Výstavba plovoucí solární elektrárny se skladovacím zařízením v americkém Fort Bragg

DomůObnovitelné zdrojeVýstavba plovoucí solární elektrárny se skladovacím zařízením v americkém Fort Bragg

Obnovitelné zdroje energie jsou nedílnou součástí energetického mixu. Jejich význam nabývá na síle, a tudíž je třeba hledat nové způsoby jejich výstavby. Relativně novou technologií jsou plovoucí solární elektrárny. Podobná elektrárna o výkonu 1,1 MW vznikne i v americkém Fort Bragg.

Jedním z velkých problémů solární energetiky je zastavěná plocha potřebná k výrobě dostatečného množství energie. Velkou výhodou této technologie je však její modulárnost. Solární panely lze kombinovat a stavět tak zařízení s malými i velkými výkony.

Díky modularitě je možné stavět solární panely téměř kdekoliv, kde jsou příhodné podmínky. Kromě polí fotovoltaických panelů jsou čím dál častěji vidět zastavěné střechy parkovacích ploch, či rodinné domy.

Využití fotovoltaických panelů na střechách parkovacích míst Zdroj: news.energysage.com

Plovoucí fotovoltaické elektrárny jsou nedílnou novinkou energetiky obnovitelných zdrojů. Jejich nasazení se předpokládá spíše ve vnitrozemských jezerech z důvodu klidnější vody. Oproti jinému zapojení fotovoltaických elektráren mají plovoucí solární elektrárny několik výhod:

  • Nezabírají půdu vhodnou pro pěstování plodin
  • Vyšší účinnost fotovoltaických panelů – účinnost fotovoltaických panelů klesá s jejich vzrůstající teplotou. Panely na plovoucích elektrárnách jsou mnohem lépe chlazeny díky vodě, po které elektrárna pluje
  • Ochrana přírodního prostředí – plovoucí elektrárna kryje rezervoáry vody, čímž brání jejímu vypařování. Krytí vodních ploch navíc redukuje růst bakterií a sinic

Severní Karolína bude již brzy hostit největší plovoucí solární elektrárnu na jihovýchodě Spojených států amerických. Modul, jehož výstavba je součástí smlouvy o poskytování veřejných služeb (UESC) bude disponovat maximálním výkonem 1,1 MW. Vývoj a výstavbu zařízení získala společnost Duke Energy a plánovaná lokalita výstavby je poblíž Fort Bragg.

Největší japonská plovoucí fotovoltaická elektrárna s výkonem 13,7 MW Zdroj: news.energysage.com

Zakázka o celkové hodnotě 36 milionů dolarů (828 milionů Kč) je zaměřena na energetickou odolnost a zabezpečení dodávek pro Fort Bragg. S tím souvisí také modernizace infrastruktury zahrnující vylepšení osvětlení, dodávek vody, vytápění a klimatizace.

Společnost Ameresco, hlavní dodavatel společnosti Duke Energy, vybuduje systém na jezeře Big Muddy. To se nachází v oblasti Camp Mackall v  Severní Karolíně. Po dokončení bude město Fort Bragg, součást města Frayetteville, vlastnit a provozovat tento systém.

Jezero Big Muddy pro výstavbu plovoucí fotovoltaické elektrárny v Severní Karolíně Zdroj: bluecordfishermen.com

Vzhledem k nestabilitě dodávek z obnovitelných zdrojů energie je třeba vybudovat také skladovací kapacita. Díky tomu budou zajištěny nepřetržité dodávky elektřiny i v době, kdy elektrárna nevyrábí elektřinu.

Pro skladování elektřiny bude využit bateriový systém s výkonem až 2 MW. Detaily o bateriovém úložišti energie, jako například kapacita systému, nejsou prozatím definovány a společnost Duke Energy je upřesní v další fázi vývoje.

Začátek výstavby zařízení se předpokládá v listopadu roku 2020.

Dle informací z národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie (NREL) je možné postavit plovoucí solární elektrárny na více jak 24 000 umělých nádržích ve Spojených státech. Tato zásoba by umožňovala výrobu až 10 % roční výroby elektřiny v zemi.

Nyní provozované plovoucí solární elektrárny zajišťují přibližně 1 až 2 % výroby elektřiny ze solárních zdrojů. Většina takových konceptů je postavena v Asii.