Domů
Evropská Unie
Timmermas: Afrika bude pravděpodobně nejdůležitějším partnerem EU v obnovitelné energetice
Zdroj: BlackRockSolar / Flickr
Zdroj: BlackRockSolar / Flickr

Timmermas: Afrika bude pravděpodobně nejdůležitějším partnerem EU v obnovitelné energetice

V rozhovoru s portálem Euractive Frans Timmermans řekl, že Afrika bude pravděpodobně nejdůležitějším partnerem Evropy v oblasti obnovitelné energetiky. Země severní Afriky mohou potenciálně přímo dodávat elektřinu z obnovitelných zdrojů na jih EU. Vzdálenější africké země by zase mohly dodávat obnovitelnou energii ve formě vodíku.

Vzhledem k energeticko-klimatickým cílům a cíli dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 plánuje Evropská unie mimo jiné zvýšit podíl obnovitelné energie včetně využívání zeleného vodíku. Přestože domácí výroba obnovitelné energie v EU roste, je zřejmé, že Evropa bude potřebovat i jiné zdroje, aby byla schopná pokrýt poptávku. Z toho důvodu mnoho členských států EU plánuje intenzivnější spolupráci právě s Afrikou, kde je potenciál výroby energie z obnovitelných zdrojů vysoký. Zejména elektřiny ze solárních elektráren.

Významným kandidátem na přímou spolupráci je kromě Egypta například Maroko

Místopředseda Evropské komise a komisař pro Zelenou dohodu Frans Timmermans se nechal slyšet, že je logické zaměřit se nejdříve na partnery, kteří jsou nejblíže. Hovořil zejména o oblasti Středomoří a severní Afriky. Taková spolupráce by zahrnovala například import obnovitelné elektřiny z Egypta do Řecka podmořským interkonektorem, který by již měl být ve výstavbě. Podle developerské firmy projektu by kapacita interkonektoru měla nahradit roční dodávky zemního plynu v objemu zhruba 4,5 miliard metrů krychlových.

Dalším zjevným kandidátem na přímé dodávky obnovitelné elektřiny je podle Timmermanse Maroko. Vzdálenější africké země by do EU mohly dodávat obnovitelnou energii ve formě vodíku.

„Evropská unie bude potřebovat více zeleného vodíku, než budeme sami schopni vyrobit, proto hledáme země, kde by zelený vodík mohl být vyráběn,“ uvedl Frans Timmermans v interview pro Euractiv

EU již nyní vytváří kanály a platformy, skrze které chce spolupráci s africkými státy v oblasti obnovitelné energetiky posílit. Je zde energetické partnerství EU-Afrika zaměřené mimo jiné na obnovitelnou energii a energetickou účinnost. Dále například EU podepsala memorandum o porozumění s Namibií o surových materiálech a vodíku nebo partnerství v oblasti obnovitelného vodíku mezi EU a Egyptem.

Spolupráce je důležitá, ale opatrnost je na místě

Španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová ovšem upozorňuje, že členské státy EU mají mnohá specifika a různé ambice, které je nutné respektovat. Ne každý členský stát je podle ní připravený zahájit energetický přechod ve stejný okamžik a stejným tempem. Přesto souhlasí, že je nutné vztahy se zeměmi Afriky posilovat.

Zároveň španělská ministryně upozornila, že Evropa musí být ve svém jednání opatrná. Kroky, které EU podniká k zajištění alternativních zdrojů energie vůči ruskému zemnímu plynu, mají dopad na mezinárodní trhy. Kupříkladu ve formě zvýšení cen energií a omezení přístupu pro jiné země. Podle ní by tedy Evropa měla také poskytovat dodatečnou podporu, aby se zajistilo, že ostatní netrpí kvůli jejím aktivitám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Maly Jarda
10. únor 2023, 16:59

Němci ..

Pravoslav Motyčka
10. únor 2023, 19:01

Kdyby se tady používala šedá kůra mozková , pak bychom žádný dovoz energií nepotřebovali. V létě by stačila kombinace jádra a OZE v zimě , by pro provoz tepelných čerpadel najížděly uhelné elektrárny. EU má uhlí na 266 let současné těžby+ břidličný plyn, takže dovoz úhlovodíků je prakticky zbytečný.

Ivan Švančara
11. únor 2023, 09:13

nikto nevoli za poslanca niekoho, kto pouziva sedu koru. Preto su zeleni uspesni.

Dalibor Fišer
11. únor 2023, 10:51

Naprostý souhlas

energetik
12. únor 2023, 12:21

To by ale nevedlo ke snížení toxických emisí, CO2, devastaci krajiny a zdraví.

Ivan Švančara
10. únor 2023, 19:56

Afriko, teraz ta potrebujeme. Zajtra, ked nam to bude vyhovovat, hodime vas cez palubu. To je ta nasa krestanska moralka. Ale ved vy nas uz dobre poznate, ze?

Vladimír Šťastný
11. únor 2023, 18:22

Timmermans pravděpodobně nikdy neslyšel o projektu Desertec.

Zbyněk Poisl
11. únor 2023, 19:34

Takže se Evropa nechá nergeticky vydírat nikoliv od Ruska ale od Afriky. Nehledě na to, že když bylo možné vyhodit do vzduchu NS 1 a 2, určitě nebude problém přerušit UVN podmořské kabely a celou Evropu poslat do hlubokého BO! Výborně. Jen tak dále. Jednu energetickou závislost nahradit jinou energetickou závislostí..... Jeden žasne!

Michal K.
12. únor 2023, 19:36

a taketo obludy su dnes v cele EU

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se