1. Švýcarsko riskuje hlasováním o uzavření JE svou energetickou nezávislost

at-the-opening-of-the-internatŠvýcarsko riskuje, že se stane energeticky závislé na dovozu elektřiny poté, co by jeho občané v referendu odhlasovali uspíšení odchodu od jaderné energetiky. Švýcaři budou o uzavření jaderných elektráren hlasovat již tuto neděli a podle průzkumů má tento protijaderný návrh mírný náskok.

Země tak může čelit ztrátě jedné třetiny domácí produkce elektrické energie a změnit své postavení na dovozce elektřiny v případě, že občané v referendu rozhodnou o odstavení pěti jaderných elektráren již v průběhu příštího roku.

2. EDF začala pracovat na projektu smart grids se setrvačníky

Stornetic setrvačníkySpolečnost EDF spustila se společností STORNETIC společný inovativní projekt zaměřený na řešení ukládání energie ve smart grids. Projekt bude spuštěn v pilotním režimu v soustavě EDF určené pro obdobné testy poblíž Paříže.

Hlavním účelem projektu je vyhodnotit možnosti využití technologie setrvačníku ke skladování elektřiny v chytrých elektrických soustavách. Dodání kompletních systémů od společnosti STORNETIC by mělo proběhnout v červnu roku 2017.

3. MPO: Notifikace obnovitelných zdrojů bude příští týden

Solární elektrárnaEvropská komise vydá povolení k podpoře většiny obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku 28. listopadu. Provozovatelé OZE by na základě toho měli během příštího roku získat přes 40 miliard korun. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Schválením EK podmiňoval výplatu peněz Energetický regulační úřad.

Kvůli chybějícímu schválení EK, takzvané notifikaci, odmítal ERÚ podporu řadu měsíců vypsat už loni. Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

4. Čtyři státy EU se dohodly s Marokem o obchodu s přebytky z OZE

miguel-ariasMaroko, Německo, Francie, Španělsko a Portugalsko podepsaly plán pro udržitelný obchod s elektřinou za přítomnosti evropského komisaře pro energetiku a ochranu klimatu, Miguele Arias Cañeteho.

Dohoda podepsaná v Marakeši na klimatickém summitu COP22 se snaží popsat problémy a překážky ve vzájemném obchodu s elektřinou z obnovitelných zdrojů mezi pěti signatářskými zeměmi a navrhuje řešení, jak tyto bariéry odstranit.

5. Tesla po akvizici SolarCity oznámila první projekt: 1,4MW elektrárnu napájející celý ostrov

tau-ostrovTesla tento týden dokončila akvizici společnosti Solar City za 2,6 miliardy dolarů (66,6 miliardy korun) a jako oslavu oznámila významný projekt – solární fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým systémem pro napájení celého ostrova Ta’u v Americké Samoe.

Ostrov byl původně napájen dieselovými generátory. Tesla je v uplynulém roce nahradila solárními fotovoltaickými panely doplněnými o baterie a tímto způsobem zajistí téměř 100 % výkonových potřeb všech 600 obyvatel ostrova.

6. Mládek: Dohoda s Rakouskem o Dukovanech může jít snáz než o Temelínu

rp_Petr-Smolik-JE-Temelin-Panoramio-725x487.jpgDohoda s Rakouskem na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech by mohla být pro Česko jednodušší než při někdejší stavbě druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Rakousko nicméně jadernou energetiku nadále odmítá. ČTK to řekl český ministr průmyslu Jan Mládek, který dnes ve Vídni jednal se svým protějškem Reiholdem Mitterlehnerem.

Proti Temelínu se zejména před jeho spuštěním na přelomu tisíciletí konala řada protestních akcí, mimo jiné blokád hraničních přechodů. Mládek dnes poznamenal, že nejhlasitěji z rakouských spolkových zemí proti jádru vystupovaly a vystupují Horní Rakousy, které s jižními Čechami, respektive Temelínem, sousedí. Dolní Rakousy, které jsou nejblíže jaderné elektrárně v Dukovanech, jsou podle něj ve svém chování umírněnější.

7. Nová zelená úsporám rozšířila nabídku o další ekologické prvky

rp_8552190897_fb493d420d_z.jpgProgram Nová zelená úsporám (NZÚ) začne podporovat výstavbu bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stavebníci mohou využít dotaci 100 milionů korun. Nová výzva bude kontinuální, to znamená, že o dotaci budou moct žádat průběžně do roku 2021 nebo do jejího vyčerpání.

Vyhlásilo ji dnes ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP). ČTK o tom informovala Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Podmínky jsou upraveny i pro podporu na solární systémy.

8. Akcionáři Tesly schválili akvizici SolarCity za 2,6 mld. USD, Musk nehlasoval

Tesla a SolarCity

Akcionáři Tesly schválili ve čtvrtek akvizici největšího dodavatele solárních elektráren v USA SolarCity za 2,6 miliard amerických dolarů. Elon Musk, který drží v Tesle i v SolarCity po 22 % akcií, se hlasování nezúčastnil. Podle vyjádření Tesly bylo pro akvizici přes 85 % hlasů. 

Převzetí SolarCity je součástí dlouhodobé strategie Tesly, jejíž další detaily nedávno představil její zakladatel a výkonný ředitel Elon Musk. Ten by chtěl z Tesly učinit firmu s kompletní nabídkou zařízení pro život s minimálními nebo nulovými emisemi uhlíku.

9. OKD ukončí těžbu v Dole Paskov 31. března 2017

Důl Paskov

Společnost OKD ukončí těžbu černého uhlí ve ztrátovém Dole Paskov 31. března příštího roku. Co nejvíce zaměstnanců chce přesunout do karvinské části revíru. Návrh představenstva firmy dnes schválil věřitelský výbor. ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. OKD je od května v úpadku, v srpnu věřitelé schválili reorganizaci firmy. Zavření ztrátové šachty, která táhne dolů celý podnik, je součástí restrukturalizace.

V celém OKD pracuje i s dodavatelskými firmami zhruba 12.000 lidí. Na Dole Paskov pracuje asi 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Co nejvíce jich chce firma převést na ostatní šachty. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl ČTK, že pro ně firma připravila i finanční motivační program. Dalších 300 lidí bude v dole dál pracovat na jeho technické likvidaci.

10. ČEZ žaluje Škodu JS kvůli problémům se svary v JE Dukovany

rp_08-dukovany-725x485.jpgEnergetická společnost ČEZ podala žalobu na firmu Škoda JS o náhradu škody 611 milionů korun kvůli chybným kontrolám potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany. Částka nemusí být konečná. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připomněl, že ČEZ odstávky vynucené chybnými kontrolami přišly loni asi na 2,5 miliardy korun. Plzeňská Škoda JS však necítí odpovědnost za škody, které vznikly společnosti ČEZ.

„Z důvody právní taktiky není žalována nyní celková škoda, kdy navíc ještě konečná částka není známa, protože kontroly spojené se svary ještě pokračují,“ uvedl mluvčí ČEZ.

Téma

Infografika: Jak si představuje energetiku v roce 2050 Evropská unie?

vedení2

Evropská energetika prochází transformací, mezi jejíž trendy patří zejména zvyšování energetické účinnosti a náhrada fosilních paliv obnovitelnými zdroji. Možný vývoj evropského energetického sektoru prezentuje Evropská komise ve svém referenčním scénáři z letošního roku, ve kterém na základě globálních trendů a platné či připravované legislativy projektuje vývoj v oblasti energetiky, dopravy a emisí členských zemí.

Donald Trump a budoucnost klimatické politiky USA

BISMARCK, ND - MAY 26: Republican presidential candidateDonald Trump speaks at a rally  on May 26, 2016 in Bismarck, North Dakota. According to a delegate count released Thursday, Trump  has reached the number of delegates needed to win the GOP presidential nomination.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)

Po oznámení výsledků posledních amerických voleb je jisté, že ambiciózní nově nastavená politika, kterou nastavila Obamova administrativa a která vychází ze závazků z mezinárodních klimatických vyjednávání, nakonec nebude mít až tak jednoduchou cestu. Je paradoxní, že událost, která by mohla plnění Pařížské dohody z prosince 2015 velmi významně ohrozit, se odehrála pouhé čtyři dny poté, co mezinárodní smlouva vešla v platnost.

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *