USA podpoří projekty pro zvýšení energetické účinnosti budov
Americké Ministerstvo energetiky v pátek oznámilo udělení celkem 82,6 milionů dolarů projektům, jejichž cílem je vytvořit nové technologie, které umožní snížení nákladů na energie a pomohou v dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Finance mají být rozděleny mezi 44 projektů.
Residenční a komerční budovy mají být momentálně zodpovědné za více jak třetinu ročních uhlíkových emisí v USA. Jejich podíl na celkové spotřebě energií činí 40 %, na spotřebě elektrické energie se podílí 75 %. Podpora inovací zvyšujících energetickou účinnost je tak jedním z nákladově efektivních způsobů, jak zamezit růstu spotřeby energie způsobeného rostoucími energetickými potřebami společnosti.
„Američané utratí každý rok přibližně 100 miliard dolarů za plýtvání energií v budovách, topných a chladicích systémech a dalších zařízeních, tím zvyšují účty za energie a způsobují zbytečné emise, které znečišťují naše ovzduší a zhoršují klimatickou krizi. Usilováním o inovace, které činí stávající i nově postavené budovy více energeticky efektivní, můžeme umožnit spotřebitelům ušetřit peníze a snížit klimatický vliv objektů, ve kterých pracujeme a bydlíme,“ uvedla Ministryně energetiky USA, Jennifer M. Granholmová.Celkem 44 projektů má zlepšit energetickou účinnost budov díky inovacím skladování tepla, obálek budov, osvětlení, vytápění, větrání, klimatizací, chlazení a ohřevu teplé vody. Za podporovanými projekty stojí jak americké univerzity a výzkumné ústavy, tak i komerční firmy.
Projekty jsou rozděleny do dvou kategorií:
- výzkum, vývoj a ověřování stavebních technologií v praxi,
- pokročilé stavební technologie.
Projekty slibují mnohé – od lepšího skladování tepla, efektivních nových chladící technologií či pokročilých izolačních materiálů
Podporu tak například obdrží Massachusettský technologický institut na vývoj zařízení na akumulaci tepelné energie využívající kompozit hydrogelu a soli k dosažení vysoké hustoty energie, nízkých nákladů a možností pro škálovatelnou výrobu.
Naopak společnost Baryon Inc. má v plánu vyvinout nový klimatizační systém založený na nové metodě odpařovacího chlazení v kombinaci s odvlhčováním pomocí nového typu iontové membrány. Díky svému jedinečnému uspořádání má navrhovaný systém spotřebovat o 50 až 85 % méně energie než tradiční klimatizační systémy, vyrábět vodu pro svůj vlastní provoz a být vysoce účinným ve vlhkých klimatických podmínkách.
Významnou kategorii přestavují také projekty vývoje pokročilých izolačních materiálů. Cílem celkem 7 projektů v této oblasti je vytvoření nízkonákladových materiálů s vysokým tepelným odporem. V této oblasti byly podpořeny například projekty Národní Laboratoře Oak Ridge či Institutu technologií v New Jersey.
Za zmínku zde stojí například plán společnosti InventWood, která chce vyvinout nové vakuové izolační panely (VIP) s inovativní strukturou složenou z levných nanoporézních dřevěných třísek. Tyto izolační panely mají mít potenciál dosáhnout celkového tepelného odporu desek ve výši 15 m2·K/W , minimalizovat ztráty na okrajích a prodloužit životnost. Náklady na panel o tloušťce zhruba 1 palec přitom mají být nižší než 1 dolar za čtvereční stopu (necelých 0,1 metrů čtverečních).
Mohlo by vás zajímat:
Fascinuje mě, že třeba v texasu, nebo kalifornii běžně nemají FVE na střechách, ale téměř všichni mají klimatizaci. Přitom je to naprosto dokonalé řešení, když svítí slunce, je teplo, klimatizuje se, tím pádem ideální využití FVE.
A odkud si myslíte, že se u nás bere to binární jednolevelové myšlení? Ze socialismu kdy každý musel vyjít s tím co měl po ruce to není. To až po plyšáku k nám dorazil názor dělat pouze to co je nyní nejnutnější a ničím jiným se netrápit. Kalifornie je toho příkladem. Je jim teplo? koupí klimatizaci a čím ji budou živit to je netrápí. Však peníze se přeci taky berou v bankomatu. A v US tomu nahrává i fakt, že domky tam staví z buničiny. Takže nemají problém místo opustit a vydat se do míst kde je příjemnější klima. Než aby makali na svém, tak raději táhnou o dům dál zase "dělat svou práci". Přeci se nebudou zajímat o nějakou výrobu elektřiny.
Kalifornie má v residential (takže to bude +/- na střechách) 6,8 GW, Texas 0,9 GW (EIA, prosinec 2020).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se