Kategorie

Uhlí

Obejde se ČR bez ruského plynu, uhlí, jaderného paliva a dalších surovin?

11. květen 2022Sev.en EnergyEnergetický podcast
Do podcastu dorazili Vladimír Štěpán z ENAS a Jan Rovenský z Greenpeace, abychom probrali zásadní otázku posledních týdnů - českou (potažmo evropskou) závislost na ruských primárních energetických surovinách.Jaké suroviny vlastně z Ruska dovážíme? Máme alternativy? Je Evropa v otázkách ruského plynu jednotná? Co by se stalo, kdyby se ruský plyn zastavil?Pokusili jsme se tyto zásadní otázky zodpovědět a dát vám spoustu podnětů pro vytvoření vlastního názoru. O emoce a názorové střety tentokrát nebyla nouze.

Kvůli válce zdražuje plyn, cena uhlí ale klesá. To svádí k jeho používání, jenže to ohrožuje klima

1. květen 2022Český rozhlasSvět ve 20 minutách
Počty nově budovaných uhelných elektráren ve světě se snižují. Nemusí to ale stačit k dosažení bezpečných teplotních limitů, které mají udržet globální změny klimatu na uzdě. Některé země navíc dál plánují otevírat další a další taková zařízení, informuje britský deník Guardian.

O budoucnosti těžby uhlí generálním ředitelem Sev.en Energy

29. duben 2022Český rozhlasHost Dopoledního expresu
Tentokrát je v našem studiu Ing. Petr Lenc, generální ředitel těžebních firem skupiny Sev.en Energy. Bavíme se s ním o budoucnosti těžby hnědého uhlí v souvislosti s očekávanými změnami energetické politiky České republiky.

Lada Hýlová: Uhlí v České republice máme dost

28. duben 2022Podcast Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v OlomouciVěda očima ženy
Těžba uhlí je neodmyslitelně spjata s Ostravou, ze které pochází i doktorka Lada Hýlová. Když si vybírala obor, který bude studovat, logicky padla volba na geologii. Svou vědeckou práci zaměřila na geologii uhelných pánví, zejména hornoslezské, nejvíce se zabývá petřkovickými vrstvami. Dále řeší korelaci uhelných slojí, mocnosti, písčitosti a uhlonosnosti. Svým studentům se snaží přiblížit geologii tak, aby ji viděli kolem sebe. Z cest po České republice jim vozí vzorky hornin, z nichž chce vytvořit novou s

Po uhlí přijdou sankce na ruskou ropu. Měli bychom razantně přitvrdit, připouští eurokomisařka

11. duben 2022Český rozhlasDvacet minut Radiožurnálu
Evropské unii trvalo dva dny, než se shodla na pátém balíku protiruských sankcí. V čem jsou mezi členskými zeměmi rozdíly v názorech na to, jak ruské vedení potrestat za invazi na Ukrajinu? Koho a jak nově schválené sankce zasáhnou? Vladimír Kroc se ptal místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.

UK: EU skončí odběr uhlí z Ruska

8. duben 2022ČT24ČT24
Hosté: Zbyněk Stanjura /ODS/, ministr financí, 1. místopředseda strany Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství, Člověk v tísni Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/222411000370407/

Niedermayer: Vracet se od ruského plynu k uhlí by byla chyba. I když krátkodobě musíme využít vše

8. březen 2022Český rozhlasInterview Plus
Evropské dodávky energie potřebné k výrobě tepla a elektřiny nemohou být podle německého kancléře Olafa Scholze pokryty jinak než dovozem z Ruska. „Řekl tím Rusku, že Evropa se velmi bojí zastavení dodávek plynu. A možná ne náhodou už Rusko začalo vyhrožovat jejich zastavením,“ kritizuje europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Konec uhlí v Česku v roce 2033? Jen, bude-li za něj náhrada, říká vláda

15. únor 2022Seznam ZprávyČteme vám Seznam Zprávy
Článek Zuzany Kubátové: Česká energetika stojí na křižovatce. Vláda řeší, jak se postavit k obnovitelným zdrojům, plynu, uhlí i jádru, a hraje se o obrovské peníze. Energetickou koncepci řeší náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).Je málo tak důležitých úkolů pro novou českou vládu, jako určit další vývoj domácí energetiky. Musí se vypořádat s evropským Green Dealem a zároveň zajistit českým spotřebitelům dostatek energie za dostupné ceny.Energetický program pětikoalice se přitom rodí zv

Vladimír Wagner 1. díl: Zavírat jaderné a uhelné elektrárny není správné, když za ně nemáme náhradu

1. únor 2022Martina Kociánová – pořady Kupředu do minulosti a Rada staršíchSvobodné universum
„Opravdu by bylo velice špatné, kdyby lidská civilizace, díky tomu, že bude omezovat CO2, ztratila schopnost technologického a vědeckého vývoje,“ říká v rozhovoru přední odborník v oblasti energetiky, Vladimír Wagner, s nímž jsme hledali odpovědi na otázky: Proč nám tak rychle rostou ceny za elektřinu a za plyn? Jaká rozhodnutí, a s jakými důsledky, udělali naši sousedé – a zda se z toho stihneme vůbec ještě poučit. 1. díl, 01.02.2022, www.KupreduDoMinulosti.cz

Uhlí nás stojí mnoho vedlejších nákladů na našem zdraví, říká ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková

17. leden 2022Rádio ZRanní host
„Při zachování současné kvality života je možné se do roku 2030 zbavit fosilních paliv,“ tvrdí Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, které prosazuje zdravé prostředí pro život a chytrou ekonomiku. Ve vysílání Rádia Z také prozradila, jakým směrem by se zemědělství a energetika v ČR měly vydat.