Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Rozhovor

SunContract: Naše platforma již zaznamenala více než 5 milionů transakcí a chceme na další evropské trhy

Níže uvedený rozhovor vznikl s p. Tomažem Kričejem, který je ředitelem sekce business development ve společnosti SunContract. Společnost SunContract byla založena na přelomu roku 2016/2017 a působí především na slovinském trhu, přičemž její činnost je zejména zprostředkování P2P obchodování za využití blockchain technologií. V rámci své činnosti společnost SunContract vydala tzv. SunContract token, který je obchodován na hlavních evropských trzích s kryptoměnami.

Zástupce společnosti SunContract Gregor Novak vystoupí v ČR na konferenci Share your energy, která se uskuteční dne 14. listopadu 2018 v Praze. Příspěvek Gregora Novaka nese název „Výsledky projektu peer-to-peer obchodování mezi malými lokálními výrobci a spotřebiteli energie“ a bude součástí druhého bloku konference.

Top zprávy

1. Lidé nejsou ochotni si za elektromobily připlatit, výrobci je musejí prodávat se ztrátou

Po několika letech představování různých modelů elektromobilů a miliardových investicích výrobců automobilů a dodavatelů se sektor elektromobility podle článku agentury Reuters dostává před zásadní úkol – prodávat elektromobily se ziskem. Podle výrobců automobilů totiž spotřebitelé nechtějí za elektromobily platit více. Náklady na výrobu elektromobilů i hybridů jsou ovšem stále vyšší než náklady konvenčních vozidel.

Již nyní zástupci výrobců elektromobilů uznávají, že je náročné nevykazovat ztráty. Objevují se však obavy, že vývoj do budoucna nebude o mnoho lepší, jelikož spotřebitelé nechtějí za elektromobily platit více. Výrobci automobilů jsou pak nuceni prodávat je za vyšších ztrát, aby plnili emisní cíle.

2. Společná německo-rakouská obchodní zóna je minulostí, spread ve středu přesáhl 40 EUR/MWh

Společná německo-rakouská obchodní zóna je od 1. 10. 2018 minulostí. Data z prvních dnů odděleného obchodování ukazují, že ceny na rakouském trhu jsou podle očekávání vyšší než ceny na trhu Německém. Ve středu dosáhl tzv. spread, tedy rozdíl mezi spotovými cenami v základním pásmu (base load) na obou trzích dokonce 42,1 EUR/MWh. 

Rozdělení německo-rakouské obchodní zóny je jedním z opatření pro zamezení neplánovaných přetoků výkonu z německých větrných elektráren situovaných na severu Německa do přenosových soustav okolních států, zejména Polska a České republiky.

3. Provozovatel belgických jaderných elektráren byl nařčen ze zanedbání údržby

Společnost Electrabel, belgická dceřiná společnost francouzské energetické společnosti Engie, byla v pátek nařčena bývalým zaměstnancem, že záměrně odložila údržbu jaderných elektráren, v jejichž budovách byl zaznamenán problém s betonovou konstrukcí. Společnost tento výrok vehementně odmítla. Problémy s betonovými konstrukcemi jsou jedním z důvodů prodloužených odstávek belgických jaderných reaktorů a tudíž rizika, že země pro zajištění výkonové rovnováhy v obdobích vysokého zatížení bude nucena odpojovat průmyslové podniky.

Anonymní zdroj v pátek ráno pro belgické rádio RTBF uvedl, že Electrabel upřednostnil zisk před řešením problémům se stavem elektráren. Zanedbaná údržba podle zdroje byla důvodem pádu betonu ze stropu budovy se zvýšenou odolností, která je součástí 3. bloku elektrárny Doel a ve které jsou umístěny záložní bezpečnostní systémy. Podobné problémy se objevily i u dalších bloků. Na nedostatečnou údržbu betonové konstrukce budovy upozornil i francouzský orgán dohlížející na jadernou bezpečnost -FANC.

4. Ukončení výstavby JE Vogtle se nekoná, vlastníci chtějí pokračovat

Stavba bloků AP1000 v americké elektrárně Vogtle (zdroj Georgia Power).

Vlastníci projektu nové americké jaderné elektrárny Vogtle na konci minulého týdne odhlasovali, že projekt i přes zvýšené náklady neukončí a elektrárnu dostaví. Zároveň se dohodli na nové podobě sdílení zvýšených nákladů. Dva bloky Vogtle typu AP1000 jsou v současné době v USA jedinými jadernými reaktory ve výstavbě.

Všichni čtyři spoluvlastníci projektu jediné americké jaderné elektrárny ve výstavbě – JE Vogtle – jednomyslně odhlasovali, že budou ve stavbě dále pokračovat. Hlasování bylo nutné z důvodu zvýšení očekávaných nákladů projektu v srpnu tohoto roku. Aby nebyla výstavba ukončena byl nutný souhlas minimálně 90 % vlastníků, přičemž Georgia Power vlastní 45,7 %, Oglethorpe Power 30 %, MEAG Power 22,7 % a Dalton Utilities 1,6%.

5. Dánsko plánuje od roku 2030 zakázat benzínová a naftová auta, nahradit je mají elektromobily

Elektromobily

Dánsko chce navrhnout zákaz prodeje nových benzínových a naftových aut od roku 2030 a následně od roku 2035 i hybridních aut. Dánsko tak silně podpoří mezinárodní snahu o podporu elektromobility a zlepšování kvality ovzduší.

Zpravodajský portál Reuters informoval o záměru dánského premiéra. Dánská vláda si v dřívější době vysloužila kritiku ze strany veřejnosti i odborníků za zvýšení daně na elektromobily v roce 2016. V přímém důsledku se snížily prodeje nových elektromobilů z původních tří procent téměř na nulu. Současný krok má být ovšem v souladu s trendem objevujícím se v mnoha dalších zemích.

6. Ředitel Siemens ČR: Rozšíření elektromobilů začne s autonomně řízenými vozy

elektromobil nabíjení

Rozvoj aut na elektřinu půjde ruku v ruce s rozvojem autonomních aut, tedy těch, které bude řídit počítač a nikoli člověk. Podle generálního ředitele Siemensu Česká republika Eduarda Palíška jde vývoj nesmírně rychle dopředu. A hlavní nástup elektroaut se dá očekávat podle něj právě ve chvíli, kdy se začnou v provozu ve větší míře objevovat autonomní vozy a mobilita se stane službou, řekl Palíšek v rozhovoru pro ČTK na strojírenském veletrhu v Brně.

Elektromobilita i autonomní vozidla mají ekonomické opodstatnění a všechny věci, které se ekonomicky vyplatí, se podle Palíška dokážou rychle prosadit.

7. Obnovitelné zdroje ve Spojeném království vyrobily v druhém čtvrtletí třetinu elektrické energie

Obnovitelné zdroje ve Spojeném království vytvořily nový rekord v dodávkách elektrické energie. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se na výrobě podílely třetinovým podílem. Tradiční uhlí se podílelo pouze necelými 2 %, čímž se podíl uhlí na britském energetickém mixu dostal na historické minimum.

Britské Ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii (BEIS) ve svém záříjovém shrnutí energetických trendů zveřejnilo, jak se vyvíjel energetický mix ve Velké Británii ve 2. čtvrtletí 2018. Dominantním zdrojem zůstal zemní plyn, který se na výrobě elektrické energie podílel 42 % (32,13 TWh). Jaderné elektrárny měly několik nečekaných výpadků, a jejich výroba tak poklesla o 6,7 % na 21,7 %, tedy na 15,1 TWh.

8. Energetická chudoba: Třetina amerických domácností má problémy splácet účty za energie

Téměř třetina amerických domácností v posledním průzkumu tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) uvedla, že má obtíže s placením účtu za energie či s dostatečným vytápěním nebo chlazením svých domovů. Zhruba pětina respondentů rovněž uvedla, že pro zaplacení účtů za energie musela omezit výdaje na základní potřeby, a to včetně jídla.

Výsledky posledního průzkumu o spotřebě energií z roku 2015, kterého se zúčastnilo bezmála 5700 respondentů z celkových 118 milionů domácností, ukazují, že výdaje na energie významně zatěžují velkou část amerických domácností.

9. Německá koalice se dohodla na dodatečných aukcích pro větrné a solární elektrárny

Větrné a fotovoltaické elektrárny.

Německá vládní koalice se dohodla na přijetí legislativy, která v následujících dvou letech navýší již schválený objem aukcí pro výstavbu velkých větrných a fotovoltaických elektráren dohromady o 8 GW. Podle serveru Platts by dlouho očekávaný zákon měl být přijat ještě do konce tohoto měsíce.

Navýšení objemu aukcí pro výstavbu onshore větrných a solárních elektráren, které budou probíhat v letech 2019 a 2020, bylo již součástí koaliční dohody, která umožnila vznik současné německé vlády. Podmínkou dodatečných aukcí však bylo, že německá síť musí být schopna absorbovat dodatečný výkon, což vedlo ke spekulacím, že tendry mohou být opožděny z důvodu pomalého rozšiřování tamní přenosové soustavy, za což země čelí kritice již i ze strany EU.

10. V Belgii padají rekordy. Trh reaguje na očekávaný nedostatek dostupného výkonu

Na očekávaný nedostatek dostupného výkonu v Belgii reaguje cena elektřiny na tamním velkoobchodním trhu. Kontrakty na dodávku elektřiny v listopadu se pohybují na historických maximech a stále rostou. Listopadová cena elektřiny se tak nyní obchoduje na trojnásobku obvykle dosahovaných hodnot.

Cena listopadového kontraktu se vyšplhala na belgickém trhu s elektřinou z pondělních již rekordních 170 €/MWh až na středečních 185,50 €/MWh. Jedná se o reakci trhu na očekávaný nedostatek disponibilního výkonu v Belgii. Za posledních 7 let se přitom v říjnu pohybovala průměrná cena listopadového kontraktu v rozmezí 49 – 64 €/MWh.

Téma

Německý rozbřesk 2: Vyplatí se německé energetice sázka na ruský plyn?

Venkovní elektrické vedení

Nedávno jsem napsal úvahu s názvem „Německý rozbřesk“, ve které jsem se pokusil nastínit a zdůvodnit mou vizi toho, kam směřuje elektroenergetika v celém našem regionu. Netajím se tím, že jsem v onom textu vyšel z úspěšného investorského příběhu zhmotněného už před více než rokem.

Přiznávám také, že především díky nečekaně rychlému sledu posledních událostí – rychlý růst ceny povolenky CO2 na reformovaném trhu EU ETS, pokrok stavby nového plynovodu Nord Stream 2 (dále jen „NS2“), slabé průběžné výsledky německé vládní komise snažící se dosáhnout dohody na rychlejším scénáři útlumu uhelné energetiky v Německu nebo zhoršující se výhled bilance německé energetiky po odstavení všech německých jaderných elektráren do konce roku 2022 – jsem se rozhodnul vše zveřejnit na tomto fóru.

Využití blockchain technologie v energetice

Díky obrovskému rozmachu a popularitě kryptoměn se do povědomí nejen IT odborníků, ale i široké veřejnosti dostala technologie blockchainu. Za dobu své existence prokázal blockchain svoji spolehlivost a robustnost, a je proto opodstatněné hledat další oblasti mimo finanční svět, kde by jej šlo využít. Vzniká celá řada pilotních projektů napříč celým spektrem lidského konání: ve zdravotnictví, v logistice, pro sdílenou ekonomiku, pro sociální média, v gamblingu a samozřejmě také v energetice. V tomto článku proto ukážeme možné využití blockchainu v energetice.

V první části jsou vysvětleny základní principy a vlastnosti blockchainu, v druhé důvody (ne)využití blockchainu v současné evropské energetice a v poslední části je představeno několik aktuálně běžících pilotních projektů.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. Více na: Energostat

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. Více na: EnergostatNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *