Kategorie

Uhlí

Strop cen? Návrat uhlí? Evropa řeší energie

9. září 2022Český rozhlasVinohradská 12
Drahé, ruské a fosilní. Energie - a co s nimi. Téma pro páteční mimořádnou Evropskou radu pro energetiku. O čem budou ministři jednat? Co prosazuje Česko? A nezašpiní se zelená Evropa opět od uhlí? Ví Martin Jirušek, energetický expert z Masarykovy univerzity.Všechny díly podcastu Vinohradská 12 můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí

8. srpen 2022iDNES.czRozstřel
Vláda Petra Fialy zásadně nezvládá současnou energetickou krizi. V Rozstřelu to řekl místopředseda Sněmovny z Hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Podle něj by neměla vláda spoléhat pouze na solidaritu EU v dodávkách plynu a měla by naopak prodloužit životnost českých uhelných elektráren, aby zajistila energetickou bezpečnost ČR.

Rusko omezuje dodávky plynu a světu nezbývá, než znovu sáhnout po „špinavém“ uhlí

7. srpen 2022Český rozhlasSvět ve 20 minutách
Omezením dodávek plynu do Evropy Rusko vyvolalo největší energetickou krizi za posledních čtyřicet let. Země, které bojují se změnou klimatu, teď musí volit mezi ekologií a potřebou v zimě topit. O návratu ke „špinavému“ uhlí píše ukrajinský zpravodajský server Ukrajinska pravda.Všechny díly podcastu Svět ve 20 minutách můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Uhlí se těží víc než dřív. Končí Spravedlivá transformace?

29. červen 2022Deník.czDeník.cz - Evropa pro Čechy
Přestože ruská agrese proti Ukrajině způsobila energetickou krizi, v níž je i uhlí takříkajíc najednou dobré, projekt Spravedlivé transformace uhelných regionů neskončil.

Na pár let se musíme vrátit k uhlí. „Zelenou“ elektřinu ale budeme dál vozit z Německa, říká Řežábek z ČEZ

24. květen 2022Hospodářské novinyGreen Deal HN
Ze dvou třetin může za růst cen energií válka na Ukrajině a hrozba odstřihnutí Evropy od ruského plynu, o zbylé zdražení se postarala cena povolenek, tvrdí ředitel útvaru prognóz a analýz skupiny ČEZ Pavel Řežábek. Česko se dočasně bude muset vrátit k uhlí, víc než tři roky jsou ale neudržitelné, říká Řežábek v novém díle podcastu Green Deal s Terezou Beránkovou a Martinem Ehlem.

Obejde se ČR bez ruského plynu, uhlí, jaderného paliva a dalších surovin?

11. květen 2022Sev.en EnergyEnergetický podcast
Do podcastu dorazili Vladimír Štěpán z ENAS a Jan Rovenský z Greenpeace, abychom probrali zásadní otázku posledních týdnů - českou (potažmo evropskou) závislost na ruských primárních energetických surovinách.Jaké suroviny vlastně z Ruska dovážíme? Máme alternativy? Je Evropa v otázkách ruského plynu jednotná? Co by se stalo, kdyby se ruský plyn zastavil?Pokusili jsme se tyto zásadní otázky zodpovědět a dát vám spoustu podnětů pro vytvoření vlastního názoru. O emoce a názorové střety tentokrát nebyla nouze.

Kvůli válce zdražuje plyn, cena uhlí ale klesá. To svádí k jeho používání, jenže to ohrožuje klima

1. květen 2022Český rozhlasSvět ve 20 minutách
Počty nově budovaných uhelných elektráren ve světě se snižují. Nemusí to ale stačit k dosažení bezpečných teplotních limitů, které mají udržet globální změny klimatu na uzdě. Některé země navíc dál plánují otevírat další a další taková zařízení, informuje britský deník Guardian.

Lada Hýlová: Uhlí v České republice máme dost

28. duben 2022Podcast Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v OlomouciVěda očima ženy
Těžba uhlí je neodmyslitelně spjata s Ostravou, ze které pochází i doktorka Lada Hýlová. Když si vybírala obor, který bude studovat, logicky padla volba na geologii. Svou vědeckou práci zaměřila na geologii uhelných pánví, zejména hornoslezské, nejvíce se zabývá petřkovickými vrstvami. Dále řeší korelaci uhelných slojí, mocnosti, písčitosti a uhlonosnosti. Svým studentům se snaží přiblížit geologii tak, aby ji viděli kolem sebe. Z cest po České republice jim vozí vzorky hornin, z nichž chce vytvořit novou s

Konec uhlí v Česku v roce 2033? Jen, bude-li za něj náhrada, říká vláda

15. únor 2022Seznam ZprávyČteme vám Seznam Zprávy
Článek Zuzany Kubátové: Česká energetika stojí na křižovatce. Vláda řeší, jak se postavit k obnovitelným zdrojům, plynu, uhlí i jádru, a hraje se o obrovské peníze. Energetickou koncepci řeší náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).Je málo tak důležitých úkolů pro novou českou vládu, jako určit další vývoj domácí energetiky. Musí se vypořádat s evropským Green Dealem a zároveň zajistit českým spotřebitelům dostatek energie za dostupné ceny.Energetický program pětikoalice se přitom rodí zv

Uhlí nás stojí mnoho vedlejších nákladů na našem zdraví, říká ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková

17. leden 2022Rádio ZRanní host
„Při zachování současné kvality života je možné se do roku 2030 zbavit fosilních paliv,“ tvrdí Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, které prosazuje zdravé prostředí pro život a chytrou ekonomiku. Ve vysílání Rádia Z také prozradila, jakým směrem by se zemědělství a energetika v ČR měly vydat.