Společnost Electrabel, belgická dceřiná společnost francouzské energetické společnosti Engie, byla v pátek nařčena bývalým zaměstnancem, že záměrně odložila údržbu jaderných elektráren, v jejichž budovách byl zaznamenán problém s betonovou konstrukcí. Společnost tento výrok vehementně odmítla. Problémy s betonovými konstrukcemi jsou jedním z důvodů prodloužených odstávek belgických jaderných reaktorů a tudíž rizika, že země pro zajištění výkonové rovnováhy v obdobích vysokého zatížení bude nucena odpojovat průmyslové podniky.

Anonymní zdroj v pátek ráno pro belgické rádio RTBF uvedl, že Electrabel upřednostnil zisk před řešením problémům se stavem elektráren. Zanedbaná údržba podle zdroje byla důvodem pádu betonu ze stropu budovy se zvýšenou odolností, která je součástí 3. bloku elektrárny Doel a ve které jsou umístěny záložní bezpečnostní systémy. Podobné problémy se objevily i u dalších bloků. Na nedostatečnou údržbu betonové konstrukce budovy upozornil i francouzský orgán dohlížející na jadernou bezpečnost -FANC.

„Betonové konstrukce v těchto elektrárnách jsou pravidelně monitorovány. …  Navzdory stále více alarmujícím zprávám, jsme se od poloviny 90. let rozhodli s tím nic nedělat, to odpovídá době, kdy byla společnosti převzata společností Suez. Zisk se skutečně stal prioritou číslo jedna a rozhodli jsme se co nejvíce odložit investice do údržby“ uvádí neznámý zdroj k situaci.

Na dotaz rádia společnost Electrabel vyjádřila „obrovské překvapení“ ke svědectví anonymního zdroje.

„Říkat, že společnost Engie neinvestuje do našich elektráren, je naprosto nepřijatelné, investujeme od prvního dne jejich provozu rozpočet ve výši přibližně 230 milionů eur ročně. Naší prioritou je bezpečnost našich zařízení. V případě potřeby jsme v minulosti provedli opravy, pravidelně udržujeme naše jednotky,“ uvedla společnost v reakci na svědectví anonymního zdroje.

Problémy byly zaznamenány v dalších belgických reaktorech, Belgie bude mít problém zajistit dodávky elektřiny

Problémy s betonovou konstrukcí budov byly zaznamenány rovněž v dalších belgických reaktorech, 4. bloku jaderné elektrárny Doel a na 2. a 3. bloku jaderné elektrárny Tihange. To skutečně již dokládá systémový problém s betonovými konstrukcemi. Náhlou degradaci je v případě podobných betonových konstrukcí možné vyloučit, jak dokládá jeden ze spolupracovníků Engie-Electrabel.

„To je vtip. Nemůžete po mě chtít, abych uvěřil, že beton může zdegradovat za několik dní. Betonu trvá roky než zdegraduje, … , nejdříve musí vzniknout praskliny, pára se musí dostat k ocelovým tyčím a ty musí následně zkorodovat,“ uvádí jeden ze spolupracovníků Engie-Electrabel, v reakci na to, že beton budov jaderných elektráren Tihange 2 a Doel 4 údajně „najednou“ zdegradoval.

V Belgii tak nyní panují obavy o schopnost zajistit dodávky elektřiny v průběhu letošní zimy. Kritická má být situace zejména v listopadu, kdy bude v provozu pouze jeden ze sedmi belgických reaktorů a chybět by tak mělo až 4,9 z necelých 6 GW instalovaného výkonu belgických jaderných elektráren. Dva z reaktorů, Doel 1 a Doel 2, jsou v odstávce kvůli netěsnostem potrubí a nebudou spuštěny dříve než v prosinci.

Závady na betonové konstrukci budovy 3. bloku elektrárny Doel byly mezitím odstraněny a schváleny FANC, který zároveň letos v červenci povolil opětovné spuštění reaktoru. Dle analýz byla degradace betonu na 3. bloku elektrárny Doel způsobena trvalým vystavením materiálu horku a vlhku.

K podobným závěrům se došlo při zkoumání problému 3. bloku elektrárny Tihange, kde byla zvýšená vlhkost a teplota vyvolána bezpečnostními zkouškami ventilů. Zde se však na opravě konstrukce stále pracuje. Rovněž kvůli degradaci betonových konstrukcí ohlásil 19. září Electrabel odstávku reaktorů Doel 4 a Tihange 2.

Momentálně je v provozu z belgických jaderných reaktorů pouze Doel 3 a Tihange 1. Elektrárna Tihange však měla plánovánu odstávku od 20. října do 28. listopadu. V listopadu tak dle belgickégo provozovatele přenosové soustavy mělo chybět až 1,6 GW výkonu.

Dodatečný výkon by nakonec měl být částečně zajištěn přesunutím a zkrácením odstávky 1. bloku elektrárny Tihange, která by měla nově trvat do 17. listopadu, a zprovozněním dalších elektráren. Nutnost omezení dodávek však stále reálně hrozí. Belgické průmyslové podniky přitom volají po prodloužení provozu jaderných elektráren i za rok 2025, kdy má dojít k jejich odstavení.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Doel

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *