Kategorie

Elektřina

Speciál: Elektřina zlevní, ale levná ještě hodně dlouho nebude

20. květen 2024BigTalkBigTalk
Na tom, za kolik prodává ČEZ elektřinu na další dva roky, je vidět, jak pomalu budou ceny klesat, vysvětlují ve speciálním dílu BigTalku Petr Sklenář a Mirek Zámečník Elektrárenská společnost ČEZ vykázala v prvním čtvrtletí čistý zisk 13,6 miliardy. Ovšem daň, kterou účetně odvedla je dokonce 15,4 miliardy korun. Je to primárně důsledek odvodů z mimořádných zisků. „Ministerstvo financí říká, že na dani z mimořádných zisků vybralo v prvním kvartálu 13 miliard a ČEZ zaplatil dvanáct, takže 90 procent té daně

Michal Šnobr: Nové bloky Dukovan stát buduje tím nejhorším možným způsobem

14. květen 2024Frekvence 1Press klub
Dostavba dalších bloků Jaderné elektrárny Dukovany má být největší investicí Česka v novodobé historii. Náklady na jeden nový reaktor mají být podle vlády 160 miliard korun. V Press klubu Frekvence 1 minoritní akcionář ČEZu a odborník na energie Michal Šnobr o dostavbě reaktorů mluvil. Podle něj jde ale o časovanou bombu, hlavně kvůli snaze postupně přecházet na zelenou energii. A to v budoucnu elektřinu může výrazně prodražit. Poslechněte si celý pořad.

Bude stát dotovat uhelné elektrárny? Pokud ano, vybere si jen některé

10. květen 2024Hospodářské novinyRanní brífink
Ranní brífink Ondřeje Housky: Uhelné elektrárny prostě vypneme a Česko nebude mít dost elektřiny, hrozí minimálně někteří provozovatelé. Bude je stát muset dotovat? A pokud ano, tak které? Odpovíme v dnešním Ranním brífinku HN.

Co musíme udělat, abychom neměli elektřinu skoro o polovinu dražší než Američané?

28. duben 2024INFO.CZZlámalová + Dědič
Omluvte nižší kvalitu zvuku v této epizodě z důvodu technických potíží. VŠECHNY EPIZODY NALEZNETE NA WEBU INFO.CZ Evropa uvízla v pasti nedostatku elektřiny, který zvedá její ceny. Ty jsou v případě řady zemí včetně Česka o více než čtyřicet procent vyšší než ve Spojených státech. 

Zlámalová vysvětluje: Levná elektřina je pro prosperitu Evropy klíčová, odmítat jádro nedává smysl

28. duben 2024INFO.CZZlámalová + Dědič
VŠECHNY EPIZODY NA WEBU INFO.CZ Odmítat jadernou energii, jak to vidíme u některých zemí Evropy (například u Německa, Itálie a Litvy, ale i Rakouska, Portugalska a dalších), nedává smysl. Jak vysvětluje hlavní komentátorka vydavatelství CNC Lenka Zlámalová, právě levná energie z jádra je velmi těsně spojena s ekonomickou prosperitou v Evropě. 

InfoTalks #38 – Michal Šnobr: Budu po šéfovi ČEZu Benešovi chtít, aby zažaloval stát

23. duben 2024INFO.CZInfoTalks
Podnikatel a menšinový akcionář skupiny ČEZ Michal Šnobr v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že bude po představenstvu ČEZu požadovat, aby zažalovalo stát. Důvodem je údajná neoprávněnost výběru takzvané windfall daně (WFT). Jak Michal Šnobr reagoval na nedávný kritický komentář Mojmíra Hampla? O čem hovořil ve svém pořadu Vysoké napětí předtím, než podcast za podivných okolností skončil? Poslechněte si celý rozhovor Lenky Zlámalové a Vojtěcha Kristena s Michalem Šnobrem. 

Polsko zápasilo s nadbytkem elektřiny. Slunce a vítr přetížily síť

15. duben 2024Seznam ZprávyČteme vám Seznam Zprávy
Článek redakce Seznam Zpráv. Příznivé povětrnostní podmínky, kdy foukalo a svítilo slunce, paradoxně měly opačný efekt. Polský regulátor musel odstavit zařízení s celkovým výkonem 4,5 gigawattu, tedy zhruba dva Temelíny.Polsko v neděli nařídilo rekordní omezení výroby energie z obnovitelných zdrojů. Děje se tak kvůli nadměrné nabídce elektřiny, což poukazuje na rostoucí problémy, kterým národní rozvodná síť čelí v důsledku širšího využívání zelené energie. Informovala o tom agentura Bloomberg.Celý článek čt

Topolánek: Díra, kdy nebudeme mít vlastní elektřinu, se bude zvětšovat

11. duben 2024Seznam ZprávyAgenda
Pokud skončí uhelné elektrárny kvůli ztrátám ještě před koncem této dekády, skončí i těžba hnědého uhlí. Do problémů to dostane teplárny, protože jejich přestavba na náhradní paliva vázne kvůli neschválené investiční podpoře.Všechny tři domácí hnědouhelné firmy upozorňují, že se jim přestává vyplácet výroba elektřiny z uhlí. Největší hráč ČEZ označuje za zlomový bod rok 2027, skupina Sev.En Energy zvažuje zavření svých elektráren Počerady a Chvaletice už v příštím roce.Pokud firmy zavřou elektrárny, nevypla

Solární elektrárny pořád jedou, dotací na ně bude dost. Jen pozor na montážní firmy

25. březen 2024Hospodářské novinyHospodářské noviny
Ranní brífink Martina Ehla: Orlen Unipetrol chystá stavbu největší české solární elektrárny. S kolegou Viktorem Votrubou rekapitulujeme dosavadní vývoj solární energetiky v Česku a díváme se do budoucna.

Záklasník: Elektřina z uhlí se už nevyplatí, ale čím ho nahradit? Musíme se rozhodnout už letos

22. březen 2024Český rozhlasChyba systému
Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě. Konstatuje to zpráva Evropské agentury pro životní prostředí, podle níž klimatická rizika ohrožují nejen ekosystémy, vodní zdroje nebo zdraví obyvatel, ale také energetickou bezpečnost. „Ta není jen o tom, že jste schopen každou chvíli rozsvítit. Má i aspekt udržitelnosti, tedy že nerozsvítím na úkor někoho, kdo za 20 let už rozsvítit nebude moci,“ vysvětluje odborník na energetiku Martin Záklasník.Všechny díly podcastu Chyba systému můžete pohodlně