější rozvoj větrné energetiky se v posledních letech začínalo spoléhat stále více zemí, včetně Spojených států amerických, které v tomto ohledu za Evropou značně zaostávají.
V posledních měsících však náklady na výstavbu a financování nerostou pouze v Evropě ale také i ve Spojených státech. Podle BloombergNEF náklady na výstavbu offshore větrných elektráren ve Spojených státech vzrostly ve srovnání s rokem 2021 dokonce o 50 %. Někteří developeři offshore parků se tak v poslední době snažili přejednat původně uzavřené smlouvy pro své projekty, další projekty rovnou pozastavují.
Do druhé kategorie se nyní zařadila i dánská společnost Orsted, která je jedním z předních developerů projektů větrných elektráren. Společnost včera oznámila pozastavení dvou projektů offshore větrných parků ve vodách USA. Parky Ocean Wind 1 a 2 s celkovým instalovaným výkonem 2248 MW měly vyrůst ve vodách státu New Jersey.
Akcie firmy se od léta propadly na méně než polovinu
Orsted podle agentury Reuters uvedl, že mu zastavením projektů vznikne ztráta přes 5 miliard dolarů, což se okamžitě projevilo na hodnotě akcií společnosti. Ty jen za včerejší den poklesly o více než pětinu. Akcie společnosti však stabilně klesají již od letošního léta, kdy společnost oznámila možnou ztrátu kvůli růstu nákladů, a nyní se jejich hodnota pohybuje na zhruba 40 % hodnoty z loňského posledního a letošního prvního kvartálu.
Společnost rovněž uvedla, že do první fáze projektu Ocean Wind 1 investovala významné prostředky.
"Toto se bez pochyb ukázalo jako špatné rozhodnutí. Chci, aby bylo absolutně jasné, že se z tohoto poučíme při rozvoji budoucích projektů a plánování kapitálových závazků," sdělil podle Reuters novinářům výkonný ředitel společnosti Orsted Mads Nipper.
Projekty se zastavují i v Evropě
Přestože je rušení projektů offshore parků patrné především v USA, neblahý osud potkalo i několik projektů v Evropě. Zatímco v případě projektu v lokalitě Stora Middelgrund zakročila švédská vláda s odvoláním na ochranu přírody, plánovaný projekt offshore větrného parku Norfolk Boreas v britských vodách zastavila samotná společnost Vattenfall z důvodu růstu cen nákladů, a tudíž jeho nerentability.
Mohlo by vás zajímat:
Zázrak OZE narazil na realitu. Co dál, dotace?
V podstatě ano. Ty firmy žádají vyšší zaručené výkupní ceny. Takže budete sice občas odebírat elektřinu za nulovou cenu, ale v distribučních poplatcích ji stejně tučně zaplatíte.
Spíš to není o OZE, ale o ekonomické situaci USA. Nevypadá to moc dobře. Zvýšily se náklady na vstupech. Vypadá to, že Amerika čelí další vlně inflace. Zda je možné hovořit už o krizi nevím, ale zdražení VtE o skoro o 50% oproti roku 2021 o něčem vypovídá. Nejspíš o stabilitě pevnosti měny USA než o ceně za energii z OZE. Zdražování bude plošné.
Já to nechápu. Pan Vaněček přece říkal, že náklady na OZE jenom klesají. To musí být nějaká chyba, asi tam nechtíc započítali nějaký jaderný reaktor, jinak si to nedokážu vysvětlit.
ja to tiez nechapem. Ved pan Vanecek aj pan Blaha a dalsi rozpravaju o OZE ako o disruptivnej technologii. Tato technologia, nielenze prekonava vsetko zauzivane a pouzivane, ale zarovan ma sekat kvanta lacnej elektriny. A to nehovorim o vseobecnom znamom fakte, ze Slnko aj vietor svietia/fukaju predsa zadarmo. Takze aky rast nakladov ? Co to ma byt ?
Priznam sa, naozaj neviem. Nemam pre to vysvetlenie. Bud je ten clanok zavadzajuci alebo su pani v Orsted-e a vo Vattenfall-e nedostatocne informovani. Narozdiel od nasich odbornikov
Ano, náklady na fotovoltaické panely neustále klesají, ještě rychleji než se dřív předpokládalo. To je následek velkoseriové robotizované výroby miliard kusů panelů, výsledek stále rostoucího vědeckého pokroku a technologického umění.
Fotovoltaika, to je o elektronech v jednom z nejrozšířenějších materiálů na světě=křemíku, to není o tunách betonu a oceli, jako VtE ani o tisících tun oceli a betonu (a zanedbatelném vědeckém a tochnologickém pokroku) jako elektrárny jaderné,
ty logicky, v současném světě neustále zdražují.
Chápete to?
1) Fotovoltaickou elektrárnu (a její cenu) netvoří zdaleka jen fotovoltaické panely.
2) U větrné elektrárny nejde o tuny ale také o tisíce tun.
3) Cena materiálu se u jaderné elektrárny podílí na celkové ceně elektrárny cca 10 %, takže zdražování samotných materiálů nemá na celkovou cenu až tak zásadní vliv jako např. u větrné elektrárny.
A ješte jsem zapoměl: fotovoltaika, vítr=palivo zdarma, pro všechny země.
Jádro= cena paliva rychle roste, viz zprávy zde a na E15. Říkají: nejlepší investiční příležitost vsadit na růst cen uranu a jaderného paliva. Podobně jako na začátku kovidu vsadit na farmaceutické firmy a vloni na zbrojaře.
akorát teda sázka na to OZE se v tomto případě moc nevyplatila... :D
Cena jaderného paliva rychle roste? Koukal jste co udělal za posledních pár let plyn, který je vaším oblíbeným zdrojem spolu s OZE?
Kilogram přírodního uranu stojí dnes cca 160 $, gigawattový reaktor spotřebuje za rok přibližně 200 tun přírodního uranu, to odpovídá cca 32 milionům dolarů, vyrobí cca 8 milionů MWh, tj. i při dnešní spotové ceně uranu se v ceně elektřiny cena přírodního uranu projeví cca 4 dolary na MWh. A to se bavíme o spotových cenách uranu, přičemž provozovatelé jaderných elektráren typicky nenakupují za tyto ceny ale mají dlouhodobé kontrakty za podstatně nižší ceny. Takže co se to tu zase snažíte vymýšlet za pseudoproblém?
ČEZ průměrně ročně pro obě jaderné elektrárny spotřebuje palivo za 3 mld Kč, což je necelých 0,10Kč/kWh.
Máte v tom hoši nějaký zmatek. Cena, kterou Emil uvádí za přírodní uran se najednou u feliz navidada změnila na úplně stejnou cenu za jaderné palivo.
Pánové, nedělejte si z nás legraci.
Nebo si to dejte patentovat: výroba jaderného paliva z uranu zdarma. To bude světový objev nové technologie.
Zmatek v tom máte hlavně vy, Vaněčku. Jak jsem psal, ČEZ nenakupuje uran za aktuální spotové ceny, má dlouhodobé kontrakty s mnohem nižší cenou, takže opět srovnáváte jablka a hrušky.
Jaderné palivo zařazeno do užívání:
2021 - 3137 mil Kč
2022 - 2407 mil Kč.
Zdroj: Výroční zpráva ČEZ 2022
Dobrý den,
Cenu Kličkujícího králíka získává ... Milan Vaněček. Neb jak od prodražujících se větrných elektráren uhnout k nanebevzývání FVE a k pekluhění jádru v pár slovech, to se hned tak nevidí.
Heil Gréta!
K Zemi Hleď!
Pane Prokši, když se o mne někdo otírá a vyzývá k diskusi, tak jsem mu odpověděl. Jinak mě to už unavuje, to jsou diskuse o ničem,
neřeší se , že různé energetické partičky si jenom mastí kapsu na nás, spotřebitelích.
A bude hůř pro občany-spotřebitele i český průmysl (aspoň někteří to chtějí, pořád tlačí ceny vzhůru)
Přestaňte neustále opakovat hlouposti a ideologické fabulace a nikdo se o vás otírat nebude.
Je to naprosto jednoduché...
Dobrý den,
No ony ty "energetické partičky" jak jste je nazval prostě chtějí vydělávat. Mají v těch elektrárnách a sítích utopené neuvěřitelné miliardy, platí desetitisíce (nebo asi víc) zaměstnanců se o to vše starajících a tak prostě z toho chtějí ty prachy rejžovat. To je podnikání a investování. Viz i třeba Český stát skrze ministerstvo financí a každoroční stahování tučné dividendy z ČEZu a ČEPSu (ti ostatní v energetice ČR stále hrají druhé housle byť už zanedbatelní naštěstí také nejsou). Prostě zákazník to zboží/službu chce, tak ji dostane, ale musí za ni zaplatit adekvátní cenu aby se to vyplatilo i tomu poskytovateli toho zboží/služby. Jo a že průmysl šponuje cenu nahoru protože prostě potřebuje energii? No to je jasné, bez ní by to mohl zabalit a neměl jak a co vyrábět a následně neprodával a zkrachoval. A to vlastníci toho průmyslu nechtějí, také chtějí své dividendy a prachy z těch investic. Tak holt jsou ochotni platit za energii co stojí. Oni si to pak promítnou do cen a tomu se říká inflace.
Tomu se říká volný trh. Svobodná soutěž. Logická přirozená pravidla. Ctění vlastnických práv a práv svobodné volby. Kapitalismus. Ale to je jen teorie, dnes díky regulacím a dotacím a všemu tomu okolo jsme už asi blíž k socialismu s jeho rozdělováním podle potřeb a podle nařízení se vším co k tomu patří. Rozhodně jsou již dotacema a nařízeníma asi 15-20 let narušené přirozené vazby typu dlouhodobý výhled na návratnost soukromých ivestic do rozvoje dostatečné zdrojové základny. Což se právě od minulého roku začíná postupně projevovat v cenách. A jsem osobně přesvědčen, že to je teprve začátek.
Hmm, dávám si zase černý puntík a od teď 14 dní nic do diskusí nesmím za trest psát, že jsem se nechal vyprovokovat, 2x reagoval na Vaněčka a z toho jednou si zafilozofoval z pozice zhrzeného libertariána...
Heil Gréta!
K Zemi Hleď!
Celkem by me zajímala analýza nákladů. Která složka šla tak prudce nahoru?
Kapitálové náklady, kvůli inflaci? A nebo něco jiného?
Díky dražším energiím a pohonným hmotám šlo nahoru úplně všechno a všude, nejenom v ranku OZE. Jenom mi s tím úplně neštymují názory pana Vaněčka, kdy tyto zázraky, které vyrábí energii téměř zadarmo, nejsou schopny se udržet na trhu....
Pane Šťastný, třeba Oerstedu s VtE na moři zkazilo biznis jádro v Hinkley point 3, které má ve Velké Britanii vyjednanou vysokou cenu za MWh (brzy se už bude blížit 150EUR/MWh a ještě to nejede, a cena stále s inflací roste). A Oersted vysoutěžil před kovidem jen cenu něco přes 40 EUR/MWh + inflační růst.
No to by byl blázen s tak nízkou cenou nyní souhlasit, když jádro tlačí budoucí cenu elektřiny tak vysoko...
Jinak FVE a VtE jsou jediné energetické zdroje ve světě, které se drží na trhu a staví se jich ve světě čím dál tím víc. Stačí sledovat dění a nezavírat oči.
V roce 2019 byl dánský Ørsted vybrán k realizaci větrného parku Ocean Wind v USA, v roce 2023 tento projekt zastavil, čímž přišel o 2,7 miliardy dolarů, a to vše podle Vaněčka kvůli elektrárně v Británii, na kterou byl uzavřený kontrakt v roce 2016, čehož si zjevně Ørsted všiml až o 7 let později.
Přiznávám že jsem doteď netušil, že jde o parodický účet, ale leccos se tím vysvětluje...
Je to jednoduchá matematika , cena VTE stoupla cena elektřiny na burze klesla. Evropské výrobce už drtí celosvětově Čína , která má lepší a levnější technologii.
Čína nemá levnější technologii. Ale sedí na zdrojích surovin a tak si mohla přirazit na ceně za polotovary i hotové výrobky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se