Domů
Evropská Unie
Timmermans: Když přesvědčíme o Zelené dohodě Čechy, tak všechny
Frans Timmermans
Zdroj: European Commission

Timmermans: Když přesvědčíme o Zelené dohodě Čechy, tak všechny

Evropská Unie
27 komentářů
26. září 2022, 12:52
ČTK

Zelená ekonomika přináší více pracovních míst, ale bude potřeba zajistit spravedlivou transformaci. Místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans to řekl na dnešním Green Deal summitu v Praze. Dodal, že pokud se podaří o výhodnosti Zelené dohody přesvědčit Čechy, může pak přesvědčit všechny.

Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) předpokládá v Evropské unii snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Evropská komise chce do roku 2050 udělat z Evropy „první klimaticky neutrální kontinent“.

„Green Deal je změna, ale obecně věřím, že jsme to nastavili správně. Uhlíková neutralita je plán, který už měl být spuštěn mnoho let zpět a Evropa je důkazem, že můžete růst ekonomicky bez proporčního zvyšování uhlíkových emisí,“ řekl Timmermans.

Uvedl, že jakákoli transformace byla spojena s riziky a pokud se nezvolí správná politika, vznikne malá skupina velmi bohatých a velká skupina chudých. Zelená ekonomika ale podle něj nabízí více pracovních míst, ale jde o jiné než doposud tradiční pozice. „Musíme zajistit, aby transformace byla spravedlivá. Jsou tendence říkat, že bude nespravedlivá, proto musíme vysvětlovat a dělat rozhodnutí, aby toho byl každý součástí v pozitivním slova smyslu,“ řekl.

Timmermans zmínil, že je potřeba ukázat možnosti, které Zelená dohoda pro Evropu přináší. „Když se povede přesvědčit Čechy, tak můžu přesvědčit všechny,“ řekl Timmermans.

Jako v létě při zasedání ministrů životního prostředí EU v Praze apeloval na jednotu proti Rusku. Programem Moskvy i jiných politiků je podle něj vinit Green Deal z vysokých cen energií. K nezávislosti na ruském plynu pomůžou i obnovitelné zdroje. A pokud se podle Timmermanse podaří přesvědčit občany, že v zimě nezmrznou a zvládnou i následující léta, tak transformace na zelenější ekonomiku bude něco, co podpoří i český národ.

Upozornil na to, že přechod k obnovitelným zdrojům se stal kvůli válce na Ukrajině a hrozícímu nedostatku energií více urgentní a zrychlil. Konstatoval, že to ukazuje i snahu Čechů instalovat fotovoltaické panely či tepelná čerpadla. „Je vidět jejich racionalita,“ řekl.

Při projevu Timmermanse stáli pod pódiem tři zástupci Hnutí Duha. Stejně jako jiní aktivisté upozorňovali na fakt, že hlavním partnerem konference je globální ropná společnost Shell. „Greenwashing: Nebuďte jeho součástí,“ stálo mimo jiné na jednom z transparentů. Greenwashing znamená podrývání důvěryhodné debaty o řešení změn klimatu. Pořadatel summitu, Hospodářské noviny, ČTK sdělil, že respektuje právo každého vyjádřit svůj názor.

smr snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Zbyněk Poisl
26. září 2022, 13:05

Výsledkem Zelené dohody je hluboká energetická krize! O čem chce ještě koho přesvědčovat! Namísto čistého vzduchu budeme dýchat kouř z komínů a lidé budou v kamnech pálit všechno, co bude hořet! Vivat Green Deal!

Ladislav Novák
26. září 2022, 15:01

Frans Timmermans s Ursulou von der Leyenovou to s námi přece myslí dobře, tak proč jim to kazit, že? :-D

Neuvěřitelné, jak jsou tihle hlavouni Evropské komise i Unie zcela mimo realitu. O to větší pro ně bude pád, až jejich zelená bublina praskne.

Petr
26. září 2022, 17:17

Výsledkem zelené dohody bude energetická nezávislost.

Jan Stehlik
26. září 2022, 18:49

Energetická nezávislost závislá na dovezeném komoditě . To nevymyslíš :-)

Michal K.
26. září 2022, 13:46

ursula a tento ujo su proste top. co veta to perla.

"Green Deal je změna, ale obecně věřím, že jsme to nastavili správně." :)))

"Uhlíková neutralita je plán, který už měl být spuštěn mnoho let zpět a Evropa je důkazem, že můžete růst ekonomicky bez proporčního zvyšování uhlíkových emisí. " :)))

Milan Hora
26. září 2022, 15:24

V podstatě v druhé části má pravdu. Poslední měsíce ukazují, že může dojít i k ekonomickému poklesu při zvyšování uhlíkových emisí ze znovu otevřených uhelných elektráren.

Bohužel však Green Deal nastavili špatně. Zapomněli, na bezpečné zálohování FVE a VTE. To dořešeno není.

Ladislav Novák
26. září 2022, 17:08

To ale věděli (byli na to upozorňováni kvalifikovanými experty) dlouhá léta předem a nebyli ochotni tuto skutečnost vzít na vědomí. Zfanatizovaní zelení aktivisté jako Leyenová a Timmermans mají vnímání reality zablokované a s nadšením kráčejí s radostným úsměvem na tváři vstříc energetickému kolapsu Německa a Evropské unie. :-/

Milan Horak
26. září 2022, 14:52

Dokud tam bude tento zelený šílenec a jemu podobní, tak EU pujde od 10 k 5. Uhlíková neutralita je nesmysl a pro tyto zelené ideology mantra, které se drží zuby nechty. A vůbec si nepřipouští, že jsou to škůdci. Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

Petr
26. září 2022, 17:19

Uhlíková neutralita a energetická nezávislost jsou základ naší budoucnosti.

Marek Kuchejda
26. září 2022, 20:31

Souhlasím! Ovšem jak toho dosáhnout? Stačilo by si definovat pořadí co a jak budu dělat. Navrhuji nejprve uskutečnit energetickou nezávislost a jako doplněk uhlíkovou neutralitu. To by šlo, ne?

Dosavadní kroky zatím vedly ke katastrofální závislosti a ke zvyšování produkce uhlíku. Čím to asi bude? Vyhozené stovky miliard € a promarněných 20 let. To je výsledek neschopné EU. Nefungovalo to před deseti lety, nefunguje to dnes a nebude to fungovat ani za těch dalších deset let. Za deset let budeme rádi za každý stabilní zdroj, který bude ještě jakž takž fungovat.

Ladislav Novák
26. září 2022, 22:49

To nebyly stovky miliard, ale tisíce miliard = biliony! Vždyť jenom u nás v Česku se škody "Bilionového tunelu OZE" a jeho dodatečně vyvolané výdaje počítají v řádu tisíce miliard Kč. Připočtěte k tomu ještě násilnou elektromobilitu a obří dotace i vyvolané další náklady s tím spojené...

Jenyk
27. září 2022, 08:46

A za to máme 1,65% výroby elektřiny. No řekněte pánové a dámy, kdo z vás na to má?

https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/narodni-energeticky-mix

Ivan Švančara
26. září 2022, 15:19

defile hluposti. Spadli sme do priepasti, ale je to dokaz, ze smerujeme spravne.

Jan Stehlik
26. září 2022, 15:30

To je tak když chtějí nahradit stabilní zdroje nestabilními a pak se diví , že není náhrada . Výsledkem je utok spekulantu a masakr cen . Dobrý hospodář by toto nikdy nedopustil . Ale trh funguje a slabé kusy budou odepsány (zkrachují) .

Petr
26. září 2022, 17:18

Jádro je zlo. Ekonomicky i geopoliticky.

Jan Stehlik
26. září 2022, 18:52

OZE je zlo . Dostalo nás do chomoutu závislosti na nedemokratických státech.

richie
26. září 2022, 22:34

ad Petr - tento prispievatel je klasicky troll alebo plateny agent ..

taky blaha sa aspon niekedy snazi o aku-taku argumentaciu, ale Petr tu este v ziadnom prispevku nedal ano naznak akehokolvek pokusu o fakticku argumentaciu .. vsetko su len nezmyselne PR kecy .. a az hrozivo pripominaju agitacne reci politrukov z cias socializmu

hlpb
26. září 2022, 17:40

Frans Timmermans se mýlí, absolutně nejtěžší = zcela nemožné o potřebě GD bude přesvědčit "místní laické odborníky" na oenergetice

Ivan Švančara
26. září 2022, 19:01

preco si sa dal do uvodzoviek?

hlpb
26. září 2022, 20:00

čekal jsem, která potrefená husa se ozve první a už máme vítěze

Michal
27. září 2022, 08:58

A Frans Timmermans je jaký odborník? Pracoval u energetické společnosti? Studoval jaderné inženýrství? Modeloval atmosferické jevy? Pracoval ve výzkumném centru zaměřeného na baterie? Projektoval systémy fotovoltaických panelů na střechy? Ne. Studoval francouzskou literaturu a většinu života pracoval jako diplomat. Věřím, že na tyto věci odborníkem je.

Rejpal
26. září 2022, 19:06

Osobně podporuji rozumný způsob využívání zdrojů , zelená ideologie jde bohužel opačným směrem. Kdy preferuje jen OZE za každou cenu ať už ekonomickou a nebo environmentální. Pro úplné opuštění fosilních paliv při rozumných ekonomických nákladech zatím nemáme technologie. Bohužel současný vývoj jde velmi špatným směrem , zavírají se jaderné elektrárny a místo nich se dováží LNG - což je velmi neekologický zdroj energie. U nás se staví teplárny na biomasu v Českých Budějovicích i v Brně díky který se bude plundrovat krajina v širokém okolí těchto měst a přitom v Dukovanech a Temelíně se bude ta energie co ty teplárny vyrobí vypouštět do vzduchu a tyto teplárny ještě dostanou punc zeleného zdroje.... tomu říkám ekologie.... S takovou energetickou politikou to opravdu nevyhrajeme. Základem energetické politiky v ČR musí být racionalita a co největší využití domácích zdrojů. Vláda je totálně neschopná a byla i ta minulá.

Kdyby místo cest různých šašků na Taiwan raději jeli do USA a pozvali sem Americké těžaře , aby tady začali těžit plyn a místo nesmyslného žvanění už dávno rozváděli odpadní teplo z jaderných elektráren.

Jan Kopecký
26. září 2022, 20:43

Bože, to je... (a korunovanej)!

Petr Turek
26. září 2022, 21:51

Každý i průměrně vzdělaný člověk tuší, že není možné se spoléhat na jediný zdroj elektřiny. Pokud bychom byli skuteční jaderní šílenci, pak například Česká republika by musela mít 2,5 násobek současného výkonu JE, aby byla pokryta energetická špička po dobu několika desítek hodin v roce. Asi třetina tohoto výkonu (pokud bychom neměli dostatek kapacity PVE) by byla mařena. Tento stav by nebyl výhodný, ale nebyl by tragický. Z pohledu ekonomiky by ceny elektrické energie pro konečného spotřebitele se pohybovala při tomto plýtvání nadbytečného výkonu okolo 2 - 2,5 Kč/kWh. To je cena vysoká z pohledu láce předchozího období, ale oproti dnešku je to pohádka.

Pokud bychom postupovali stejnou maximalistickou cestou - tedy vše z OZE, pak při 95 % saturaci spotřeby z OZE bude cena 1 kWh rovná asi 25 Kč, tedy 10 krát dražší než při hýření s jádrem.

Z tohoto plyne jednoduchý závěr, chceme-li si dělat radost a využívat OZE s občasným problémem pak OZE musí být doplňkovým zdrojem tedy (mimo vodní elektrárny) něco do 20 % a dále pak mít jistých 50-60 % z JE a doplnit to uhlím na těch pár desítek hodin co nepůjdou OZE nebo bude mrznout jak v Rusku...

Pak se dostaneme možná někam okolo 4 Kč/kWh, což je asi dnes cena odpovídající zhruba 1/3 ceny na burze...

Rejpal
26. září 2022, 23:21

Frans Timmermans je typickým představitelem současné unie , nevolený byrokrat co diktuje národním státům co mají dělat.

PetrD
26. září 2022, 23:37

Nukoliv. Viz wiki:

V eurovolbách 2019 kandidoval jako spitzenkandidát, volební lídr skupiny Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů.

ll
27. září 2022, 08:46

To je tak, když do problematiky energetiky mluví levičácký, technicky nevzdělaný politruk.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516