Kategorie

Ostatní

8 % se snížila spotřeba tepla, přestože se zvýšila. Co se děje?

29. květen 2024SníDaněSníDaně
Víte, že topná sezóna ještě neskončila? A že v ní lidé topili víc? A protopili víc? Cože? A vy, že jste proto pili? Nu, po ledové radosti je na čase si nalít čistého vína o teple a teplárnách.

Inside Talks: Kdy zapnout pračku. Čechy to naučí chytré elektroměry

17. květen 2024Seznam ZprávyAgenda
Chytré elektroměry přinesou brzy do českých domácností dynamické tarify. „Zákazníci budou moci uzpůsobit svoje chování a redukovat své náklady,“ říká šéf ČEPS Martin Durčák.Už od letošního července má v Česku nastat nová éra energetiky – dojde ke spuštění sdílení elektřiny mezi komunitami. A už teď je jasné, že nová éra přinese nové náklady.Jednou z nových položek na faktuře bude položka za Elektroenergetické datové centrum – tedy úřad, který bude sledovat veškeré informace nejen o sdílení. „Ještě se neotev

ENERGOSPECIÁL #5 Stát chystá kapacitní platby pro plynovky

10. květen 2024e15.czBusiness Club e15
Dočasná náhrada. Tak by se dala podle redaktora e15 a odborníka na energetiku Ondřeje Součka ve zkratce popsat budoucnost zemního plynu v české energetice. To, že plyn má ve střednědobém horizontu z velké části nahradit uhlí a zároveň sloužit jako vyrovnávací mezičlánek mezi obnovitelnou a jadernou energií se ví už nějakou dobu. V současnosti nicméně plynové elektrárny představují nerentabilní byznys a stát tak chystá jejich podporu formou tzv. aukčního systému. Jak to bude fungovat? A stihnou se plynovky p

Aké sú plány Slovenských elektrární so zeleným vodíkom?

1. květen 2024NVAS a SAPIEnergia zajtrajška
Podľa Financial Times sú Slovenské elektrárne trojnásobným európskym klimatickým lídrom. Ako tento trend v realite vyzerá v realite a aké aktivity plánuju elektrárne v oblasti zeleného vodíka? Vypočujte si nový diel podcastu Energia zajtrajška s Róbertom Jambrichom, manažérom pre medzinárodné vzťahy, záležitosti EÚ a životné prostredie (Slovenské elektrárne).

#40: Lidé vs. vítr. Co si myslíme o větrné energetice?

9. duben 2024Hnutí DuhaNa koberečku
Co je geografie energií? A jak se obyvatelé České republiky staví k větrným elektrárnam? Dnes Na koberečku s Bohumilem Frantálem, vědeckým pracovníkem Ústavu geoniky Akademie věd, a moderátorkou Markétou Braunovou z Hnutí DUHA.

Do spuštění komunitní energetiky zbývá pár měsíců, významná část legislativy ale stále chybí

25. březen 2024Hospodářské novinyPodcasty HN
Největší zájem o komunitní energetiku zatím projevují obce. Již se kvůli tomu obrací na Asociaci komunitní energetiky ČR či dodavatelské a poradenské firmy, s nimiž se na legislativní novinku připravují. V praxi se komunitní energetika spustí v červenci letošního roku. Efektivnímu sdílení elektřiny pomohou i zařízení inteligentního řízení spotřeby, která některé firmy nabízí.

Sladký z EPET: Zvýšení regulované složky zdražilo velkoodběratelům energie jen o pár procent

7. březen 2024e15.cze15 Cast - byznys, ekonomika, trhy, budoucnost
Tento díl vznikl v rámci placené spolupráce se společností EPET.  Evropa se vzpamatovává z energetické krize. Velkoobchodní ceny energií se už několik měsíců drží na nízkých hodnotách. Podle člena představenstva energetické společnosti EP Energy Trading (EPET) Ladislava Sladkého je to způsobeno zejména útlumem ekonomiky v kombinaci s transformací průmyslu a domácností směrem k vyšší energetické úspornosti. Jak dlouhou fixaci by v současnosti doporučil? Co říká na začínající jadernou renesanci v Evropě? Kdy

Šnobr: Fialovu vládu čeká těžká zkouška. Musí pochopit, že transformaci energetiky už nejde odložit ani okecat

7. březen 2024Vysoké napětíVysoké napětí
Česko není vůbec připravené na odklon od uhelných zdrojů energie. Zoufale chybí plynová infrastruktura, která by v první fázi měla hnědouhelné elektrárny nahradit. Teprve potom přijde na řadu rozšíření jaderných elektráren, jejich dostavba potrvá desítky let, varuje v podcastu Vysoké napětí expert a minoritní akcionář společnosti ČEZ Michal Šnobr. U přípravy odklonu od uhlí podle něj zaspaly předchozí vlády, ta současná musí přijít s rázným řešením.

Jaroslav Míl: Ideální by bylo mít blok v provozu do roku 2038

5. březen 2024Frekvence 1Press klub
Bývalý generální ředitel ČEZu a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl v Press klubu prozradil, do kdy by bylo dobré mít nově v provozu blok jaderné elektrárny. Mluví o roku 2038. Tématem byl také vypsaný tendr.

Vágní snahy vlády o ovládnutí ČEZu

28. únor 2024Seznam Zprávy5:59
Zákon známý jako lex ČEZ se vrací do Sněmovny. Politici ale podle všeho ustoupili z jeho kontroverzní části. Co stát bude s ČEZem dělat? „Ani po dvou letech to nevíme. Shoda na tom není a variant je hodně,” říká reportér SZ.Host: Jiří Nádoba - reportér Seznam Zpráv ByznysČlánek a další informace najdete na webu Seznam Zprávy.Sledujte nás na sociálních sítích X (Twitter), Instagram nebo Threads. Náměty a připomínky nám můžete psát na e-mail zaminutusest@sz.cz