Kategorie

Svět ve 20 minutách: Klimatizace jako nutnost? V době globálního oteplování to jinak nepůjde, tvrdí Scientific American

14. květen 2022Český rozhlasPlus
Otázce, jak ochránit zranitelné lidi před vedrem a současně ještě víc nepoškodit životní prostředí, se věnuje článek amerického vědeckého časopisu Scientific American. Sto dvacet let stará technologie klimatizace se dlouho považovala za luxus, ale v době klimatické změny je pro přežití nezbytná. Její energetická náročnost budí obavy, ale jedině její větší rozšíření umožní překonat propast v dostupnosti snesitelně teplého prostředí mezi bohatými a chudými lidmi i státy.

Juchelka: Stát by měl proti růstu cen pomoci plošně. Náklady by mohl hradit z dividend ČEZ

13. květen 2022Český rozhlasDvacet minut Radiožurnálu
Přestože podle dat Českého statistického úřadu dál výrazně rostou náklady spojené s bydlením, o státní příspěvek na bydlení žádá o čtvrtinu méně domácností než před pěti lety. Čím to je? Jaká opatření na kompenzaci rostoucích nákladů navrhuje opozice a kolik by stála? A co si opozice slibuje od sněmovních obstrukcí? Tomáš Pancíř se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ptal Aleše Juchelky, místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO a stínového ministra práce a sociálních věcí.Všechny díly podcastu Dvacet minut R

Jiří Duspiva - Malé jaderné reaktory mají budoucnost, třeba i pro vytápění

12. květen 2022Energie bez emisíEnergie bez emisí
Česko se připravuje na umístění prvního malého modulárního jaderného reaktoru. Měl by vzniknout v areálu jaderné elektrárny Temelín, možná už kolem roku 2034. Co to bude znamenat z pohledu vývoje tuzemské energetiky a její bezpečnosti? Jak vůbec malé reaktory fungují a proč by se mohly uplatnit i v zajištění tepla? Naše pozvání do podcastu tentokrát přijal Jiří Duspiva, ředitel Divize jaderná bezpečnost a spolehlivost Ústavu pro jadernou bezpečnost v Řeži.

Obejde se ČR bez ruského plynu, uhlí, jaderného paliva a dalších surovin?

11. květen 2022Sev.en EnergyEnergetický podcast
Do podcastu dorazili Vladimír Štěpán z ENAS a Jan Rovenský z Greenpeace, abychom probrali zásadní otázku posledních týdnů - českou (potažmo evropskou) závislost na ruských primárních energetických surovinách.Jaké suroviny vlastně z Ruska dovážíme? Máme alternativy? Je Evropa v otázkách ruského plynu jednotná? Co by se stalo, kdyby se ruský plyn zastavil?Pokusili jsme se tyto zásadní otázky zodpovědět a dát vám spoustu podnětů pro vytvoření vlastního názoru. O emoce a názorové střety tentokrát nebyla nouze.

Niedermayer: Shoda na ostřižení od ruského plynu se neblíží

10. květen 2022Novinky.czPoliTalk
Doufám, že je ČR připravena lépe než tak, že potřebuje dva roky na to, aby nahradila ruskou ropu, říká europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). EU podle něj musí počítat s variantou, že se Rusko ze dne na den rozhodne, že dodávky ropy i plynu zastaví. Co by to znamenalo pro domácnosti a firmy? Kde vidí možná rizika? Bývalý viceguvernér České národní banky Niedermayer byl hostem podcastu PoliTalk.

Analýza: Jak by vypadal přechod na tekutý plyn v Česku. Jeden problém tady je

10. květen 2022Seznam ZprávyČteme vám Seznam Zprávy
Analýza Petra Juny:  S možným přerušením dodávek ruského plynu se skloňuje alternativa v podobě zkapalněného zemního plynu LNG. Jak by takový scénář pro Česko vypadal? A kolik by Česká republika zabrala z celkových kapacit Evropské unie?V reakci na nekončící ruskou agresi na Ukrajině plánuje Evropská unie zásadně omezit dodávky ruského zemního plynu. Ve hře je i embargo na tuto strategickou surovinu. Experti proto řeší otázku, čím ji nahradit. Stále častěji zaznívá varianta LNG, jinak řečeno zemní plyn v ka

Elektřina je veřejný statek. Není to zboží jako každé jiné, tvrdí energetický zmocněnec Bartuška

5. květen 2022Český rozhlasHovory
„Vím, že to zní netržně a možná špatně z pohledu čistého kapitalismu, ale představa, že někde v Evropě je populace, která nemá na elektřinu? To je přece ze společnosti kompletně vyřadí. Elektřina není zboží jako každé jiné,“ říká Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec Česka pro otázky energetické bezpečnosti. „Věřím, že má smysl to říkat: Elektřina není podle mě pouze komodita. Je to veřejný statek.“ Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na

Green Deal má i bezpečnostní rozměr, díky válce na Ukrajině to Češi pochopí, věří Špicar

4. květen 2022Český rozhlasInterview Plus
Drtivá většina členských zemí Evropské unie je pro ukončení odběru ropy z Ruska. Až na výjimky by k tomu mělo dojít do konce tohoto roku. „Firmy jsou zvyklé, že hlavní pomocnou ruku najdou na konci své paže, a tak se snaží dělat maximum pro to, aby byly na fosilních palivech dodávaných z autoritářských režimů co nejrychleji a co nejméně závislé,“ uvádí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

EU zakáže dovoz ruské ropy. Zkrachují české rafinerie?

4. květen 2022Deník.czDeník.cz - Evropa pro Čechy
Evropská komise ve středu dopoledne oznámila ve Štrasburku, že EU ukončuje dovoz ruské ropy. Pro země jako Slovensko, Maďarsko a Česko to může znamenat poměrně zásadní problém.

Na louče snad nedojde, ale teplárny pracují na krizových scénářích, říká bývalý premiér Topolánek

4. květen 2022Český rozhlasDvacet minut Radiožurnálu
Před 13 lety Česko předsedalo Evropské unii a tehdejší premiér Topolánek jednal přímo s Vladimirem Putinem o tom, aby Rusko obnovilo dodávky plynu přes Ukrajinu do EU. Teď se Česko chystá opět na předsednictví a Rusko přestalo dodávat plyn do Polska a do Bulharska.