Domů
Rychlé zprávy
USA podpoří projekty pro zvýšení energetické účinnosti budov
Budova vinařství Cooper, která obdržela nejvyšší tvrtý a nejvyšší, platinový certifikát Leadership in Energy and Environmental Design (LEED).
Zdroj: USDA

USA podpoří projekty pro zvýšení energetické účinnosti budov

Americké Ministerstvo energetiky v pátek oznámilo udělení celkem 82,6 milionů dolarů projektům, jejichž cílem je vytvořit nové technologie, které umožní snížení nákladů na energie a pomohou v dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Finance mají být rozděleny mezi 44 projektů.

Residenční a komerční budovy mají být momentálně zodpovědné za více jak třetinu ročních uhlíkových emisí v USA. Jejich podíl na celkové spotřebě energií činí 40 %, na spotřebě elektrické energie se podílí 75 %. Podpora inovací zvyšujících energetickou účinnost je tak jedním z nákladově efektivních způsobů, jak zamezit růstu spotřeby energie způsobeného rostoucími energetickými potřebami společnosti.

„Američané utratí každý rok přibližně 100 miliard dolarů za plýtvání energií v budovách, topných a chladicích systémech a dalších zařízeních, tím zvyšují účty za energie a způsobují zbytečné emise, které znečišťují naše ovzduší a zhoršují klimatickou krizi. Usilováním o inovace, které činí stávající i nově postavené budovy více energeticky efektivní, můžeme umožnit spotřebitelům ušetřit peníze a snížit klimatický vliv objektů, ve kterých pracujeme a bydlíme,“ uvedla Ministryně energetiky USA, Jennifer M. Granholmová.
Celkem 44 projektů má zlepšit energetickou účinnost budov díky inovacím skladování tepla, obálek budov, osvětlení, vytápění, větrání, klimatizací, chlazení a ohřevu teplé vody. Za podporovanými projekty stojí jak americké univerzity a výzkumné ústavy, tak i komerční firmy.

Projekty jsou rozděleny do dvou kategorií:

  • výzkum, vývoj a ověřování stavebních technologií v praxi,
  • pokročilé stavební technologie.

Projekty slibují mnohé – od lepšího skladování tepla, efektivních nových chladící technologií či pokročilých izolačních materiálů

Podporu tak například obdrží Massachusettský technologický institut na vývoj zařízení na akumulaci tepelné energie využívající kompozit hydrogelu a soli k dosažení vysoké hustoty energie, nízkých nákladů a možností pro škálovatelnou výrobu.

Naopak společnost Baryon Inc. má v plánu vyvinout nový klimatizační systém založený na nové metodě odpařovacího chlazení v kombinaci s odvlhčováním pomocí nového typu iontové membrány. Díky svému jedinečnému uspořádání má navrhovaný systém spotřebovat o 50 až 85 % méně energie než tradiční klimatizační systémy, vyrábět vodu pro svůj vlastní provoz a být vysoce účinným ve vlhkých klimatických podmínkách.

Významnou kategorii přestavují také projekty vývoje pokročilých izolačních materiálů. Cílem celkem 7 projektů v této oblasti je vytvoření nízkonákladových materiálů s vysokým tepelným odporem. V této oblasti byly podpořeny například projekty Národní Laboratoře Oak Ridge či Institutu technologií v New Jersey.

Za zmínku zde stojí například plán společnosti InventWood, která chce vyvinout nové vakuové izolační panely (VIP) s inovativní strukturou složenou z levných nanoporézních dřevěných třísek. Tyto izolační panely mají mít potenciál dosáhnout celkového tepelného odporu desek ve výši 15 m2·K/W , minimalizovat ztráty na okrajích a prodloužit životnost. Náklady na panel o tloušťce zhruba 1 palec přitom mají být nižší než 1 dolar za čtvereční stopu (necelých 0,1 metrů čtverečních).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Bojkas
16. srpen 2021, 14:39

Fascinuje mě, že třeba v texasu, nebo kalifornii běžně nemají FVE na střechách, ale téměř všichni mají klimatizaci. Přitom je to naprosto dokonalé řešení, když svítí slunce, je teplo, klimatizuje se, tím pádem ideální využití FVE.

pr
17. srpen 2021, 16:13

A odkud si myslíte, že se u nás bere to binární jednolevelové myšlení? Ze socialismu kdy každý musel vyjít s tím co měl po ruce to není. To až po plyšáku k nám dorazil názor dělat pouze to co je nyní nejnutnější a ničím jiným se netrápit. Kalifornie je toho příkladem. Je jim teplo? koupí klimatizaci a čím ji budou živit to je netrápí. Však peníze se přeci taky berou v bankomatu. A v US tomu nahrává i fakt, že domky tam staví z buničiny. Takže nemají problém místo opustit a vydat se do míst kde je příjemnější klima. Než aby makali na svém, tak raději táhnou o dům dál zase "dělat svou práci". Přeci se nebudou zajímat o nějakou výrobu elektřiny.

šabi
16. srpen 2021, 14:53

Kalifornie má v residential (takže to bude +/- na střechách) 6,8 GW, Texas 0,9 GW (EIA, prosinec 2020).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se