1. Německo: Vattenfall nemá důvod domáhat se odškodnění za uzavření jaderných elektráren

Švédská energetická společnost Vattenfall, nemá žádné zákonné důvody žádat po Americkém arbitrážním soudu odškodnění od Berlína ve výši 4,7 miliardy euro (přibližně 120,2 miliardy Kč), za příkaz k zastavení výroby z jaderných elektráren. Uvedla to německá vláda ve svém dopise.

V úterý agentura Reuters zaznamenala dopis adresovaný německému zákonodárci, který se dotazoval na postoj vlády ohledně pokusů společnosti Vattenfall o náhradu škody u Mezinárodního centra pro řešení sporů v oblasti investic (ICSID), které má sídlo ve Washingtonu D.C.

2. Za pouhých 8 minut 200 km jízdy. Současná nejvýkonnější nabíječka řeší hlavní nedostatek elektromobility

Firma ABB na konci minulého měsíce představila na veletrhu v německém Hannoveru rychlonabíječku s příkonem 350 kW. Dobití elektromobilu na 200 km jízdy by měla zvládnout za 8 minut.

Po představení ambiciózních plánu mnoha automobilek v oblasti elektromobility, včetně Škoda auto  nezůstávají pozadu ani výrobci nabíjecích stanic pro elektromobily. ABB představilo nabíječku Terra HP, která je první nabíječkou o výkonu 350 kW na trhu. Oproti současným běžně využívaným rychlonabíjecím, které obecně dosahují sedmkrát nižšího nabíjecího výkonu (50 kW) se jedná o velký skok. Současné rychlonabíjecí stanice automobilky Tesla, tzv. Superchargery, disponují výkonem 135 kW. Elektromobily Tesla jsou ovšem schopny nabíjení výkonem 120 kW.

3. Německá vláda bude tento týden jmenovat předsedy „uhelné komise“

Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Německá vláda by tento týden měla jmenovat tři bývalé vrcholné představitele z hlavních hnědouhelných spolkových zemí do čela „uhelné komise“. Komise, jejíž oficiální název zní „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, má do konce letošního roku stanovit termín pro odklon Německa od uhlí. 

Německá vláda pravděpodobně podle zahraničního serveru Platts vyslyší volání nejvíce ohrožených spolkových zemích po větším slovu v „uhelné komisi“ a jmenuje do jejího čela tři bývalé vrcholné představitele z Braniborska (Matthias Platzeck/SPD), Saska (Stanislaw Tillich/CDU) a Severního Porýní-Vestfálska (Ursula Heinen-Esserová/CDU).

4. HN: Vedení ČEZ ustoupilo od plánu na rozdělení firmy

čez budova

Vedení energetické společnosti ČEZ ustoupilo od plánu na rozdělení této polostátní firmy, důvodem byl odpor politiků v čele s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem (za ANO). Informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

„Akcionářská práva státu ve skupině ČEZ vykonává ministerstvo financí. Za MPO ale na nadcházející valnou hromadu dáváme jasné doporučení, a to rozhodné ne dělení skupiny ČEZ,“ řekl Hüner.

5. Hamburg jako první z německých velkoměst začal omezovat vjezd starým dieselům

Představitelé hamburského úřadu pro životní prostředí včera podle agentury Reuters oznámili, že město zahájilo rozmisťování dopravních značek, které budou regulovat vjezd automobilů s dieslovým pohonem v závislosti na jejich emisní třídě. Hamburg je tak prvním velkým německým městem, které po únorovém verdiktu spolkového správního soudu, jenž městům zavádění takovýchto omezení posvětil, již aktivně koná.

Hamburské úřady včera oznámily, že v tomto týdnu rozmístily na 100 dopravních značek, které omezují vjezd dieselovým vozidlům nesplňujícím emisní normu Euro 5 do dvou ulic. Podle zástupců ekologických organizací je však tento krok nedostatečný, jelikož město omezuje vjezd pouze do ulic se stanicemi pro měření kvality ovzduší, a řidiči tak tyto ulice objedou.

6. Tesla plánuje šestidenní odstávku výrobní linky kvůli úpravám

Americká automobilka Tesla zastaví produkci vozidel ve své kalifornské továrně na dobu 6 dní. Tato odstávka je plánována na konec května a jejím účelem je úprava výrobní linky pro verzi sedan Modelu 3. Po zavedení nepřetržitého provozu se jedná o další krok k plnění závazků vůči zákazníkům.

Tesla již v nedávné době informovala o 10denní dočasné odstávce výrobních linek v Kalifornii. Důvodem této odstávky mělo být právě řešení problémů na lince, které zpožďovaly produkci sedanu Modelu 3, což je pro Teslu z hlediska dlouhodobé profitability klíčový model.

7. Do Evropy prozatím míří pouze minimum dodávek LNG z USA

LNG terminál

Evropský trh, který se měl dle očekávání stát hlavním odbytištěm zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA, zůstává dosud těmito dodávkami relativně nedotčen. Současné ceny naznačují, že tento trend bude nadále pokračovat a americký LNG tak bude nadále proudit na trhy s vyšší cenou plynu.

Ačkoliv zásoby plynu v Evropě po letošních mrazivých zimních teplotách poklesly na historická minima, americký LNG se nestal zdrojem pro jejich obnovení před následující zimou.

8. Bulharský premiér chce obnovit projekt druhé bulharské jaderné elektrárny

Jaderná elektrárna Liebstadt

Šest let po zastavení projektu výstavby druhé jaderné elektrárny v Bulharsku může dojít ke změně. Bulharský premiér Boyko Borissov prohlásil, že chce projekt obnovit. Zájem o projekt projevili čínští investoři.

Bulharsko vstoupilo do EU v roce 2007. Součástí dohody o přijetí bylo uzavření čtyř 440 MW bloků v jaderné elektrárně Kozloduy z bezpečnostních důvodů, které obsahovaly reaktor ještě z éry sovětského svazu.

9. 2020: Ekologizace lodní dopravy rozhýbá trh s ropou

Nová ekologická pravidla pro lodní dopravu, která vstoupí v planost již v roce 2020, zásadně ovlivní světovou poptávku po ropných produktech. Vzhledem k současnému stavu na trhu lze očekávat, že ne všichni dopravci se na zpřísněné emisní limity stačí připravit.

Mezinárodní námořní organizace při OSN na konci roku 2016 stanovila nové emisní limity pro lodní dopravu. Podle nich bude od roku 2020 zakázán provoz těch lodí, které využívají palivo s vyšším obsahem síry, než je 0,5 %. Současný limit dosahuje hodnoty 3,5 %.

10. Další solární boom na obzoru? Tentokrát v režii koncentračních elektráren

Loňský rok byl pro koncentrační solární elektrárny (CSP) slabý, když jejich instalovaný výkon v globálním měřítku vzrostl pouze o 100 MW. Ke konci minulého roku tak dosáhl celosvětový výkon tohoto typu solárních elektráren 4,95 GW. Během tří let se však má jejich výkon díky Číně a Dubaji více než zdvojnásobit.

Loňské tempo růstu celosvětového instalovaného výkonu koncentračních solárních elektráren dosáhlo podle agentury IRENA stejně jako v roce 2016 úrovně 2,1 %. Přitom až do roku 2015  zaznamenávaly CSP elektrárny stabilně dvouciferný růst instalovaného výkonu. Letos se plánuje zahájení provozu koncentračních elektráren o výkonu 450 MW, z čehož více než tři čtvrtiny budou v Maroku. Takovýto přírůstek výkonu by znamenal více než 9% nárůst.

Inovativní technologie

Nová revoluční zinková baterie. Ohrozí dominantní postavení lithium-iontových baterií?

Zinek je považován jako ideální materiál na výrobu anody pro baterie na bázi vody díky své vysoké kapacitě (820 mAh/g), hojnému výskytu, nízké toxicitě a vysoké bezpečnosti. Nicméně zinkové baterie na bázi vody mají i své nedostatky jako například trvalou spotřebu vody a nízkou energetickou účinnost nabíjecího/vybíjecího cyklu. Vědci učinili objev, kdy při použití vodného elektrolytu na bázi zinkových a lithiových solí ve vysoké koncentraci odstranili výše uvedené problémy zinkových baterií.

Společně s Americkou výzkumnou vojenskou laboratoří a Národním institutem standardů a technologie zkombinovali vědci z UMD starou technologii zinkové baterie s novou technologii vodného elektrolytu s obsahem soli. Baterie obsahuje vodný elektrolyt namísto hořlavého organického elektrolytu používaného v konvenčních li-ion bateriích. Vědci zvedli energetickou hustotu baterie využitím zinku (použitého na anodu v první baterii) a přidáním jeho soli do elektrolytu.

Living Light využívá energii z přirozených procesů v rostlinách pro svícení

living light lamp - fotosyntéza. Zdroj: Living Light

Získávání elektrické energie přímo z rostlin představila dnes na konferenci při Týdnu inovací Ermi van Oersová z nizozemské firmy Living Light. Zatím na tomto principu fungují vyvinutá drobná svítidla, která by se měla na trhu objevit ještě letos. Podle van Oersové bude dalším krokem rozšíření technologie tak, aby bylo možné její pomocí rozsvítit park nebo zabezpečit část energetické spotřeby domácnosti.

„Vždy jsem cítila odpovědnost za výrobky, které uvádím na trh. K tomu patří i odpovědnost vůči přírodě,“ řekla ČTK van Oersová, která pracuje jako produktová designérka.

Téma

Jaké jsou zkušenosti z provozu prvního jaderného reaktoru generace III+?

Výměna paliva v reaktoru Novovoroněž 6 (zdroj Novovoroněžská elektrána/Rosenergoatom)

Novovoroněž 6 je první blok III+ generace v provozu. Nyní na něm proběhla první pravidelná odstávka pro výměnu paliva. Je tak dobré se podrobněji podívat na první zkušenosti s tímto blokem i na celkovou situaci okolo nových pokročilých ruských reaktorů. 

Výstavba reaktoru Novovoroněž 6 začala 24. června 2008 a dokončen byl v roce 2015. Po testech a zavezení paliva se v něm 20. května 2016 rozběhla štěpná řetězová reakce. K síti byl připojen a první elektřinu dodal 5. srpna 2016. Pak probíhaly velice důkladné testy a jeho výkon se postupně zvyšoval. V roce 2016 dodal do sítě už 873 GWh. Komerční provoz byl zahájen 27 února 2017.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-05-20″,“from“:“2018-05-13″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-05-13″,“end_date“:“2018-05-20″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2018-05-20″,“from“:“2018-05-13″,“caption“:“Vyroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-05-13″,“end_date“:“2018-05-20″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *