Domů
Ropa
Protinávrh k výši dividendy Unipetrolu u představenstva neuspěl

Protinávrh k výši dividendy Unipetrolu u představenstva neuspěl

Ropa
1 komentář
14. červen 2016, 16:01
Martin Voříšek

Představenstvo Unipetrolu vydalo negativní stanovisko k protinávrhu minoritního akcionáře Paulinino Limited, který požadoval dividendu ve výši 15 Kč. Představenstvo původně navrhlo dividendu ve výši 5,52 Kč, o které bude rozhodnuto na valné hromadě 21. června tohoto roku.

Minoritní akcionář Paulinino, který vlastní 23,7 % akcií společnosti (majoritní vlastník PKN Orlen vlastní 63 %), vznesl protinávrh na konci května. V protinávrhu argumentuje dobrou finanční situací Unipetrolu, negativním dluhem a vysokým nekonsolidovaným nerozděleným ziskem. K dalšímu zvýšení čisté hotovostní pozice navíc došlo i v prvním čtvrtletí letošního roku.

Paulinino mimo jiné upozorňuje na korporátní pojistku, která umožní krytí výpadku jednotky v Záluží do výše škod na majetku a ušlého zisku. V protinávrhu porovnává i dividendovou politiku Unipetrolu a většinového vlastníka PKN Orlen, která je pro akcionáře laděna dle protinávrhu pozitivněji.

Představenstvo přes všechny argumenty uvedené ze strany minoritního akcionáře vydalo k protinávrhu negativní stanovisko. Management společnosti se chce dle odůvodnění zaměřit na dlouhodobý a stabilní růst hodnoty pro akcionáře se zajištěním stabilní a rostoucí dividendy v příštích letech.

Rafinerie společnosti Unipetrol. Zdroj: Unipetrol

Dále bude podle názoru představenstva po uvedení jednotky v Záluží a rafinérie v Litvínově na plnou kapacitu veškerá hotovost rychle spotřebována, což je nutné vzít do úvahy.

„I přes využití komplexní pojistné smlouvy, bude mít navrácení etylenové jednotky do provozu nepříznivý vliv na pracovní kapitál.“
Odůvodnění představenstva negativního stanoviska k protinávrhu akcionáře

Dividenda Unipetrolu byla vyplacena poprvé po 8 letech po mimořádně úspěšném roce 2015, který ale ovlivnila mimořádná srpnová událost na etylénce v Záluží.

„Navržená a vyvážená výše dividendy umožňuje společnosti zachovat si schopnost financování několika probíhajících projektů zaměřených na rozvoj podnikání, včetně největšího petrochemického projektu v historii České republiky, stavby nové polyetylenové jednotky, která zcela jistě přispěje k budoucímu růstu hodnoty pro akcionáře.“
Odůvodnění představenstva negativního stanoviska k protinávrhu akcionáře

Naopak se představenstvo nevyjádřilo ke srovnání dividendové politiky u společnosti PKN Orlen a Unipetrol a setrvalo na svém argumentu, že 3,6% výnos na akcii se pohybuje v rozmezí jiných výplat dividend v regionu a představuje zajímavý výnos. Proti touto argumentu se minoritní akcionář Paulinino ve svém požadavku „zásadně ohradil„.

Celý protinávrh akcionáře k výši dividendy je možné nalézt zde. Negativní stanovisko představenstva s odůvodněním zde.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
K vůli zpomalení ekonomiky poptávka po ropě už tolik neporoste
14. září 2022, 13:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Michal Šnobr
15. červen 2016, 09:59

když si přečtete reakci PKN na protinávrh ohledně dividendy, je jasné, že PKN nevidí nic špatného na tom, že upřednostňuje výplatu divi a maximalizaci návratnosti vlastního kapitálu akcionářů PKN na úkor minorit v Unipetrolu. Pokud by byl PKN 100% akcionářem Unipetrolu asi by to šlo akceptovat. Bohužel situace dospěla do extrému a celkový přístup PKN k aktivům v ČR způsobil již souvislou řadu provozních havárií s nemalými škodami. To vše je důsledkem diskriminační politiky PKN nejen vůči minoritním akcionářům Unipetrolu ale i českých petrochemických a rafinérských aktiv jako takových (minimalizace investic do údržby atd.)

Protinávrh dividendy je jen formou tlaku na změnu politiky PKN. Minoritní akcionáři Unipetrolu požadují stejný přístup jaký je uplatňován vůči akcionářům PKN. Maximalizace ROE, rozumný přístup k zadlužení (CAPEX financovaný dluhem) - obdoba jako nekonsolidovaně PKN tj. Net Debt/EBITDA =1,5, letos již 4. dividenda v řadě ... (forma jak snížit vlastní kapitál a ideálně vybalancovat vlastní a cizí zdroje na straně pasiv Unipetrolu tj. tlak na maximalizaci ROE Unipetrolu)

To se budu snažit jako minoritní akcionář Unipetrolu na ŘVH Unipetrolu 21.6. snažit prosadit. Michal Šnobr

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se