
Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny
Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny na polích v katastru obce. Z 312 oprávněných voličů k referendu v pátek přišlo 200 lidí. Z nich se 181, tedy 90,5 procenta, vyslovilo proti elektrárně. Rozhodnutí přijaté v místním referendu je platné a pro zastupitelstvo závazné. Výsledky referenda, které se konalo v pátek od 14:00 do 24:00, dnes obec zveřejnila na webu. O uvažované stavbě elektrárny byla již loni v září souběžně s krajskými volbami referenda v sousedních obcích Rasošky a Nový Ples. Lidé v nich stavbu elektrárny také odmítli.
Fotovoltaickou elektrárnu, která by zabrala až 200 hektarů, by chtěla na polích mezi obcemi postavit firma Agrivolt Rasošky. Obcím, v nichž žije dohromady asi 1450 lidí, nabídla spolupráci, finanční kompenzace a lidem příspěvky na elektřinu. Odpůrcům vadí zabrání zemědělské půdy, mají obavu ze snížení hodnoty svých nemovitostí, znehodnocení krajinného rázu či vzniku takzvaných tepelných ostrovů.
Lidé ve Vlkově, který má asi 390 obyvatel, odpovídali na otázku "Souhlasíte s umístěním fotovoltaických elektráren na pozemcích, které nejsou zastavěny nebo územním plánem Vlkova určeny k zastavění?" Obec podle starosty Jaroslava Veverky (Náš Vlkov) otázku referenda položila obecně, aby nesměřovala jen k projektu Agrivoltu. "Měla by řešit i situaci, že by se záměrem fotovoltaické elektrárny v budoucnu přišel jiný subjekt," uvedl dříve Veverka.
V roce 2023 se proti stavbě elektrárny konala petiční kampaň. "V Rasoškách se vyslovilo proti záměru 340 voličů. Ve Vlkově 234 voličů a na Novém Plese se vyslovilo proti záměru 170 voličů," uvedl dříve mluvčí petičního výboru Vítězslav Holínský.

Firma Agrivolt Rasošky záměr představila na jaře 2023. Projekt označuje za propojení moderní energetiky a ekologického hospodaření. Elektrárna by měla přijít na 2,5 miliardy korun a měla by mít výkon až 140 megawattů, čímž by se zařadila mezi největší v Česku. Obcím firma nabídla každoroční příspěvek do rozpočtu, obyvatelům příspěvek na elektřinu, dále nabídla například vybudování cyklostezky či dobíjecích stanic.
Zástupci firmy se na setkáních s obyvateli snažili jejich obavy rozptýlit. "Chceme to řešit jako partnerský projekt, obcím i lidem nabízíme příjem," řekl na setkání v Novém Plese jednatel společnosti Radim Syrovátko. Lokalita je podle Agrivoltu pro postavení solárního parku vhodná. Má sníženou bonitu půdy a je možné ji snadno napojit na síť velmi vysokého napětí. S přípravou projektu elektrárny, která by v místě měla stát 25 až 30 let, firma začala v roce 2021.
Spolumajiteli Agrivoltu Rasošky jsou pražská energetická skupina Decci, společnost Aluinvest z Nového Města nad Metují a společnost Beas Choustníkovo Hradiště, která má v Královéhradeckém kraji dvě pekárny a podniká i ve fotovoltaice. Beasu patří i zemědělský podnik v Rasoškách.
Mohlo by vás zajímat:
Nedivím se obyvatelům, že velkou většinou zamítli výstavbu 200 hektarové FVE obludy, která by zřejmě zabrala značnou část katastru obce a tím velmi ovlivnila jejich prostor pro život. A to FVE fandím a myslím si, že přiměřená FVE o velikosti 5-10 ha v 500-1000 ha katastru by se dala někde „uschovat“ a pro obyvatele by byla přijatelná.
Ještě vetším problémem jsou větrné parky, které jsou při výšce 200-250 m velmi daleko viditelné a tím zasahují do mnoha okolních katastrů. A nyní se objevují první projekty, kdy obec větrníky umístí vychytrale někde na kraj katastru a jiná obec si to vyžere.
A chteli to postavit za sve a bez investicnich a provoznich dotaci ?
Pro mne dost podstatna otazka.
Nevím, ale myslím si, že běžná dotace pro tyto FVE je 25 %. Pro mě přijatelné, nicméně bez bateriové akumulace zbytečné.
Obavam se ale, ze bez provozni dotace by do toho nesli.
U nových FVE už naštěstí provozní dotace není, ta je pouze u větrníků a bioplynek.
Souhlasím s jejich rozhodnutím. FVE mají primárně snižovat vlastní spotřebu energie a na polích nemají co dělat.
Nevíte jaký vliv mají FVE na slepice? Je to stejné jako u větrníků?
U větrných elektráren pak prý slepice snáší černá vejce. Aspoň to v televizi říkal nějaký moudrý pán, účastník nějakého podobného vesnického referenda. Samozřejmě byl proti, kdo by taky chtěl mít černá vejce, že.
Tak jestli je to u FVE stejné, tak je správné, že to zakázali.
Jestli vám vyhovuje být obklopen 200 ha panelů, tak to jste velký nadšenec do FVE. Ale jak je vidět, většině lidí to nevyhovuje.
Tak rozhodně mi pole FV panelů nijak zásadně nevadí. Nijak to neruší, není to vysoké aby to třeba bránilo rozhledu, nejezdí tam žádná těžká technika. Je to většinou bezhlučné a na rozdíl třeba od řepkových lánů to není zátěž pro alergiky.
Tak pokud bych nevlastnil slepice, já osobně bych hlasoval pro. To mě daleko víc omezí třeba soused, který si postaví vysoký barák a sebere mi výhled a slunce. Než nějaké pole panelů kus za městem/vesnicí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se