1. IEA: ČR potřebuje co nejdříve rozhodnout o financování nových JE

Jaderná elektrárna Temelín

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v tomto týdnu uvedla, že Česká republika potřebuje co nejdříve rozhodnout o mechanismu financování výstavby a provozu nových jaderných elektráren. Podle klíčových úkolů vyplývajících z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v České republice měla vláda rozhodnout o investičním a obchodním modelu výstavby nových jaderných zdrojů již v červnu letošního roku.

IEA vydala v tomto týdnu hodnocení energetické politiky České republiky, ve kterém se mimo jiné zaměřila na jeden z pilířů Státní energetické koncepce ČR (SEK) – výstavbu nových jaderných zdrojů.

2. ENTSO-E: Německo bude v období Vánoc bojovat s přebytky výkonu

rp_wind-germany-725x475.jpgZatímco Francie a Velká Británie se v letošní zimě strachují o dostatek výkonu ve svých elektrizačních soustavách, Německo bude bojovat s opačným problémem. Tím je přebytek výkonu zejména v období Vánoc.

Podle výhledu ENTSO-E (Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav) pro letošní zimu se ze zkušenosti z minulých let může stát období Vánoc v Německu kritické z pohledu přebytku výkonu v síti.

3. Fotovoltaika v posledních měsících přebírá vedoucí pozici větrných zdrojů

rp_solar-cells-491701_1280-725x484.jpgRozvíjející se ekonomiky jsou hlavním motorem pro rozvoj solární energetiky. Vítr z celosvětového hlediska začíná cenově i výkonově za fotovoltaikou zaostávat.

V roce 2016 došlo ke globální transformaci na poli obnovitelných zdrojů. Solární zdroje se poprvé v historii staly nejlevnějšími nově budovanými zdroji elektřiny. V jednotlivých případech již solární elektřina prvenství získala jako například projekt s cenou 64 $/MWh (1649 Kč/MWh) v lednu 2016 v Indii nebo srpnová chilská aukce s výslednou cenou 29,1 $/MWh (750 Kč/MWh).

4. Češi vyvinuli vlastní průtočnou baterii

6_201302230321509495Po úspěchu českých baterií HE3DA se rýsuje další zajímavá technologická novinka v oblasti českého vývoje akumulátorů. Ze společného výzkumu VŠCHT a ZČU vzešla ve výzkumném centru NTC nová průtočná vanadová baterie. Předností nově vyvinuté baterie je dlouhá životnost i její rychlá odezva.

Po několikaletém výzkumu vlastního technologického a konstrukčního řešení byla v plzeňském NTC vyvinuta průtočná vanadová baterie s výkonem 2 kW, odezvou v řádu desítek milisekund a účinností přesahující 80 %. Životnost takovéhoto bateriového systému by dle odhadu výzkumníků měla být 20 let.

5. Nejpokročilejší evropská plynová teplárna s 90% účinností dostala zelenou

Teplárna KielVýstavba vysoce flexibilní teplárny zahrnující 20 plynových kogeneračních jednotek o celkovém elektrickém instalovaném výkonu 190 MWe v německém Kielu dostala zelenou. Nová teplárna, jejíž celková účinnost výroby elektřiny a tepla přesáhne 90 %, nahradí dožívající černouhelnou elektrárnu. 

Německá společnost Stadtwerke Kiel dala v polovině listopadu zelenou výstavbě vysoce flexibilní plynové teplárny zahrnující 20 kogeneračních jednotek Jenbacher J920 FleXtra, které se pyšní celkovou účinností výroby elektřiny a tepla přesahující 90 %.

6. Rusko: Malé jaderné reaktory by mohly najít uplatnění v systémech dálkového vytápění

Rusko, NIKIET

Čtyři ruská města vyjádřila zájem o využívání malých reaktorů pro dodávky tepla a elektřiny. Tvrdí to Jurij Kuznětsov z ústavu NIKIET (Výzkumného a konstrukčního institutu energetické techniky), patřící do skupiny Rosatomu. Studie ústavu uvažuje s instalací až 38 reaktorů ve 14 městech.

Dálkové zásobování teplem kombinované s dodávkou elektřiny je v mnoha ruských městech, podobně jako v České republice, běžnou praxí. Tyto systémy dodnes v převážné většině spoléhají na fosilní paliva. S dekarbonizačními cíli a zvyšováním účinnosti v energetickém sektoru, stanovenými Státní radou radou Ruské federace, bude ovšem nutné přejít na nízkouhlíkové technologie v této oblasti. Samotná státní rada jako potenciální řešení označila jaderné technologie.

7. IEA: ČR dosáhla značného pokroku v energetické politice

Praha

Česká republika dosáhla mezi roky 2010 až 2015 značného pokroku v energetické politice. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zavedení moderních technologií v uhelných elektrárnách či schválení Státní energetické koncepce. Vyplývá to z tzv. hloubkového přezkumu, který provedla Mezinárodní energetická agentura (IEA). O výsledcích dnes v Praze informoval ředitel IEA Fatih Birol.

Agentura nicméně připomněla, že ČR v sektoru čelí i výzvám. Zmiňuje například zhoršenou kvalitu ovzduší, prolomení takzvaných limitů těžby hnědého uhlí, systém podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a dominantní pozici společnosti ČEZ na trhu s elektřinou.

8. Kapacitní aukce v Británii skončila na 22,5 £, očekávání se nenaplnila

Bateriové úložiště Zdroj: http://aesenergystorage.com/

Kapacitní aukce ve Velké Británii skončila cenou 22,5£ kW/rok, což je výrazně méně, než se očekávalo. Celkem byl kontrakt přidělen elektrárnám o celkovém výkonu 52,4 GW. Z aukce čerpaly především aktuálně provozované paroplynové elektrárny. Kontrakt ale získaly i jaderné elektrárny nebo nové projekty systémů akumulace energie.

V minulém týdnu proběhla ve Velké Británii další kapacitní aukce, tentokrát na zajištění dostatečného výkonu na přelom roku 2020/2021. Očekávání analytiků kolem výsledné ceny se nenaplnily a ceny nakonec skončily jen mírně výše než v minulém roce, kdy byla výsledná cena 18 £/kW.

9. Německo pravděpodobně nesplní svoje klimatické cíle pro rok 2020

factory-613319_1920Ve středu vyšel německý report „Ochrana klimatu 2016“, podle kterého Německo zřejmě nesplní vlastní navržené klimatické cíle pro rok 2020. Do voleb se přitom Německo nechystá k žádným dalším razantním krokům v této oblasti.

Informační portál Platts informoval, že Německo ve středu vydalo svůj druhý roční report „Ochrana klimatu 2016“. Z reportu je patrné, že nejlidnatější země Evropy pravděpodobně nedodrží vlastní navržené cíle pro rok 2020, do kterého se měly omezit emise CO2 o 40 % ve srovnání s rokem 1990.

10. Upravené cenové rozhodnutí ERÚ počítá s podporou obnovitelných zdrojů

Solární elektrárna

Výrobci takzvané zelené energie v Česku se i v roce 2017 dočkají podpory v celkové výši několika desítek miliard korun. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes oznámila, že podepsala upravené cenové rozhodnutí, které s podporou energie z obnovitelných zdrojů pro příští rok počítá. Oborové asociace krok přivítaly. Podpis Vitáskové podle nich sektor, který dosud žil v nejistotě, uklidní.

Evropská komise v listopadu oznámila, že schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v ČR. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Jde o převážnou většinu ze zdrojů, které dosud notifikaci neměly. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *