Domů
Obnovitelné zdroje
Waterotor může pomoci v boji s energetickou chudobou rozvojových zemí

Waterotor může pomoci v boji s energetickou chudobou rozvojových zemí

Inovativní technologii výroby elektřiny v pomalu plynoucích vodách představila kanadská společnost Waterotor energy technologies. Turbína s patentovaným designem dokáže vyrábět elektřinu již od rychlosti proudění vodního toku mírně přesahující 3 km/h.

Technologie společnosti Waterotor využívá kinetické energie vodního proudu, kterou přeměňuje na mechanickou. Rotor turbíny je navržený tak, aby byl zdroj schopen efektivně vyrábět elektřinu již od rychlosti proudění 3,2 km/h.

Koncept této technologie prochází v současnosti nezávislým testováním. Tyto testy mají mj. potvrdit, že účinnost zařízení neklesá pod 24 % ani při minimální rychlosti proudění, na kterou je turbína konstruována.

Z počátku Waterotor plánuje výrobu menších zdrojů o výkonu 5 – 20 kW. Vyšších výkonů v této prvotní fázi bude možné dosahovat propojením jednotlivých zdrojů. Dalším cílem společnosti je pak vyvinout zdroj o výkonu 1 MW, který bude schopný zužitkovat i energií mořských proudů.

„Pokud vezmeme v úvahu cenu zdroje o výkonu 20 kW, který bude v provozu 24 hodin denně, 360 dní v roce po dobu deseti let, pak se dostáváme s cenou elektřiny pod 5 kanadských centů za kilowatthodinu,“ vysvětluje pro server TheTelegram Fred Ferguson, zakladatel a ředitel společnosti Waterotor.

Šance pro dostupnější elektřinu v rozvojových zemích

Waterotor plánuje uplatnění svých turbín prozatím na trzích jako jsou Filipíny, Indonésie, Malajsie nebo Mikronésie. V současnosti vidí Ferguson značný potenciál pro využití jeho technologie především v rozvojových zemích. Další využití těchto turbín se nabízí v odlehlých oblastech, kde se nyní běžně vyrábí elektřina prostřednictvím diesel generátorů. Rozšíření technologie Waterotor by pak vedlo ke zlepšení dostupnosti elektřiny z obnovitelný zdrojů pro miliony lidí po celém světě.

I za předpokladu nezávislého potvrzení deklarovaných provozních parametrů se prozatím zdroje Waterotor zdají být svým výkonem maximálně 20 kW spíše marginální záležitostí. Přesto, vezmeme-li v úvahu stabilní výkon, který jsou schopné dodávat, širokou škálu vhodných lokalit a nízkou míru vlivu na životní prostředí, mají tyto turbíny potenciál stát se jednou ze součástí procesu snižování závislosti lidstva na fosilních palivech.

Zdroj úvodní fotografie: waterotor.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.