Téměř třetina amerických domácností v posledním průzkumu tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) uvedla, že má obtíže s placením účtu za energie či s dostatečným vytápěním nebo chlazením svých domovů. Zhruba pětina respondentů rovněž uvedla, že pro zaplacení účtů za energie musela omezit výdaje na základní potřeby, a to včetně jídla.

Výsledky posledního průzkumu o spotřebě energií z roku 2015, kterého se zúčastnilo bezmála 5700 respondentů z celkových 118 milionů domácností, ukazují, že výdaje na energie významně zatěžují velkou část amerických domácností.

Nejvíce energie americké domácnosti spotřebují na klimatizování, spolu s vytápěním a ohřevem vody se poté jedná o bezmála poloviční podíl.

Americké domácnosti spotřebují nejvíce energie na provoz klimatizací. Zdroj: EIA
Americké domácnosti spotřebují nejvíce energie na provoz klimatizací. Zdroj: EIA

Pro téměř třetinu domácností přitom tyto výdaje představují značnou finanční zátěž. Téměř pětina respondentů, tedy podíl odpovídající přibližně 25 milionům domácností, musela kvůli účtům za energie omezit své výdaje na jídlo a léky, přičemž 7 milionů z nich čelila této situaci každý měsíc. V roce 2015 přitom byly výdaje na pokrytí energetických potřeb Spojených států na nejnižší úrovni za poslední dekádu.

Kvůli omezené schopnosti splácet účty za energie 14 % dotazovaných domácností obdrželo upozornění na možné přerušení dodávek, desetina z nich uvedla, že upozornění dostávala téměř každý měsíc. Zhruba každý desátý respondent dále uvedl, že musel ve své domácnosti udržovat teplotu, která nebyla vhodná či byla až nebezpečná pro lidské zdraví.

Třetina domácností v USA má problémy s placením účtů za energie. Zdroj: EIA
Třetina domácností v USA má problémy s placením účtů za energie. Zdroj: EIA

Energetická chudoba netrápí pouze rozvojové země

Problém energetické chudoby, kdy se energie stávají cenově nedostupnými, tak netrápí pouze rozvojové země, ale čím dál častěji se tento fenomén objevuje například i v rozvinutých zemích Evropy. Podle výpočtů Evropské komise je v Česku energetickou chudobou ohroženo téměř 20 % domácností. Situace přitom není o mnoho lepší ani v sousedním Německu, největší evropské ekonomice. Současný prudký růst cen elektrické energie a zemního plynu této situaci rovněž nepomáhá.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *